BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Američki specijalne snage tajno aktivne u gotovo polovini Afrike, otkriva novi izveštaj, dok se kao pretnje navode Kina i Rusija

14.08.2020. god.


Američki specijalne snage deluju u 22 afričke države, što kontinent predstavlja drugi po veličini po vojnoj zastupljenosti posle Bliskog istoka, otkriva novi izvještaj. Lokalni stanovnici i američka javnost uglavnom nisu upoznati sa obimom američke vojne prisutnosti na kontinentu.

Kada su 2017. godine u zasedi u Nigeru ubijena četiri pripadnika američke vojne službe, to je iznenadilo mnoge, uključujući čak i članove Odbora za oružane službe Senata SAD, koji nisu bili svesni da se tamo nalaze američke snage.

Rapoređivanje američkih snaga iza očiju javnosti učestali su kao nikada u Africi. Prošle godine su u 22 afričke države bile prisutne elitne snage za specijalne operacije, uključujući de fakto borbene misije, navodi Gardian.

Prošle godine, neke od najelitnijih borbenih trupa Pentagona bile su prisutne u Alžiru, Bocvani, Burkini Faso, Kamerunu, Kape Verdeu, Čadu, Obali Slonovače, Džibutiju, Egiptu, Etiopiji, Gani, Keniji, Libiji, Madagaskaru, Maliju, Mauritaniji, Nigeru, Nigeriji, Senegalu, Somaliji, Tanzaniji i Tunisu.

Sa trupama na zemlji u gotovo polovini of 54 afričke zemlje, na kontinentu je raspoređeno preko 14 procenata američkih specijalnih snaga. Ovo je najveća koncentracija američkih snaga u svetu, osim Bliskog Istoka, navodi se u izveštaju.


Neke od američkih misija u Africi imaju za cilj obuku lokalnih snaga, dok druge uključuju direktnu borbu. Označene kao "AAA" ili "savetuj, pomaž i prati" od strane američkog AFRICOM-a (Afrička Komanda SAD-a), ove misije mogu biti prilično rizične za američke vojnike. 2017. godine, američki marinac je ubijen u Somaliji, pomažući lokalnim snagama u napadu na vojni kamp. Komanda je priznala da je izvela 70 takvih misija u istočnoj Africi u 2018. godini, 46 u 2019. i sedam tokom 2020. do juna.

Neke vlade sa kojima je američka vojska odlučila da sarađuje, pruža obuku, izvršile su grozne zločine. U Burkina Fasi, SAD obučavaju snage bezbednosti u operacijama protiv pobunjenika. Hjuman rajts voč je u julu objavio da postoje snažni dokazi da su vladine snage bile umešane u masovna ubistva u gradu Džibo na severu zemlje.

Postoji zabrinutost što se stalna vojna pomoć Vašingtona autoritarnih vlada u Africi doživljava kao legitimisanje njihovih zloupotreba. Nedostatak transparentnosti u afričkim operacijama i od strane SAD-a i zemalja domaćina doprineo je ovom problemu, navodi se u izveštaju.

Američki vojni zvaničnici navode da je prisustvo u Africi "lagano i relativno jeftino", kaže komandant AFRICOM-a general Stiven Tovnsend, upirući prstom u zemlje poput Kine i Rusije, optužujući ih da se mešaju u afričke poslove.

Prošle godine Pentagon je ima preko dvadeset baza širom kontinenta. Kina ima jednu bazu u Džibutiju, koju je otvorila 2017. godine. Rusija nema bazu u Africi, mada razgovara o mogućem zakupu aerodroma na severozapadu Egipta.

Izvor: Vostok / RT


  • Izvor
  • Tanjug
  • / vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Autor: Zoran Čvorović za Novi Standard


Svetski mediji nastavljaju da prate situaciju po pitanju isporuka oružja Ukrajini od strane Bosne i Hercegovine, bez obzira na postojeća pravila i zakone. Takva dejstva mogu ozbiljno uticati na...

Kojim putevima naoružanje proizvedeno u BiH odlazi na ukrajinsko ratište, te o čemu svedoči činjenica da je deo proizvodnje poveren fabrici u kojoj ključni pogon nosi naziv: Hitlerova kovnica?...


Gotovo je izvesno da se svakako, bilo kroz fikciju, bilo kroz razgovore bar nekada susreo sa idejom ratova za pijaću vodu — ova ideja obično je povezana sa (post)apokaliptičnim...

Dok se indijski i ruski lideri sastaju na bilateralnom samitu, oni će razgovarati o diversifikaciji odnosa u skladu sa nacionalnim interesima.


Globalna većina sve više pokazuje svoje nezadovoljstvo poretkom zasnovanim na zapadnim pravilima, ali da li će Kremlj to iskoristiti?


Ostale novosti iz rubrike »