BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

„Kanada nema problema sa upotrebom vojne sile u prekrajanju granica Evrope“ - analiza

„Kanada nema problema sa upotrebom vojne sile u prekrajanju granica Evrope“ - analiza
26.07.2018. god.


Urednik kanadskog "Esprit de Korpsa", Skot Tejlor, takođe je primetio da je premijer Kanade, koji je podsetio na "aneksiju Krima i invaziju na ukrajinski Donbas", reagovao na sastanak u Helsinkiju.

Sjedinjene Države i njihovi zapadni saveznici, uključujući Kanadu, nemaju moralno pravo da osude ruske poteze na međunarodnoj sceni, izneo je svoje mišljenje u časopisu "D Hronikl Herald" kanadski vojni ekspert, urednik i izdavač specijalizovanog časopisa "Esprit de Korps" Skot Tejlor.

"Kada se američki predsednik Donald Tramp sastao 16. jula sa Vladimirom Putinom u Helsinkiju, kritičari su brzo skočili na ovu temu. Jedini stav zapadnih analitičara i političara bila je činjenica da je Tramp bio suviše blag prema Putinu. Ovo mišljenje se zasniva na tome da Sjedinjene Države i druge zapadne zemlje, uključujući Kanadu, iz nekog razloga, imaju moralni autoritet da kazne Putina za njegove postupke, ali samo zato što su svi "dobri momci" ", napisao Tejlor u kolumni pod nazivom "Zapad je takođe užasno rešenje".

Žestoka reaksija Truda

Tejlor je napomenuo da je premijer Kanade Džastin Trudo žestoko reagovao nakon sastanka u Helsinkiju zbog ruske "aneksije Krima i invazije na ukrajinski Donbas".

"To su zaista teške reči, ali hajde da pogledamo u retrovizor. Godine 1999., Kanada kao aktivni član NATO-a učestvovala je u 78-dnevnom bombardovanju Srbije bila je jedan od prvih koje su priznale jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova 2008. godine. Ispostavilo se da, po svemu sudeći, Kanada nema problema sa upotrebom vojne sile u prekrajanju granica Evrope, jer to i radi. Što se tiče intervencije u građanskom ratu u Ukrajini, kako Trudo može da optuži Putina da podržava etnički ruske Ukrajince u istočnom delu, a istovremeno je ponosan što kanadski vojnici, hiljade kilometara daleko od naših granica podržavaju vojsku te zemlje, koja čak nije ni član NATO, u istom tom sukobu?", navodi Tejlor.

Govoreći o situaciji u Siriji, gde kanadske specijalne snage obučavaju iračku vojsku i kurdsku miliciju od 2014. godine, Tejlor napominje da su Otava i Moskva verovatno "saveznici u zajedničkom cilju".

"Možda Rusija podržava [po mišljenju Trudoa] "krvavi" režim Bašara Asada, ali se oni [Rusi] bore tamo sa još krvavijim grupama - "Islamska država" i " Džebat al Nusra", smatra on.

Rusija i SAD

Ekspert objašnjava zašto Tramp i Sjedinjene Države takođe nemaju moralno pravo da se obraćaju Rusiji na njene svoje postupke na svetskoj pozornici i predlaže da se osvrnu na "neuspele vojne akcije i greške SAD i njenih saveznika u proteklih 17 godina".
Tejlor se prisetio da su 2001. godine, nakon napada 11. septembra, Amerikanci napali Avganistan, koji i dalje ostao "država pod vladavinom anarhije".

"SAD su 2003. godine lagale svetu o Sadamu Huseinu da poseduje hemijsko oružje, kako bi imale izgovor za invaziju na Irak. Od tada, Irak je pao u krvave unutrašnje sukobe", dodaje on.

"Pogledakmo i rat u Libiji, koja je posle operacije NATO-a i ubistva Muamera Gadafija 2011. godine utonula u haos."

"Bilo bi prokleto odvratno za uši, kriviti Putina za ove tri epske greške. I nijedna od njih, očigledno, neće biti rešena u doglednoj budućnosti", zaključuje Tejlor.

 
 


  • Izvor
  • foto: © RIA Novosti / Alekseй Nikolьskiй/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Autor: Zoran Čvorović za Novi Standard


Svetski mediji nastavljaju da prate situaciju po pitanju isporuka oružja Ukrajini od strane Bosne i Hercegovine, bez obzira na postojeća pravila i zakone. Takva dejstva mogu ozbiljno uticati na...

Kojim putevima naoružanje proizvedeno u BiH odlazi na ukrajinsko ratište, te o čemu svedoči činjenica da je deo proizvodnje poveren fabrici u kojoj ključni pogon nosi naziv: Hitlerova kovnica?...


Gotovo je izvesno da se svakako, bilo kroz fikciju, bilo kroz razgovore bar nekada susreo sa idejom ratova za pijaću vodu — ova ideja obično je povezana sa (post)apokaliptičnim...

Dok se indijski i ruski lideri sastaju na bilateralnom samitu, oni će razgovarati o diversifikaciji odnosa u skladu sa nacionalnim interesima.


Globalna većina sve više pokazuje svoje nezadovoljstvo poretkom zasnovanim na zapadnim pravilima, ali da li će Kremlj to iskoristiti?


Ostale novosti iz rubrike »