BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Veštačka inteligencija će zameniti umetnike?

Veštačka inteligencija će zameniti umetnike?
28.10.2023. год.
Umetnici i muzičari su oduvek bili izvor kreativnosti i inspiracije za čitav svet. Međutim, s dolaskom veštačke inteligencije (Ai, Artificial intelligence) i njenim sveprisutnim alatima, umetnička zajednica suočava se s izazovima i opasnostima koje se moraju razmotriti.
 
Prva i očigledna opasnost leži u zameni umetnika i muzičara veštačkim inteligentnim sistemima. Veštačka inteligencija može generisati muziku, slike i druge umetničke forme brže i jeftinije nego ljudi. To može dovesti do gubitka poslova i prihoda za umetnike koji se suočavaju s konkurencijom mašina. Osim toga, moglo bi se smanjiti vrednost rada umetnika, jer bi se lako moglo doći do generisanih umetničkih dela, a to bi moglo dovesti do devalvacije originalnih umetničkih stvaralaštava.
 
Druga opasnost je gubitak individualnosti i autentičnosti u umetnosti i muzici. Umetnici i muzičari izražavaju svoje emocije, iskustva i kreativnost kroz svoje radove. Korišćenje Ai za generisanje umetnosti može dovesti do uniformnosti i nedostatka dubine u izražavanju. Bez ljudske empatije i iskustva, dela stvorena veštačkom inteligencijom mogu nedostajati dubini i emocionalnoj povezanosti.
 
Takođe, postoji zabrinutost i u vezi sa korišćenjem veštačke inteligencije za plagijat i krađu autorskih prava. Ai može lako generisati dela koja su slična ili čak identična originalnim delima, što može dovesti do kršenja autorskih prava i smanjenja priznanja i zarade umetnicima i muzičarima. Korišćenje veštačke inteligencije u umetnosti i muzici može dovesti do problema sa etičkom odgovornošću. Postavlja se pitanje ko je odgovoran za dela generisana veštačkom inteligencijom, i kako se rešavaju moralna i pravna pitanja u vezi sa tim. Kako se umetnička dela generišu bez svesti i empatije, moguće je da se stvore dela koja su neprikladna ili čak štetna.
 
Veštačka inteligencija donosi sa sobom brojne potencijalne opasnosti za umetnike i muzičare. Umetnici moraju pažljivo razmotriti kako koriste AI u svom radu i kako se nose sa ovim izazovima. Iako veštačka inteligencija može biti korisna kao alat, ne sme se dozvoliti da zameni ljudsku kreativnost i autentičnost u umetničkim delima. Takođe, potrebno je razmotriti etičke i pravne aspekte korišćenja AI u umetnosti kako bi se zaštitila prava umetnika i očuvala jedinstvenost njihovog stvaralaštva.
 
 
Ivan Trajković 




Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Колегијум Народне скупштине Републике Српске заказао је за сутра 19. посебну сједницу Народне скупштине, са једном тачком дневног реда - Приједлог одлуке да се приступи доношењу новог Устава Републике...

Aмерички државни секретар Марко Рубио поново се огласио поводом ситуације у БиХ. Није износио радикалне ставове, нити оптужбе на рачун предсједника Републике Српске Милорада Додика, већ послао умирујућу поруку....


Амбасадор Русије у Београду Александар Боцан-Харченко рекао је да је залагање за испуњавање Дејтонског споразума апсолутно легално.

 За Ивану је овај пројекат био изазов, али и прилика да створи простор који одражава филозофију пилатеса – баланс, снагу и хармонију   Пројект: Пилатес студио Локација: Бања Лука Површина: 130м2 Архитекта: Ив


У питању је црни дан у (х)историји. Тачка без повратка, у пројекту наставка вишевијековног злочина геноцида над србским народом западно од Дрине.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Влада Српске позива на заштиту и одбрану Републике Српске и њених институција;

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА