RT: Indija uspešno lansirala telekomunikacioni satelit
U svojoj prvoj kosmičkoj misiji ove godine, Indija je poslala svoj GSAT-30 komunikacioni satelit u orbitu, gde će zameniti stari. Lansiranje je prošlo bez problema.
Indijska organizacija za kosmička istraživanja (ISRO) objavila je rano u petak da je kosmička letelica bez ikakvih problema stigla na orbitu. Lansiranje je izvedeno u Francuskoj Gvajani u saradnji sa vazduhoplovnom firmom "Arianspejs" sa sedištem u Francuskoj, koja je obezbedila svoju raketu "Ariana 5" za misiju.
India's communication satellite #GSAT30 was successfully launched into a Geosynchronous Transfer Orbit by #Ariane5 #VA251.
— ISRO (@isro) January 16, 2020
Thanks for your support !!!
For details please visit: https://t.co/FveT3dGuo6
Image Courtesy: Arianespace pic.twitter.com/67csn0zZq7
#Ariane5 Flight carrying #GSAT30 & EUTELSAT Konnect lifts offfrom French Guiana#GSAT30 is a Communication Satellite & will be extensively used for DTH, VSAT networks,Television uplinking & Teleport services
— Sh@lini B@jpai (@sbajpai2811) January 17, 2020
Kudos to team #ISRO for this great Missionpic.twitter.com/jyAvh2eR6b
"Korišćenjem GSAT-30, ISRO će još jednom podstaći korišćenje kosmosa kako bi pomogao premošćivanju digitalnog jaza na indijskom potkontinentu kao deo svog ambicioznog kosmičkog programa“, navodi se u saopštenju portparola kompanije "Arianspejs".
foto: ISRO
Satelit GSAT-30, težak 3.357 kg, zameniće satelit INSAT-4A, pružajući indijskom kopnu i njegovim ostrvskim teritorijama prošireno pokrivanje frekvencija Ku-opsega, koji se, između ostalog, koristi za satelitsku televiziju, kao i širenje pokrivenosti C-opsegom na velikim širinama Persijskog zaliva i drugde u Aziji.
„Omogućiće direktne televizijske usluge, digitalno prikupljanje vesti, a Ku-opseg će pružiti komunikacione usluge na indijskom kopnu“, rekao je predsednik ISRO-a Kailasavadivo Sivan.
Novi satelit ima petnaestogodišnji životni vek, nadmašujući rok trajanja od 12 godina stelita INSAT-4A, a koji je prošao pre gotovo dve godine, stvarajući bolnu potrebu za satelitom GSAT-30.
foto: ISRO
Indija ima velike planove za kosmička putovanja 2020. godine, s tim da će zemlja pokrenuti i svoju treću misiju istraživanja Meseca u novembru. Prethodni poduhvat propao je prošle godine nakon što je kontrola misije izgubila kontakt sa sondom "Čandrajan 2".
Izvor: Vostok / RT
- Izvor
- Tanjug
- / vostok.rs
- Povezane teme
- Indija
- kosmos
- tehnologija
- telekomunikacije
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Skoro ceo jedan vek, fotografija je podrazumevala tri stvari: foto aparat, film i - fotografa. Prvi komercijalno dostupni film je proizveo legendarni američki proizvođač 'Kodak' još 1908. godine, da...
Grad Pančevo i kompanija NIS nastavili su višegodišnje partnerstvo realizacijom novog projekta u okviru programa „Zajednici zajedno“. Ovog puta, kompanija NIS podržala je rekonstrukciju i uređenje ulaznog hola Muzičke...
Kompanija NIS započela je treću sezonu prakse za operatere u kojoj ove godine učestvuju učenici koji su tek završili odabrane smerove Mašinske škole „Pančevo“, Tehničke škole „23. maj“ i...
Na 65. Međunarodnoj matematičkoj olimpijadi (International Mathematical Olympiad – IMO), koja je od 11. do 22. jula održana u Batu u Velikoj Britaniji, svih šest takmičara olimpijskog tima Srbije...
KLIMATIZACIJA prostora postala je standard u savremenom životu, posebno tokom vrućih perioda kojih, zbog klimatskih promena, ima sve više.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.