BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: „Опростити, али не заборавити“: Србија никада неће бити у НАТО-у - Београд

РТ: „Опростити, али не заборавити“: Србија никада неће бити у НАТО-у - Београд
24.03.2019. год.

Србија никада неће бити део НАТО-а, чак и ако буде једина нечланица европских земаља, рекао је министар одбране Србије Александар Вулин током обраћања поводом годишњице бомбардовања СР Југославије.

Вулин је додао да је Београд изабрао да буде војно неутралан у сваком тренутку.


"Направили смо овај избор зато што смо били бомбардовани, али пре свега зато што другим нацијама никада нећемо учинити оно што су нам учинили."


Србија 24. марта обележава 20 година од НАТО бомбардовања 1999. године, када је стотине цивила убијено, а много више повређено. Безбројна цивилна структура широм земље остављена је у рушевинама након НАТО ваздушних напада.




"Нећемо бити у НАТО-у, јасно сам рекао [генералном секретару НАТО-а] Столтенбергу", изјавио је србски председник Александар Вучић у интервјуу за ТВ канал "Русија 1" 22. марта.

"Србија, која је била срце бивше Југославије, није нешто што се може сломити или уништити", рекао је он.


"Да, спремни смо опростити, али никада нећемо заборавити."

 
НАТО бомбардовање је такође контаминирало земљу са осиромашеним уранијумом. Верује се да је токсична супстанца која се користи као муниција за пробијање оклопа узрок нагле појаве случајева малигних болести.

Србској деци испод 15 година дијагностикован је рак скоро три пута више него у Европи, изјавила је за РИА Новости Даница Грујичић, наћелник неуро-онкологије Клиничког центра Србије.

"Почела сам да се питам да ли радимо нешто погрешно", рекла је она, додајући да "радећи операције као и до сада и добијајући радиотерапије, умиру годину дана после".




"Не можемо се ослонити на надокнаду за наше губитке, нити можемо очекивати кажњавање оних који су учествовали у овом ужасном злочину", изјавио је Александар Вучић.


"Али сада је најважније [да се осигура] да нам се то више неће догодити."

Бомбардовање је почело након инцидента у селу Рачак у централном Косову, албанском упоришту милитаната. Срби су окривљени за убијање десетина албанских цивила 15. јануара 1999. Међутим, било је сумњи у аутентичност тврдњи.

„Ово је била чиста провокација за почетак бомбардовања“, рекао је Владимир Чижов, руски изасланик у ЕУ. Он је сугерисао да су те оптужбе биле лажне, а да су тела заправо припадала албанским милитантима.


  • Извор
  • фото: © AFP / ALEXA STANKOVIC / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

„Једноставно нећемо дозволити да се то деси“, изјавио је Грант Чапс, говорећи о било каквим уступцима Русији.


На Слобожанском правцу у Волчанску, Оружане снаге Русије су успеле да успоставе контролу над северним делом града, заузевши територију Лицеја број 1 и Дечијег вртића број 6. На источном...

Постоји (ли) нада да ће у Уједињеним нацијама, уз заједничке и координиране напоре Србије, Русије и Кине, светска већина стати на страну Србије и спречити усвајање резолуције о Сребреници...


„Нигде није безбедно“ у Гази, упозорила је агенција УН за палестинске избеглице

Посета има за циљ да пошаље јасну поруку о важности кинеско-руских односа


Заменик државног секретара Курт Кембел изразио је сумњу да су ИОС способне да потпуно искорене Хамас


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА