BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Изградићемо школу, зваће се Србија

Изградићемо школу, зваће се Србија
07.09.2007. год.

Бањалука, 6. септембра – Председници и премијери Републике Српске и Србије – Милан Јелић, Борис Тадић, Милорад Додик и Војислав Коштуница – конституисали су данас у Бањалуци Веће за сарадњу и праћење спровођења Споразума о специјалним паралелним везама између двеју република, које ће се састајати најмање једном у три месеца. За секретаре Већа именовани су шефови Додиковог и Коштуничиног кабинета – Сребренка Голић и Александар Никитовић.

„Данас смо разговарали о досадашњим резултатима сарадње и правцима будућег рада. Наш циљ је да допринесемо бољем регионалном повезивању, поготово у привреди где, заиста, имамо много заједничких интереса – од стварања заједничких робних резерви и коришћења хидропотенцијала, преко петрохемије, до нафтне индустрије”, изјавио је новинарима после састанка Милан Јелић.

Борис Тадић је казао да сарадња Србије и Републике Српске има и политички и економски део. У политичком делу, објаснио је Тадић, „Србија жели да делује као фактор стабилности и најтешње сарадње у региону”. „Ми поштујемо територијални интегритет и суверенитет Босне и Херцеговине и Дејтонски споразум, као што поштујемо и Кумановски споразум и Резолуцију 1244. И само на тај начин ми третирамо правни основ за даље остваривање и успостављање стабилности у целом региону, имајући у виду све политичке процесе са којима се суочавамо у овој и с којима ћемо се суочити у идућој години. Овакав приступ је на добробит свих држава и народа у региону”, истакао је Тадић. Он је додао да је и у Бањалуци предложио сарадњу у области заштите од елементарних непогода. Такође, рекао је да је Србија заинтересована и за сарадњу са Федерацијом БиХ, којој је, као и Републици Српској, спремна да позајми пет хиљада тона кукуруза из Републичких робних резерви.

Војислав Коштуница је рекао да је на данашњем састанку анализирана досадашња сарадња у области телекомуникација, банкарства и осигурања. „Поносни смо што можемо рећи да имамо снажну сарадњу у духу регионалног развоја и заједничких вредности и опредељења Србије и Републике Српске, као ентитета у Босни и Херцеговини, у правцу Европске уније”, нагласио је премијер Србије.

 „Разговарали смо о интеграцији електропривреда Републике Српске и Србије и коришћењу наших хидропотенцијала. Формирали смо радне групе које ће припремити материјал за идући састанак Већа, који ће се одржати у октобру у Београду. Свим нашим идућим састанцима претходиће сличне припреме стручних тимова две владе. Такође, разговарали смо и о поједностављивању процедура, да би сарадња Србије и Републике Српске била што једноставнија и ефикаснија. Данас смо се, осим тога, договорили да у Републици Српској изградимо школу која ће се звати ’Србија’”, истакао је Коштуница.

Милорад Додик је нагласио да Република Српска и Србија треба да искористе све могућности за сарадњу које им пружа Дејтонски споразум и Споразум о специјалним паралелним односима, потписан 26. септембра прошле године. „На наредној седници Већа за сарадњу разговараћемо о интеграцији електропривреда и изградњи хидроцентрала на Дрини – Бук Бијела и Фоча. Позивам и друге електропривреде из региона да се придруже овој иницијативи”, казао је Додик и додао да позива и Хрватску да, ако жели, изгради једну школу у Републици Српској која ће носити назив „Хрватска”.

Пре конститутивне седнице Већа за сарадњу и праћење спровођења Споразума о специјалним паралелним односима, председници република Милан Јелић и Борис Тадић посетили су Ректорат Универзитета у Бањалуци. Они су разговарали са ректорима универзитета у Бањалуци и Источном Сарајеву – Станком Станићем и Митром Новаковићем. После седнице Већа, делегације две републике су обишле храм Христа спаситеља у центру Бањалуке, чија је обнова почела уочи избијања рата у Босни и Херцеговини.



  • Извор
  • Политика
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Брисел говори о слободи говора, али је не подржава, изјавио је председник Доњег дома руског парламента

САД и њихови савезници се плаше да ће Москва изгубити рат, изјавио је украјински лидер


„Акутна фаза војно-политичке конфронтације са Западом је у пуном јеку“, изјавио је министар спољних послова Москве

Специјални изасланик Русије у Кабулу изјавио је да Њу Делхи и Москва имају сличне приступе авганистанској кризи



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА