BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Sibirski naučnici razvili novu tehnologiju za lečenja raka

Sibirski naučnici razvili novu tehnologiju za lečenja raka
18.07.2018. god.


Specijalisti Instituta za citologiju i genetiku u Novosibirsku razvili su tehnologiju za efikasno lečenje karcinoma, a što omogućuje nekoliko puta smanjenje doze hemioterapije.

Naučnici u Laboratoriji ćelijskih procesa na čelu sa doktorom bioloških nauka Sergejem Bogačevim već nekoliko godina razvijaju tehnologiju pod nazivom "Karanahan" ("ubijanje uzroka"). Zasnovana je na ranjivosti matičnih ćelija karcinoma u određenim periodima njihovog životnog ciklusa.

"Izučavanjem matičnih malignih ćelija, naše kolege su otkrile njihovu jedinstvenu osobinu - sposobnost za uzimanje ekstracelularnih DNK fragmenata. Dalja istraživanja su pokazala da ako se ovi fragmenti ubace u ćeliju nakon određenog vremenskog perioda nakon izloženosti citostaticima (hemioterapiji), oni ne dozvoljavaju ćeliji da dovrši proces oporavka i umire", navodi se u izveštaju.

U Institutu su dodalo da se nova tehnologija naziva i "3 + 1" - prve tri doze droge ubrizgane u tumor ubijaju najveći deo ćelija raka, a četvrta uništava preostale. Već je uspešno testirana u lečenju kancera kod miševa, kao i na ćelijskim kulturama ljudskog glioblastoma (najagresivniji tip raka).

Tokom istraživanja bilo je moguće utvrditi da se životni ciklus ćelija različitih vrsta tumora razlikuje, pa je za svaku vrstu potrebno odabrati raspored za davanje tretmana. Pored toga, na ovaj ciklus utiče sezona - u leto i zimi, vremenski intervali bi trebali biti različiti.

"Očigledno, najbolje rešenje bi bio individualni plan za svakog pacijenta pri primeni tehnologije " Karanahan" na osnovu studije ćelija sopstvenog tumora. Kao rezultat toga, tehnologija značajno povećava dejstvo hemioterapije i ime omogućava da se ponekad smanji citostatička doza pacijentu", dodaje se u saopštenju.

Naučnici veruju da se primenom hemioterapije u kombinaciji sa tehnologijom "Karanahan" značajno mogu povećati šanse za pacijentima obolelih od raka za oporavak i ispunjen život nakon tretmana.

U saopštenju Instituta se dodao da je nova tehnologija prošla sve pretkliničke testove, te da je spremna za klinička ispitivanja. Ispitivanja zahtevaju značajna ulaganja, a testiranja mogu trajati od pet do deset godina.
 


  • Izvor
  • foto: © RIA Novosti / Kirill Kallinikov/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Kompanija NIS pruža novu šansu mladima bez radnog iskustva


Skoro ceo jedan vek, fotografija je podrazumevala tri stvari: foto aparat, film i - fotografa. Prvi komercijalno dostupni film je proizveo legendarni američki proizvođač 'Kodak' još 1908. godine, da...

Grad Pančevo i kompanija NIS nastavili su višegodišnje partnerstvo realizacijom novog projekta u okviru programa „Zajednici zajedno“. Ovog puta, kompanija NIS podržala je rekonstrukciju i uređenje ulaznog hola Muzičke...


Kompanija NIS započela je treću sezonu prakse za operatere u kojoj ove godine učestvuju učenici koji su tek završili odabrane smerove Mašinske škole „Pančevo“, Tehničke škole „23. maj“ i...

Na 65. Međunarodnoj matematičkoj olimpijadi (International Mathematical Olympiad – IMO), koja je od 11. do 22. jula održana u Batu u Velikoj Britaniji, svih šest takmičara olimpijskog tima Srbije...


KLIMATIZACIJA prostora postala je standard u savremenom životu, posebno tokom vrućih perioda kojih, zbog klimatskih promena, ima sve više.


Ostale novosti iz rubrike »