BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Бројање мртвих на Кавказу

Бројање мртвих на Кавказу
14.08.2008. год.

ПРЕДСЕДНИК Русије Дмитриј Медведев изјавио је јуче да је издао наређење о окончању војних операција у Грузији, и то само што се у рат укључила и друга грузијска сепаратистичка област Абхазија, јавила је руска новинска агенција Интерфакс.

- Циљ је постигнут. Агресор је кажњен и претрпео је знатне губитке. Њихове оружане снаге су дезорганизоване - рекао је Медведев на састанку са министром одбране Анатолијем Серђуковом и начелником Генералштаба оружаних снага Николајем Макаровом. Медведев је оценио да је обновљена безбедност руских мировних снага и цивилног становништва, и обећао да ће државним наградама наградити руске војнике који су учествовали у операцији наметања мира у грузијској сепаратистичкој области Јужној Осетији. Рат је Грузија започела у петак нападом на јужноосетијску престоницу Ћинвали, а одмах се укључила и Русија, чија је интересна зона угрожена.

Грубе процене су да је у борбама погинуло укупно 1.600 људи, али црни биланс није коначан. Из Јужне Осетије у Русију побегло је око 35.000 људи, а више хиљада избегло је у Грузију. Колика су материјална разарања тек треба да се утврди.

Нешто пре него што је Медведев прогласио крај војних операција отворен је још један фронт у Грузији - војска Абхазије напала је грузијске снаге у намери да их избаци из планинског подручја Кодорског кланца, једине територије коју је Грузија контролисала у тој отцепљеној аутономној републици. Цивилно становништво раније је напустило територију кланца, а абхаски председник Сергеј Багапш надао се да ће његова војска за неколико дана преузети потпуну контролу над Кодорским кланцем.


Руске снаге и раније су саопштиле су да неће ићи на Тбилиси, али пре Медведевљевог саопштења бомбардовале су Гори, 60 километара од престонице Грузије. Фотограф Ројтерса тврди да је видео пет тела и четворо рањених, од тога двоје новинара, како леже на улицама. У међувремену је потврђено да је погинуо један холандски камерман. Грузијски војници претходно су напустили Гори. Руска војска тренутно контролише низ виталних мостова и путева у Грузији, грузијске снаге повлаче се ка Тбилисију, а очајни грађани праве залихе хране и горива, јавља ББЦ.

Грузијска артиљерија наставила је да гађа Јужну Осетију и из система "град" пуцала на пут на северу Ћинвалија, којим избеглице беже у суседну руску републику Северну Осетију, рекао је шеф јужноосетијске дипломатије Мурат Џиојев. Министар унутрашњих послова Михаил Миндзајев изјавио је за Итар-тас да се у целој Јужној Осетији грузијски војници предају и да су предали и "документа и видео-материјале који сведоче да су напади на републику и покољ њеног становништва били пажљиво испланирани".

Медведев је прогласио крај војних операција баш пре него што му је стигао Никола Саркози, председник Француске, која тренутно председава ЕУ. То би значило да је Саркози узалуд долазио, поготово зато што је претходно амбасадор Русије при УН Виталиј Чуркин већ одбацио француски мировни план у три тачке представљен Савету безбедности УН. У међувремену је отказан за јуче сазван састанак Савета НАТО - Русија о кризи у Грузији.    

Антрфиле - Ракетни штит испод жита

Председник Пољске Лех Качињски, у договору са америчким председником Џорџом Бушом, организовао је дипломатски циркус - послао је јуче авион по председнике Литваније, Летоније и Естоније да заједно са председником Украјине допутују у Тбилиси и изразе подршку Грузији.

- О тој мисији председник Качињски разговарао је са америчким председником Џорџом Бушом и добио од њега апсолутну подршку - рекао је шеф Бироа за спољну политику у председничкој канцеларији Марјуш Хандзлик.

Пољски медији упозоравају да ће САД и пољске власти искористити рат на Кавказу да би се убрзано договорили око размештања ракетне базе америчког антиракетног штита у Пољској. Већ данас главни амерички преговарач о штиту Џон Руд долази у Варшаву како би се договорио са шефом пољске дипломатије Радославом Шикорским о детаљима који коче преговоре.

- Обновљене империјалне амбиције Русије додатни су фактор који говори у прилог томе да прихватимо америчке ракете пресретаче (антиракетног штита). Да у оквиру НАТО-а немамо гаранције САД, сада би стајали очи у очи са Владимиром Владимировичем - рекао је за "Ђењик" Стефан Њешоловски, потпредседник пољског парламента из владајуће Грађанске платформе.

Антрфиле - Амери побегли први

Грузини су разочарани реакцијом САД и других западних земаља на војну акцију Русије, која је уследила после грузијског напада на Јужну Осетију, пише "Индепендент".

Нема много земаља на свету које су главну улицу која води од аеродрома у престоници назвале Булеваром Џорџа Буша, али је Грузија користила такве ствари како би код једне светске суперсиле купила полису осигурања против све јаче Русије Владимира Путина, пише лист, и наводи да су Американци, осим што су наоружавали грузијску војску, обучавали њихове војнике у бази отвореној 2002. Али амерички инструктори спаковали су кофере чим се над Грузијом појавио први руски авион. "Индепендент" оцењује да САД никад неће ући у сукоб ради одбране суверенитета Грузије јер Русија има и сувише геополитички важних "карата у рукаву" - од контроле снабдевања енергентима до улоге у преговорима са Ираном око нуклеарног програма. 



  • Извор
  • Газета
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Лидери ЕУ „замајавају“ људе хорор причама о Русији – Кремљу


Украјински председник не жели да поремети већ отежану акцију мобилизације, изјавио је за лист локални посланик


Украјински главнокомандујући Александар Сирски признао је да су руске снаге постигле тактичке успехе у низу области у зони борбених дејстава.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА