BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Vanzemaljske sonde osmatraju Zemlju? Naučnik upozorava na moguće špijune u našem Sunčevom sistemu

RT: Vanzemaljske sonde osmatraju Zemlju? Naučnik upozorava na moguće špijune u našem Sunčevom sistemu
02.10.2019. god.


Da li je Zemlja pod budnim okom „skrivenih“ vanzemaljskih špijunskih sondi? Jedan američki fizičar tvrdi da, iako je to daleka mogućnost - ne bi škodilo da pošaljemo sopstvene sonde da bismo je pogledali i uverili se.

Fizičar i nezavisni istraživač SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence) Džejms Benford je izjavio da su obližnji asteroidi koji prate Zemljinu orbitu idealno mesto za vanzemaljsko špijunsko mesto. On je svoja otkrića, pod nazivom „U potrazi za Lurkersima“, prošlog meseca objavio u časopisu "Astronomski žurnal".


„Sonda koja se nalazi u blizini mogla bi biti svo vreme dok naša civilizacija razvije tehnologiju koja bi mogla da je nađe, i jednom kada se stupi u kontakt, pomoću nje bi mogao da se započne razgovor u realnom vremenu“, napisao je Benford u svom radu.

To bi moglo rutinsko izveštavanje o našoj biosferi i civilizaciji.

U svom radu, Benford ne nudi samo „moguće lokacije za vanzemaljske sonde“, već predlaže načine kako istraživači mogu tražiti dokaze o vanzemaljskoj tehnici, od korišćenja optičkih i radio-teleskopa do slanja kosmičkog broda.

S obzirom na njegovu blizinu i stalnu prisutnost prema Zemlji, moglo bi se pomisliti da bi Mesec bio bolje mesto za špijunsku stanicu od udaljenijih asteroida, ali Benford navodi da je bilo koji određeni deo mesečeve površine „u tami dve nedelje istovremeno“, uskraćujući na taj način bilo kakavoj sondi na solarnu energiju da funkcioniše. Postavljanje sondi preblizu Zemlji takođe bi moglo predstavljati problem, jer, kako kaže Benford, I-Ti bi verovatno želeli da ostanu neotkriveni.

Čini se da je najbliži koorbitalni asteroid u stabilnoj orbiti koja će vekovima pratiti Zemlju. Iako ostaje još mnogo toga da se nauči o ovim telima, Benford je rekao da bi oni mogli odlična tačka za vanzemaljsku sondu ako imaju stalne orbite tokom dugog vremenskog perioda.


Iako Benford priznaje da je ideja na dugom štapu, on kaže da nema šta da izgubiti od takvog stava i istraživanja, već samo da će se stvoriti nova znanja.

"Ako ništa ne nađemo, to znači da niko nije došo i posmatrao život na Zemlji milijardama godina", rekao je Benford.

"To je veliko iznenađenje, zapanjujuća stvar", dodaje on.

Paul Dejvis, fizičar i astrobiolog na Državnom univerzitetu u Arizoni, takođe sumnja da će naći tehnologiju za osmatranje vanzemaljaca bilo gde u blizini Zemlje, ali je rekao da bi to svejedno bilo korisno za nauku da se proveri.

"Kolika je verovatnoća da će vanzemaljska sonda biti na nekom od ovih asteroida, očigledno je krajnje malo verovatno, ali ako to malo košta, zašto ne bi proverili? Čak i ako ne nađemo I-Ti-ja, možda ćemo pronaći nešto zanimljivo", rekao je Dejvis.


  • Izvor
  • Foto: © AFP / NASA Handout / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Govoreći na plenarnoj sednici Sanktpeterburškog međunarodnog ekonomskog foruma (SPIEF), Putin je izjavio da Rusija još uvek nije isporučila oružje dugog dometa neprijateljima Zapada, ali zadržava pravo da to učini...


Ministarka odbrane Klaudija Taner kritikovala je zapadne države što su dozvolile Kijevu da upotrebi svoje oružje za napad na Rusiju

Stanje do 16:00 08.06.2024.


Bivša članica AfD-a Olga Petersen tvrdi da su vlasti u Hamburgu planirale da zaplene njenu decu

Ruski Kazanj predstojećeg leta biće domaćin petog izdanja Igara BRIKS-a na kojima će pod svojom zastavom nastupiti i Republika Srbska.


Svečano otvaranje 22. Međunarodnog mini basket festivala „Rajko Žižić“ održano je u hali 3 Beogradskog sajma. Festival koji okuplja mlade nade naše košarke traje od 7. do 9. juna,...


Ostale novosti iz rubrike »