BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Makron: Rusija i Turska igraju na kartu postkolonijalnih osećanja afrikanaca

Makron: Rusija i Turska igraju na kartu postkolonijalnih osećanja afrikanaca
22.11.2020. god.


Predsednik Francuske Emanuel Makron izjavio je da je porast antifrancuskog raspoloženja u Africi navodno povezan sa strategijom Rusije i Turske.


„Postoji strategija koju ponekad koriste afrički lideri, a posebno strane države poput Rusije i Turske, koje igraju na kartu postkolonijalnih osećanja afrikanaca. Ne treba biti naivan po tom pitanju – mnoge od onih koji daju takve izjave, koji prave snimke, koji su prisutni u medijima koji izveštavaju na francuskom, potkupila je Rusija ili Turska“, rekao je francuski lider u intervjuu za francuski nedeljnik „Žon Afrik“, odgovarajući na pitanje kako objašnjava rast antifrancuskog raspoloženja u Africi.

Makron je pozvao Afrikance da ne budu zatočenici prošlosti, istakavši da bi to imalo strašne posledice za odnose Francuske i Afrike. 

On je dodao da ne opovrgava događaje iz prošlosti, ali je istakao da su do danas sudbine Francuske i afričkih zemalja tesno ispreplitane i da se ta činjenica ne može ignorisati.  

Rusija je više puta odbacivala optužbe Zapada o umešanosti u demokratske procese i unutrašnja pitanja drugih zemalja.

Francuska je do sredine 20. veka kontrolisala značajan delo zapadne i ekvatorijalne Afrike, a nakon pada kolonijalne imperije Pariz je sačuvao uticaj na mnoge bivše kolonije.


  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © RIA Novosti / Alekseй Vitvickiй/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...

Tlingitsko selo uništeno 1882. godine prihvatilo je „odavno zakasneli” gest



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Ostale novosti iz rubrike »