Dan kada su SAD ubile 290 putnika iranskog aviona
Trećeg jula 1988. godine sa aerodroma u Bandar Abasu na letu 655 prema Dubaiju poletio je putnički avion "Erbas A300", kompanije "Iran eir" u kome se nalazilo 290 ljudi, od kojih 66 djece i 16 članova posade.
Dok je iranski putnički avion, poštujući međunarodne standarde, povećavao visinu letenja iznad iranskih teritorijalnih voda u Persijskom zalivu, pogodile su ga dvije rakete ispaljene sa američkog ratnog broda "Vinsent". Iranski avion je srušen, svi putnici i članovi posade su stradali.
Zvanični Vašington nikada se nije izvinio Iranu za obaranje aviona. Tadašnji američki predsjednik Džordž Buš stariji, izjavio nakon icidenta: “Da se nikad neće izviniti za postupke Sjedinjenih Država bez obzira na činjenice“. Službeno objašnjenje SAD-a bilo je da je putnički avion prepoznat kao iranski lovac F-14 "Tomket". To objašnjenje je paradoksalno kada se uzme u obzir da je navedeni američki ratni brod bio opremljen najmodernijim "Edžis" sistemom i multifunkcionalnim faznim 3D radarom, koji je tada smatran ponosom američke mornarice.
Oficir odgovoran za zločin, zapovjednik bojnog broda "Vinset" sa koga su ispaljeni projetili, kapetan Vilijam Rodžers ne samo da nije pozvan na odgovornost, već je kasnije odlikovan medaljom Legije zaslužnih za službu tokom 1987. i 1989. godine.
Međutim nakon izvjesnog vremena su isplivali izvještaji oficira koji su služili na drugim američkim ratnim brodovima stacioniranim u Persijskom zalivu, koji neposredno prije napada na iranski putnički avion izražavaju zabrinutost zbog karijerizma kapetana Rodžersa, opisujući ga kao osobu koja je “bila spremna učiniti sve kako bi dobila čin admirala – pa čak počiniti i zločin protiv čovječnosti“.
Četvrt vijeka nakon tragedije iranskog putničkog aviona, Ajvan Eland analitičar kalifornijskog Nezavisnog instituta osvrnuo se sledećim riječima na incident: “Da li se Amerikanci sjećaju iranskog putničkog aviona koji je bez bilo kakvog izvinjenja oboren iznad Persijskog zaliva raketnim sistemom "Edžis"? Tim činom SAD su se umiješale u iransko-irački rat i stale na stranu Sadama Huseina. Naravno da se ne sećaju, zato što se nesrećni slučaj svodi na gorku istinu da se Amerikanci ne bave istorijom“.
IN4S
- Izvor
- / vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa. Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi
Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...
Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.