BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Gas, ugalj, lokomotive: Pojavio se novi set dokaza o kriminalu Petra Porošenka

Gas, ugalj, lokomotive: Pojavio se novi set dokaza o kriminalu Petra Porošenka
22.03.2019. god.
Sadašnji predsednik Ukrajine i kandidat za ponovni izbor na tu funkciju Petro Porošenko, iz “petnih žila” se trudi da ubedi domaće birače ali i međunarodnu javnost da se njegova država nalazi u ratnom stanju sa Rusijom, dok isti ima veoma razvijenu poslovnu saradnju sa “agresorskom”” zemljom, kroz mrežu kompanija u Ukrajini, ali i Rusiji, koje drži pod svojom kontrolom


Izvor: Bog rata

U našem prethodnom tekstu smo govorili o krupnim malverzacijama kompanija u vlasništvu Petra Porošenka, koje su u veoma sumnjivim poslovima iz Rusije uvozile razne vojno-tehničke komponente za ukrajinsku armiju. U novom setu dokaza koji imaju ekskluzivan karakter, predstavićemo nova saznanja koji otkrivaju neverovatan talenat za “prljavi” biznis prvog čoveka Ukrajine – predsednika Petra Porošenka.

U zgradu ukrajinskog državnog tužilaštva na ime glavnog tužioca Jurija Lucenka, stigla je krivična prijava koji je lično poslao i potpisao narodni poslanik u ukrajinskom parlamentu Vitalij Kuprij. U prijavi se nalaze dokazi u kojima se navode dela sa krivičnim posledicama.

Kuprij, koji inače nije samo poslanik u “Državnoj Radi”, nego i poznati televizijski voditelj, izneo je veoma ozbiljne optužbe koje u tri slučaja (krupne kriminalne afere u energetskoj sferi i međunarodnim nabavkama) direktno inkriminišu Petra Porošenka.

→ U energetskom sektoru vlada zakon mafije

10.juna 2018 godine na televiziji ZIK je emitovana autorska emisija Vitalija Kuprija “Javno tužilaštvo“.



Glavna tema u emisiji je posvećena “argumentovanom raskrinkavanju korupcionaške piramide u Ukrajini, u cilju sprečavanja daljeg kršenja zakona ove zemlje koji dobija nekontrolisane razmere”. Jedan od  gostiju autora ove emisije je bio kolega poslanik Jurij Derevjanko, koji u ovom momentu učestvuje u trci za predsednika države. On je tom prilikom rekao da na današnji dan Ukrajinci troše oko 17 milijardi kubnih metara gasa godišnje, od čega se 16 milijardi obezbeđuje iz domaćih izvora. Prema rečima Jurija Derevjanka, cena gasa koji se dobija iz domaćih izvora se kreće u rasponu od 3,000-3,500 ukrajinskih grivni na 1000 kubnih metara, dok potrošači za taj isti gas plaćaju cenu od 6,900 grivniza navedenu zapreminu. Jurij Derevjanko je ovoliku disproporciju u ceni nazvao klasičnom zloupotrebom položaja od strane ukrajinske vlade i Nacionalne regulatorne komisije za energetiku (NKRЭ).



Tada je spomenuta i mesečna plata predsednika državne energetske kompanija NAK “Neftegaz Ukrainы” Andreja Koboljeva koja je iznosila astronomskih 1.000.000 ukrajinskih grivni (ili 32 372.02 evra), na čiju osnovicu su išle i premije od dodatnih 200%. Jednostavnom aritmetičkom operacijom se može izračunati godišnja plata ovog funkcionera koja može da dostigne sumu od vrtoglavih 1,16 miliona evra, koja je preterana i u najbogatijim državama sveta.

Tom prilikom je Jurij Derevjanko direktno optužio aktuelnog ukrajinskog predsednika Petra Porošenka da drži apsolutnu kontrolu nad tržištem gasa u Ukrajini, koju zloupotrebljava na taj način, tako što neposredno učestvuje u nezakonitim transakcijama koje se odvijaju u energetskoj sferi

Prema njegovim rečima, u ovim radnjama je došlo do flagrantnog kršenja Ustava ove zemlje, koji izričito propisuje da se sva podzemna izvorišta gasa nalaze u vlasništvu ukrajinskog naroda, gde će njegova cena biti formirana u odnosu na uslove tržišta (čitaj socijalna cena), a ne na osnovu administrativnih odluka po višestruko uvećanim tarifama.

Pored Jurija Derevjanka u emisiji “Javno tužilaštvo” je gostovao i predstavnik Akcionarskog društva “Ukrnafta” i advokat Jevgenij Kiseljov, sa kojim je razgovarano o činjenicama nezakonitog prisvajanja gasnih izvorišta od strane predsednika Ukrajine Petra Porošenka (kompanija OOO “Arkona gaz-эnergiя”).



On je tom prilikom rekao, da je Akcionarsko društvo”Ukrnafta” u cilju dobijanja specijalne dozvole za eksploataciju gasa razvila gasno polje u Poltavskoj oblasti 2004.godine, gde je 2016.godine utvrđeno da otkrivene rezerve energenata iznose milijardu i 600 miliona kubnih metara gasa i 96 hiljada kubnih metara gasnog kondenzata.  Međutim, Nacionalna služba sa geologiju je bez ikakvog konkursa dodelila specijalnu dozvolu kompaniji OOO “Arkona gaz-energija” za eksploataciju ovih izvora, gde je bez ikakvog osnova značajno umanjila rezerve ovih nalazišta na “svega” 320 miliona kubnih metara gasa i 17 hiljada kubnih metara gasnog kondenzata.



Prema rečima gospodina Kiseljova, ovo umanjenje je urađeno sa kriminalnim umišljajem u cilju nezakonitog bogaćenja, gde je OOO “Arkona gaz-эnergiя” za pribavljanje specijalne dozvole platila svega 3.850.000 ukrajinskih grivni, što je daleko manje od realne cene koja iznosi 90.000.000 grivni.

→ Krupne malverzacije sa nabavkom uglja iz SAD

Naredni gost specijalizovane emisije “Javni tužilaštvo” je bila Tatjana Bojko, koja radi kao koordinator energetskog programa ukrajinske javne mreže “Opora”, koja je istraživala pitanja vezana za kupovinu uglja iz SAD.



Ona je tom prilikom saopštila, da je u Ukrajinu iz SAD u 2017.godini uvezeno 449,5 miliona tona uglja (ova zemlja je izgubila veliki broj rudnika uglja koji se nalaze u regionu Donbas). Konkretno, kompanija ZAO “Centrenergo” je nabavila 79 hiljada tona uglja koji spada u kategoriju “G”, a kompanija OOO “Dtektreйding” 64 hiljade tone uglja takođe kategorije “G”. Pre rečima Tatjane Bojko, kompanija OOO “Dtektreйding” je nabavila ugalj po ceni koja je 15% veća od one koja je propisana programom “Roterdam+” prema kojem Ukrajina kupuje ugalj iz Amerike i Južne Afrike na međunarodnoj berzi u Holandiji. U ovoj korupcionaškoj aferi svaka tona uglja je plaćena 18 američkih dolara više, u odnosu na njegovu realnu cenu. A kako vidimo, u pitanju su desetine i stotine hiljada tona “preplaćenog” uglja.



I to nije sve. Tatjana Bojko je dodala, da je ugalj koji je kupila kompanija OOO “Dtektreйding” imao visoke vrednosti sumpora koji je prevazilazio propisane norme. Naime, prilikom sagorevanja ovog uglja, povećana je emisija sumpor-dioksida koji je veoma štetan po životnu sredinu.

→ Afera sa nabavkom dizel-lokomotiva iz SAD

Na kraju, voditelj emisije “Javno tužilaštvo” je razgovarao sam još jednim eminentnim gostom- Jurijem Tatkovim, koji je govorio o kriminalu prilikom nabavke američkih dizel-lokomotiva za državnu kompaniju ZAO “Ukrainskaя železnaя doroga”.

Naime, on je saopštio da je ZAO “Ukrainskaя železnaя doroga” potrošila sumu u visini od milijardu američkih dolara za nabavku 225 dizel-lokomitiva TЭ33AS (proizvođač “General Electric”) i modernizaciju operativnih lokomotiva koje se nalaze u vlasništvu te kompanije. Tatkov je istakao da je u tom poslu ZAO “Ukrainskaя železnaя doroga” po jednoj lokomotivi TЭ33AS američkom proizvođaču platila 4,5-5 miliona američkih dolara.

Ono što je skandalozno u ovom poslu jeste činjenica da je američka kompanija te iste lokomotive prodavala kazahstanskim i indijskim železnicama po ceni od 2,2-2,5 miliona američkih dolara po komadu. Praktično duplo jeftinije.

Američka kompanija “General Electric” i njen indijski kupac su potpisali ugovor oko nabavke 700 dizel lokomotiva snage od 4,500-6000 konjskih snaga po prosečnoj ceni od 3,7 miliona američkih dolara za jednu lokomotivu. Pri tome, dobar deo nabavljenih lokomotiva su po svojoj snazi daleko snažnije od onih koje će biti isporučene Ukrajini. Uprkos tome, njihova jedinačna cena će biti za najmanje milion dolara niža nego u slučaju posla sa Ukrajinom.

Zaključak

Dakle u sva tri pobrojana slučaja postoje elementi vršenja krivičnih dela, za koje su po ukrajinskom Krivičnom zakonu zaprećene ozbiljne kazne:

Menadžment kompanije OOO “Dtektreйding” koji je prekršio član 212 Krivičnog zakonika Republike Ukrajine tako što je izvršio utaju poreza čime je direktno oštećen državni budžet

Predsednik Ukrajine Petro Porošenko koji je načinio nekoliko krivičnih dela iz člana 364 Krivičnog zakonika Republike Ukrajine (zloupotreba službenog položaja) i člana 191 Krivičnog zakonika Republike Ukrajine (nezakonito prisvajanje i oduzimanje imovine, kao i njena pronevera zloupotrebom službenog položaja)

Menadžment kompanije ZAO “Ukrainskaя železnaя doroga” koji je prekršio član 212 Krivičnog zakonika Republike Ukrajine tako što je tako što je izvršio utaju poreza čime je oštećen državni budžet , kao i člana 191 Krivičnog zakonika Republike Ukrajine (nezakonito prisvajanje i oduzimanje imovine, kao i njena pronevera zloupotrebom službenog položaja)

Ovog meseca, Kancelarija Državnog tužioca je trebala da započne istragu na osnovu gore pomenute krivične prijave narodnog poslanika Kuprija koji direktno terete pomenute privredne subjekte i predsednika Porošenka. Međutim, postavlja se logično pitanje da li je uopšte moguće nezavisno ispitati sve ove navode bez promene vlasti u ovoj državi? Vlasti koja je ogrezla u kriminalu i korupciji, gde Porošenko manirima samoživog diktatora, već uveliko pod čvrstom kontrolom drži sve važnije institucije u zemlji, kao i ljude iz sfere krupnog biznisa.

Čitajte više na Ukrajina i Novorusija iz minuta u minut



  • Izvor
  • foto: bog-rata.com/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Autor: Zoran Čvorović za Novi Standard


Svetski mediji nastavljaju da prate situaciju po pitanju isporuka oružja Ukrajini od strane Bosne i Hercegovine, bez obzira na postojeća pravila i zakone. Takva dejstva mogu ozbiljno uticati na...

Kojim putevima naoružanje proizvedeno u BiH odlazi na ukrajinsko ratište, te o čemu svedoči činjenica da je deo proizvodnje poveren fabrici u kojoj ključni pogon nosi naziv: Hitlerova kovnica?...


Gotovo je izvesno da se svakako, bilo kroz fikciju, bilo kroz razgovore bar nekada susreo sa idejom ratova za pijaću vodu — ova ideja obično je povezana sa (post)apokaliptičnim...

Dok se indijski i ruski lideri sastaju na bilateralnom samitu, oni će razgovarati o diversifikaciji odnosa u skladu sa nacionalnim interesima.


Globalna većina sve više pokazuje svoje nezadovoljstvo poretkom zasnovanim na zapadnim pravilima, ali da li će Kremlj to iskoristiti?


Ostale novosti iz rubrike »