BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Dvaput snažniji: Rusija će izgraditi novi nuklearni ledolomac za Severnu morsku rutu

RT: Dvaput snažniji: Rusija će izgraditi novi nuklearni ledolomac za Severnu morsku rutu
24.04.2020. god.


Najmoćniji nuklearni ledolomac na svetu trebalo bi da se ponovo izgradi u Rusiji. Novo plovilo, koje će biti isporučeno krajem 2020-ih, višestruko će nadmašiti snagu postojećih ledolomaca, novim pogonom snage 120 megavata.

Nazvan "Vođa", novi Projekat 10510 dobio je zeleno svetlo u četvrtak, kada su rusko brodogradilište "Istočna zvezda" i kompanija "Rosatomflot" potpisali ugovor za njegovu izgradnju. Zbog postojećih ograničenja zbog koronavirusa, ugovor je potpisan putem video veze.


„Vođa“, osmišljen 2016. godine, višestruko nadmašuje bilo koji postojeći ledolomac na nuklearni pogono, uključujući Rusiju i najmoćniji ledolomac Projekta 22220, koji je trenutno u izgradnji. Ovo plovilo nazvano "Arktik", trenutno je na testiranju i očekuje se da će se pridružiti 
floti krajem ove godine, dok će dva druga broda ove klase biti porinuta u naredne dvije godine.

Dok je "Arktik" sposoban da probije led debljine tri metra, novi ledolomac će moći da probije ledenu ploču debljine 4,3 metra, kao i da ostane na moru osam meseci bez ulaska u luku. Novi ledolomac će biti dvostruko jači, koji će imati impozantnih 120 megavata, u poređenju 60 broda "Arktik".


Dimenzije novog "Vođe" takođe su impresivne. Brod će biti dugačak preko 200 metara - nešto manje od dva fudbalska igrališta i nekih 40 metara visok, što je jednako 13-spratnoj stambenoj zgradi.

Obe porodice plovila biće zadužene za pratnju brodova kroz led na ruskom Severnom morskom putu. Oni će pratiti brodove koji nose energente, a koji se iz ruskih arktičkih nalazišta kreću ka Tihom okeanu.


Procenjeni troškovi "Vođe" iznose oko 127 milijardi rubalja (oko 1,7 milijardi dolara). Rusija ima za cilj da izgradi najmanje tri plovila ovog tipa, za koja se očekuje da će se pridruže floti ledolomaca do 2033. godine.

Rusija je jedina zemlja na svetu koja ima veliku flotu nuklearnih ledolomaca. Takva plovila su značajno veća i snažnija od svojih kolega sa konvencionalnim pogonom, tako da mogu da deluju u debelim ledenim pločama Arktika. Nuklearni motori omogućavaju da brodovi rade autonomno tokom dužih perioda bez potrebe za čestim punjenjem gorivom.

Izvor: Vostok / RT



  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © YouTube / Rosatom/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...

Tlingitsko selo uništeno 1882. godine prihvatilo je „odavno zakasneli” gest



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Ostale novosti iz rubrike »