BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Екскурзија - харач за родитеље

Екскурзија - харач за родитеље
11.09.2007. год.

Организовање ђачких екскурзија уносан је бизнис за туристичке агенције, али и за професоре и директоре школа који у свему томе, кажу родитељи, имају своје талове. Разним „мутним радњама“ у организацији екскурзија годинама покушавају да доскоче љутити родитељи, Министарство просвете и поједини просветни радници. Махинације су увођењем правилника о планирању и извођењу екскурзија сведене на минимум, али цене ђачких путовања очигледно нису.

Тако родитељи ученика једне београдске гимназије за тродневни излет (два ноћења) на Палићу треба да издвоје 9.200 динара. Родитељи кажу да деци треба дати и џепарац (најмање две, три хиљаде), купити грицкалице за пут, нове патике или дукс, уплатити допуну за мобилни телефон...
- То на крају „изађе“ 15.000-20.000 динара. Мало родитеља у Србији може да издвоји толико. Да ли о томе размишљају наставници и директори, па чак и они родитељи који се слажу са оваквим аранжманима - пита отац дечака који иде у ову гимназију.
У једној основној школи, такође у Београду, за два дана на Тари родитељи треба да плате 8.200 динара. Скупо, слажу се и они са нешто дубљим џепом. Власник једне туристичке агенције из Београда каже да је реална цена тродневног излета на Палићу од 6.000 до 8.000 динара и да је цена екскурзије у поменутој београдској гимназији „сигурно већа од реалне“.
- Правилник о извођењу екскурзија који је измењен прошле године даје могућност родитељима да контролишу цео поступак извођења екскурзије, од избора агенције, дестинације и, коначно, једино савет родитеља има овлашћење да се сагласи са висином дневница за наставнике. Не могу да кажем да ли савет у свим школама у Србији обавља функцију у складу са законом. Немам информације из наше инспекције да се негде овај правилник не поштује. Али, наглашавам, родитељи могу и морају да прате на који начин се троши њихов новац јер они ђачке екскурзије финансирају у целости. Да би се екскурзија реализовала мора постојати сагласност најмање 70 одсто родитеља у једном одељењу - каже за „Блиц“ Богољуб Лазаревић, помоћник министра просвете.
Директорски дилови са агенцијама, кажу родитељи, врло су „поверљива работа“ којој је тешко доскочити и где не помажу никакви правилници, тендери, савети родитеља...
- Прошле године наше програме изводило је осам агенција. Нико код нас нема ексклузивитет. Предност имају само агенције са којима смо дуже радили и у које имамо поверење. Али и ми имамо притужбе и питамо Министарство просвете зашто не уреди стандарде прихвата деце у објектима. Као што је добро урађено што полиција прегледа аутобусе пре него што деца крену на пут, исто тако туристичке инспекције треба да прегледају у какве објекте шаљемо наше ученике - каже за „Блиц“ Трипко Међедовић, директор Основне школе „Милан Ђ. Милићевић“ у Београду.
У Министарству просвете кажу да уколико се поштује правилник о извођењу екскурзија, тешко остаје места за било какав дил.
- Не кажем да у појединим школама нису испоштоване одредбе овог правилника и да није било незаконитости у целом поступку. Родитељи све овакве појаве треба да пријаве прво представнику у Савету родитеља, а потом Републичкој просветној инспекцији Министарства просвете - каже Лазаревић.
Наставници који воде децу на екскурзију добијају легалне дневнице које плаћају родитељи. Њихов износ утврђује савет родитеља и крећу се од 250 до 350 динара по ученику, па пута 30 ђака, пута један, три или седам дана... Отуда не чуди што се наставници утркују ко ће да води децу на екскурзију.
Да су смањене махинације и фаворизовање неких туристичких агенција, које су биле претплаћене за реализацију екскурзија у појединим школама, слаже се и Александар Вучковић из Туристичке агенције „Аргус турс“.
- Махинације су сигурно сведене на минимум. Али школе нам понекад постављају нереалне услове и траже, примера ради, да из Београда у Милано стигнемо за 12 сати како би они испунили план - каже Вучковић.
Према правилнику о планирању и извођењу екскурзија, избор туристичке агенције спроводи се у складу са Законом о јавним набавкама. Агенција мора да поседује одговарајућу лиценцу, а на тендеру агенција се пријављује са својом понудом (нето ценом услуге путовања). Међутим, у Министарству просвете у току је израда новог правилника о организовању ђачких екскурзија јер постојећи има „своје недостатке“.
- Нови правилник ће бити урађен у договору са Министарством финансија, јер они мисле да ђачка путовања не треба да буду предмет јавних набавки - каже Лазаревић, напомињући да је Министарство просвете послало стручна упутства школама у којима се наводи да не планирају путовања до 15. септембра када се доноси годишњи програм рада школе и када ће бити готов нови правилник.

Правила: Најмање три понуде

  • Излети и екскурзије могу максимално трајати три дана, док старији ученици средњих школа могу у иностранство путовати на екскурзије које трају до седам дана.
  • Право учешћа на тендеру имају све туристичке агенције са лиценцом ресорног министарства, уз обавезу да се за вишедневна путовања обезбеди аранжман на бази полупансиона и здравствени лист сваком ђаку за путовања дужа од три дана.
  • Директор школе обавезан је да прибави најмање по три понуде за сваку дестинацију, а тек по добијању сагласности од савета родитеља и школског одбора може и да потпише уговор са туристичком агенцијом.
  • Путовања морају бити део прецизног школског календара, а како се истиче у правилнику, школа је та која расписује тендер за избор туристичке агенције и сноси одговорност за проблеме који могу настати током ђачке екскурзије, за шта су предвиђене и високе казне.
  • Аутобус који превози ђаке на ђачке излете или екскурзије у земљи и иностранству мора бити технички испитан, исправан и не старији од пет година.


  • Извор
  • Блиц
  • Повезане теме


Коментара (1) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Заменик државног секретара Курт Кембел изразио је сумњу да су ИОС способне да потпуно искорене Хамас


Председник Владимир Зеленски ће можда морати да донесе „тешке изборе“ суочен са новом руском офанзивом на истоку

Жена председника Украјине Олена Зеленска стигла је 12. маја у Београд. Посета је одржана у друштву супруге председника Србије Тамаре Вучић. Жене су пратили министри спољних послова Србије и...


Свеопшти напад на Рафу у Гази само би изазвао „анархију“, инсистира амерички државни секретар

Нова пољска влада открила је криминалне радње током ревизије иницијативе #StopRussiaNow


„Руси су само ушетали“ на територију коју држе кијевске трупе, изјавио је украјински војник


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА