BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: „Разлике, а не спорови“: Индија и Кина се сложили око плана деескалације, те да гранични сукоб „није у интересу ниједне стране“

РТ: „Разлике, а не спорови“: Индија и Кина се сложили око плана деескалације, те да гранични сукоб „није у интересу ниједне стране“
11.09.2020. год.


Њу Делхи и Пекинг су се сложили да се смање тензије које су избиле дуж спорне кинеско-индијске границе, које су доводиле до ватрених окршаја, након што су на састанку у Москви саопштили о плану за деескалацију у пет тачака.

Тензије су порасле високо дуж Линије стварне контроле (ЛАЦ) у Источном Ладаху на кинеско-индијској хималајској граници од маја, те су више пута доводиле до сукоба између индијских и кинеских снага смештених у ретко насељеном планинском подручју.

План који су се договорили индијски министар спољних послова С Џаишанкар и његов кинески колега Ванг Ји на маргинама састанка Шангајске организације за сарадњу (ШСО) у Москви, предвиђа да ће се снаге са обе стране границе „одмах удаљити једни од других и одржавати одговарајуће растојање ради ублажавања напетости“.

Објављен у заједничкој изјави, споразум такође одређује да се и Њу Делхи и Пекинг обавезују да ће се придржавати „свих постојећих споразума ... одржавати мир и спокој“, као и да неће дозволити „било какву акцију која би могла ескалирати ствари“ на том подручју .


Смањење непријатељстава између две земље, а која су изазвала страхове од потпуног оружаног сукоба, са честим и понекад смртоносним обрачунима на границама, засниваће се на „низу консензуса“ између индијског премијера Нарендре Модија и кинеског председника Си Ђинпинга, „укључујући и то да се не дозволи да разлике постану спорови“, наводи се у заједничкој изјави.

"Тренутна ситуација у пограничним областима није у интересу ниједне стране."

 

 


У покушају да у будућности избегну сукобе на граници, званичници су се сложили да остану у контакту путем посебних механизама комуникације, као и да убрзају рад на новим „мерама за изградњу поверења“ како би се осигурало да дугогодишњи гранични спор не би одвео у спиралу рата.

Очигледно отапање кинеско-индијских односа долази након најгорег распламсавања тензија у последње четири деценије. Средином јуна, у озбиљном окршају двеју војски у долини Галван погинуло је 20 индијских војника. Од тада се догодило неколико мањих окршаја, продубљујући раздор између две најмногољудније земље на свету. Последњи инцидент догодио се у понедељак јужно од језера Пангонг Тсо, при чему су обе земље упирале прсте једна у другу као покретача инцидента.

Извор: Восток / РТ



  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © Reuters / Russian Foreign Ministry / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Кијев би се обавезао на неутрални статус и добио међународне безбедносне гаранције, према нацрту споразума


Москви је доста непријатељског става Европе, изјавио је Дмитриј Песков

Амерички државни секретар Антони Блинкен данас се, у оквиру посете Кини, састао са министром спољних послова Ванг Јијем и кинеским председником Си Ђинпингом. Једна од тачака дневног реда била...


Снаге Кијева су „надмашене“ од стране Русије због пада западне помоћи, изјавио је шеф војног блока предвођеног САД

Москва би изгубила у рату са Западом, тврди пољски министар спољних послова Радослав Сикорски


Систем вредности који доминира Западом је „донео хаос“, сматра мађарски премијер


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА