BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Istorija u fotografijama: Upoznajte tajne Bajkalskog jezera

Istorija u fotografijama: Upoznajte tajne Bajkalskog jezera
14.10.2018. god.

 


Najdublje jezero na svetu takođe je i najveće slatkovodno jezero na svetu koje se po veličini može uporediti sa Belgijom ili Holandijom. A okružuju ga pejzaži izvanredne lepote.

Početak 20. veka. Ruska mornarica dobija svoj prvi ledolomac koji nosi ime po jezeru: „Bajkal”. On po vodama jezera plovi sve do 1918. godine.

 

1900. Na ovoj fotografiji možete videti prvi voz koji je putovao obalom jezera prolazeći Transsibirskom magistralom. Nažalost, danas nije moguće u vozu proći toliko blizu jezera, ali se ono ipak iz daljine može videti iz voza. Naime, jedan deo pruge oko Bajkalskog jezera je poplavljen radi izgradnje Irkutske hidroelektrane. Danas je to pruga koji ne vodi nikud.

1905. Stena „Hobot” (Surla) na Šamanskom rtu. Nekada je bila sveto mesto na kojem su vršeni šamanski rituali, a danas je jedno od izgubljenih blaga Bajkala. Stena je, naime, dignuta u vazduh za vreme krečnjačkih iskopavanja u sovjetsko doba. Međutim, prema glasinama, bila je to ciljana akcija protiv okultizma.

1959. Bajkalsko svitanje. Uprkos popularnosti ove destinacije i brojnim hotelima u blizini jezera, i dalje možete uživati u ovakvim iskonskim prizorima. Takođe se lako stiže do udaljenih lokacija u blizini Bajkalskog jezera, gde možete u samoći uživati u prizorima nedirnute prirode.

1964. Bajkalsko jezero ima jedinstvenu klimu. Ono čak ima i svoje sopstvene vetrove. Zime nisu surove kao u centralnom Sibiru, niti su leta nepodnošljivo vrela. Voda je, međutim, prilično hladna i jedino doba kada zaista možete da plivate bez da vas trese hladnoća je avgust.

1966. Selo Listveničnoje (danas Listvjanka) je naselje najbliže jezeru. 1725. godine čovek po imenu Nikolaj Kislicin je odlučio da zimu provede na obali Bajkalskog jezera. Kasnije je na tom mestu podignuto nekoliko kuća.

1969. Letnja vožnja čamcem po Bajkalkom jezeru. Jezero nudi veliki broj aktivnosti za turiste: šetnje, planinarenje, obilazak pećina, jahanje, vožnja kajaka i vožnja u helikopteru, kao i druge zimske čarolije.

 

1970. Deca na obali Bajkalskog jezera zimi. Jezero je dugo oko 636 kilometara i nalazi se između dva ruska regiona: Irkutske oblasti i Republike Burjatije (sa glavnim gradom Ulan-Ude).

1982. Bajkalska foka ili nerpa je simbol jezera. Zar nisu slatke? Osim nerpe, Bajkalsko jezero nastanjuje oko 2600 životinjskih vrsta! Ne zaboravite da probate lokalni specijalitet: bajkalskog omulja.

1983. Geolozi još uvek ne mogu da se slože po pitanju nastanka Bajkalskog jezera. Međutim, slažu se da je ono staro oko 25 miliona godina. Prvi Rus koji je otkrio jezero bio je kozak Kurbat Ivanov, a to se desilo 1643. godine.

1989. Još jedno misteriozno mesto je Šaman-kamen na ostrvu Oljhon u sredini jezera. Postoji divna legenda o ovoj steni. Lokalni junak po imenu Bajkal imao je ćerku Angaru, što je takođe ime reke koja se izliva iz jezera. Angara se zaljubila u mladog Jeniseja i pobegla od kuće. Jenisej je takođe ime reke u koju se uliva Angara. Kada je saznao da mu je ćerka pobegla, pobesneli Bajkal je na nju bacio Šaman-kamen.

1990. Kada je tokom zime celo jezero zamrznuto, ljudi po njemu igraju hokej, klizaju se ili skijaju. Pred kraj zime svake godine se po jezeru organizuje i maraton.

 

Russia beyond



  • Izvor
  • foto: Jurij Kaver/Sputnik / Russia beyond/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...

Tlingitsko selo uništeno 1882. godine prihvatilo je „odavno zakasneli” gest



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Ostale novosti iz rubrike »