BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Evrozona: poziv na egzekuciju

Evrozona: poziv na egzekuciju
28.12.2011. god.

Međunarodne rejting agencije su se u decembru baš potrudile. Njihovom milošću vodeće banke su počele da padaju kao prezreli plodovi. Zagube trpe i stubovi finansijskog sveta kao Deutsche Bank, Societe Generale, Credit Suisse, Barclays. Strada i sam imidž država.  Moody`s kažnjava Belgiju, S&P – Mađarsku i Sloveniju, Fitch se ograničio samo na pravljenje spiskova za streljanje, u koji je upisao šest država – kandidate za smanjenje kreditnog rejtinga. Temu nastavljaju posmatrač Sergej Guk i glavni evropski analitičar Standard&Poor`s Moric Kramer.

Svojim potencijalnim žrtvama – 15 država evrozone - S&P je počeo da prilazi još početkom decembra. Tada se ograničio samo prognozom. Perspektive svih kandidata su po oceni agencije „negativne“. A takva ocena je samo prvi korak ka snižavanju rejtinga.

Analitičari su odlučili da ne kvare novogodišnjo raspoloženje političara i bankara. Istovremeno su odlučili da sačekaju da vide kako će se u praksi realizovati mnogoobećavajuće antikrizne mere, koje su objavljene na poslednjem samitu EU. Razloge zbog kojih se S&P okomio na evrozonu objašnjava glavni evropski analitičar agencije Moric Kramer na sajtu časopisa „Špigel“.

„Kriza poprima dimenzije u kojima su sistemski rizici značajno povećani. To nije ona kriza koja se tiče posebnih periferija država. Ova kriza proždire staru Evropu. U porastu su negativne posledice na uslove finansiranja banaka, izdvajanja kredita, rizik od recesije, koji ionako smatramo veoma ozbiljnim. U odnosu na Nemačku i druge zemlje uvodimo režim „država pod lupom“. Što znači da su pola-pola šanse da se smanji njihov kreditni rejting. Zasad to nema odlučujući značaj, jer se radi samo o statistici. Glavno je kakva će biti politika u periodu upravljanja krizom. Hoće li uspeti da u početku zaustave krizu poverenja, a zatim da vrate ono izgubljeno poverenje.“

„Poziv na egzekuciju“ je predviđen za januar. Najneprijatnije za evrozonu je opasnost da se smanji rejtin ekonomskih „lokomotiva“ – Nemačke i Francuske. I u Berlinu i u Parizu će to uticati na budžet. Sličnih zaguba se treba bojati i evropski stabilizacioni fond. Analitičar Moric Kramer je sto posto u pravu kad kaže da banke i vlade postupno moraju da povrate poverenje tržišta. Ali samo deklaracije o namerama ovde neće pomoći. A sa praktičnim radnjama su lideri EU u očitom deficitu.



  • Izvor
  • Golos Rossii, foto: © Flickr.com/UggBoy♥UggGirl [ PHOTO // WORLD // TRAVEL ]/cc-by/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Stanje do 16:00 08.06.2024.


Bivša članica AfD-a Olga Petersen tvrdi da su vlasti u Hamburgu planirale da zaplene njenu decu

Ruski Kazanj predstojećeg leta biće domaćin petog izdanja Igara BRIKS-a na kojima će pod svojom zastavom nastupiti i Republika Srbska.


Svečano otvaranje 22. Međunarodnog mini basket festivala „Rajko Žižić“ održano je u hali 3 Beogradskog sajma. Festival koji okuplja mlade nade naše košarke traje od 7. do 9. juna,...

Da bi se to postiglo, na vlast moraju da dođu promirovne snage, izjavio je mađarski premijer


Sukob u Ukrajini će se završiti pod uslovima Moskve, izjavio je predsednik


Ostale novosti iz rubrike »