BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Туризам с ознаком „поверљиво“

Туризам с ознаком „поверљиво“
05.11.2010. год.
Посета објеката, који су некад били строго чувани
У Тјуменској области, западносибирском региону Русије, постаје све популарнија нова врста туризма – посета објеката, који су некад били затворени. Сад се туристима, који се занимају за приче с ознаком „поверљиво“ нуди нови избор необичних маршрута.

„Тјуменски ракетни штит“, „Сибирско благо“, „Загонетке припрадника старог обреда“, „Шпијунска операција „Нафта““, „Подземни Тјумен“ – гласе називи неких „тајних“ екскурзија. Све ове маршруте појавиле су се на основу резултата наших новинарских истраживања, рекао је „Гласу Русије“ главни уредник тјуменског телевизијског студија ТРТР Роман Мамонтов.

У основи сваког пројекта налазе се конкретна истраживања, историјски подаци, документа. Први смо били тамо где је обичним људима био забрањен приступ. Зато сматрам да је то јединствени туристички производ. Прва маршрута је прича о сибирској подземној експлозији, која се догодила код Тјумена 1967. године. Данас ово место представља територију ограђену бодљикавом жицом, до које не води ниједан пут. И по овом беспућу тамо специјалним возилима довозимо људе.

Вештачка нуклеарна експлозија снаге 0,3 килотоне изазвана је на дубини од 172 метра по наруџбини Министарства за гасну индустрију СССР. За циљ није имала тестирање оружја, већ стварање подземних складишта. Испоставило се да је пројекат пропао, али се гигантски резервоар са стакленим зидовима, предвиђен за резерве гаса, одлично сачувао. Тамо нема радијације, наставља Мамонтов и туристи без штете по здравље могу да се попну на врх овог објекта. Технику, која је коришћена за такве експлозије, видеће у селу, које се налази на два километра од полигона. Становници села такође ће испричати гостима стварне приче везане за изазивање прве сибирске нуклеарне експлозије.

Туристи су посебно заинтересовани за екскурзију „Стража број један“, како се традиционално назива почасна караула код Лењиновог маузолеја на Црвеном тргу у Москви. Какве везе с овим има Тјумен објашњава Роман Мамонтов:

Лењиново тело је у годинама Другог светског рата било превезено у Тјумен у зграду пољопривредне академије, где се налазила стража број један. У овој просторији се налазило скоро четири године. Ту је било неколико стража, између осталог, било је и људи у цивилу, који су стално дежурали напољу. У потпуности смо реконструисали детаље из овог времена.

Влада је одлучила да евакуише Лењиново тело у дубоку позадину убрзо након што је фашистичка Немачка напала Совјетски Савез. Заједно са саркофагом у возу специјалне намене из Москве су у Тјумен 10. јула 1941. године допутовали професор Збарски и његови сарадници, који су одговарали за чување тела вође, и специјална војна јединица ради почасне страже. До пролећа 1945. године иза дебелих камених зидова празне троспратнице у центру Тјумена одвијао се стални церемонијал смене страже. Истовремено су се у Москви уз звоњаву сат-куле у Кремљу по обичају смењивали стражари на стражи број један и нико се ниеј досетио да је маузолеј празан.

Евакуација Лењиновог тела у Тјумен била је једна од најтајнијих операција у Другом светском рату. Данас, после скидања ознаке „државне тајне“ туристи могу да виде удаљену собу са зазиданим прозорима на трећем спрату старинске виле, где се у потпуној тишини налазио саркофаг с телом вође.


  • Извор
  • Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Предстојећи догађај ће разоткрити „немоћ“ Запада и неспособност да оконча сукоб у Украјини, изјавио је бивши руски председник


Слање НАТО трупа у Украјину могло би да изазове свеопшти нуклеарни рат, упозорио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто

На редовном брифингу одржаном 3. маја 2024. године, званични представник МСП Русије Марија Захарова одговорила је на питање о предлогу резолуције ГС УН о Сребреници. Доносимо цео текст питања...


Кијеву недостаје оружје и мотивисани војници, али је мало вероватно да ће мировни преговори бити пре 2025. године, рекао је његов заменик шефа обавештајне службе за Тхе Ецономист

Будимпешта није била претплаћена на истополне бракове или рат са Русијом када је постала чланица, каже премијер


Одбрана виталних  државних и националних интереса, наставак историјског развоја Србије, наставак евро интеграција, рад на унапређењу целокуоног друштва и побољшању животног стандарда грађана свим часним и поштеним грађанима Србије...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА