BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Društvo za očuvanje divljih životinja „Mustela"“: Značajno sklonište slepih miševa kod Hadži-Prodanove pećine ugroženo funkcionisanjem i širenjem kamenoloma

Društvo za očuvanje divljih životinja „Mustela
06.02.2023. god.


Hadži - Prodanova pećina kod Ivanjice je veoma važan turističko-speleološko-arheološko-istorijski lokalitet koja je zvanično proglašena spomenikom prirode sa svojom zaštitnom zonom. Pored pećine se nalazi kamenolom sa asfaltnom i betonskom bazom preduzeća "Putevi" d.o.o. Ivanjica. 


U Srbiji postoji 15 pećina koje su uređene za turističke svrhe, od kojih je 11 trenutno otvoreno za turiste. To su Rajkova pećina (opština Majdanpek), Lazareva pećina i Vernjikica (Bor), Dubočka pećina, Ceremošnja i Ravništarka (Kučevo), Resavska pećina (Despotovac), Risovača (Aranđelovac), Hadži-Prodanova pećina (Ivanjica), Potpećka i Stopića pećina (Užice).


Hadži Prodanova pećina

Delimično su uređene i/ili su nekada bile otvorene za turiste i Bogovinska pećina (Boljevac), Prekonoška pećina (Svrljig) i Petnička pećina (Valjevo), dok za Mermernu pećinu (Lipljan), koja se nalazi na području AP Kosovo i Metohija nije poznato u kakvom se stanju trenutno nalazi.


Hadži Prodanova pećina

Video: Spomenik prirode Hadži Prodanova pećina, kamenolom, asfaltna baza, betonska baza, jedno pored drugog


"Od njih su kao skloništa slepih miševa najvažnije Lazareva pećina, Vernjikica i Hadži-Prodanova pećina, u kojima se nalaze velike kolonije slepih miševa, nekad i sa nekoliko desetina hiljada primeraka!", navodi se u studiji Društva za očuvanje divljih životinja "Mustela", pod nazivom "Slepi miševi i procena uticaja na životnu sredinu".


"U Srbiji dobar primer značajnog skloništa slepih miševa koje je ugroženo funkcionisanjem i širenjem kamenoloma je Hadži-Prodanova pećina kod 
Ivanjice u zapadnoj Srbiji. Naspram ulaza u ovu zaštićenu pećinu širi se kamenolom sa veoma intenzivnom eksploatacijom i čestim miniranjem. Vegetacija u okolini pećine koja predstavlja bitno stanište slepih miševa koji žive u njoj je bitno devastirana širenjem kamenoloma. Poređenjem brojnog stanja iz 1994. i 2009. godine je utvrđen isti kvalitativni sastav vrsta, ali je brojnost pojedinih vrsta manja od 30 do 80 %", navodi se u studiji.

Video: Miniranje kod Hadži Prodanove pećine

Do sada su prijavljena dva pomora slepih miševa, na šta ukazuju iz Zavičajnog udruženja "Hadži Prodan". Takođe, iz Udruženja ukazuju na miniranja i razbijanje kamena, kao i na zagađivanje rečice na čijem izvorištu se nalazi kamenolom.



Briga o pećini kao zaštićenom prirodnom dobru i o slepim miševima kao zaštićenoj vrsti poverena je Turističkoj organizaciji Ivanjica.



U zaštitnoj zoni oko pećine je zabranjena, kako je to određeno Odlukom o proglašenju Spomenika prirode „Hadži Prodanova pećina“: eksploatacija mineralnih sirovina na celom području; primarna prerada i predkoncentracija sirovina; deponovanje primarnih i sekundarnih jalovina, komunalnog, industrijskog i drugog otpada; izgradnja industrijskih, infrastrukturnih, privrednih, hidrotehničkih i drugih objekata ; rukovanje otrovnim hemijskim materijama, naftnim derivatima i drugim opasnim i štetnim materijama; gradnja privrednih, vikend i drugih objekata; svaka promena postojeće morfologije terena i vodotoka; izvođenje zemljanih, građevinskih i drugih radova kojima se može oštetiti, poremetiti ili ugroziti zaštićeno prirodno dobro i njegova okolina; kaptiranje izvora, izgradnja vodozahvata i dubokih bušotina, koje bi mogle imati uticaja na nivo podzemnih voda u karstnom sistemu pećine, a naročito izdvojenih za potrebe pojedinačnih domaćinstava; uništavanje šumskih kompleksa i čista seča; preoravanje prirodnih livada i pašnjaka i obavljanje drugih radova na mestima i na način koji mogu izazvati procese jake vodne erozije i nepovoljne promene predela; krčenje vegetacije i obavljanje drugih radova na mestima i na način koji mogu izazvati procese jake erozije i nepovoljne promene predela.



Miniranja se vrše redovno.

 

 



  • Izvor
  • Tanjug
  • / vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ruske trupe su izvele nekoliko ciljanih udara na ciljeve na teritoriji pod kontrolom OSU, između ostalih, ponovo pogodivši aerodrom Mirgorod u Poltavskoj oblasti.


Noću su ruske trupe izvele još jedan napad na infrastrukturne objekte na teritoriji pod kontrolom OSU. Prema preliminarnim podacima, među pogođenim ciljevima su vojni aerodrom St

Ruske snage su se približile glavnom gradu Ukrajine samo da bi ubedile vladu Vladimira Zelenskog da se uključi u pregovore, izjavio je predsednik


Oružane snage Rusije su u protekla 24 sata gađale vojne ciljeve ukrajinskih formacija na teritorijama pod kontrolom OSU, uključujući Dnjepropetrovsku i Harkovsku oblast. Posebno je pogođen vojni aerodrom Kulbakino,...

Doniranje borbenih aviona Kijevu neće uključiti članove alijanse u sukob, insistira Jens Stoltenberg


Ruske trupe su tokom dana izvele seriju napada na ciljeve na teritoriji Ukrajine, uključujući Poltavsku i Dnjepropetrovsku oblast. Na internetu su se pojavili snimci uništenja Su-27


Ostale novosti iz rubrike »