BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Kivi u Prijedoru, pamuk na Drini

Kivi u Prijedoru, pamuk na Drini
09.11.2007. god.

Kroz dvorište i baštu Aleksandre i Nikole Bartoša, u Prijedoru, ne možete proći, a da ne bacite pogled na, za naše podneblje, neobične biljke: kivi, limun i japansku jabuku. Ni paprika kod Bartoša nije kao kod ostalog svijeta.

Džinovske Aleksandrine paprike dosežu visinu i do tri metra. Iako im je na otvorenom prostoru sezona davno prošla, u plasteniku Bartoša još uvijek su zelene i pune plodova.

- Kada vide ove paprike, mnogi misle da sjeme nabavljam iz inostranstva, ali to su obične domaće paprike. Bitna je obrada zemlje. Ukoliko se pravilno obrade, sve paprike mogu visoko narasti i dati dobre plodove - objašnjava ova domaćica, koja svoje paprike i drugo povrće proizvedeno u plastenicima prodaje na prijedorskoj pijaci.

Voli, kaže, sve biljke, a posebno one koje su rijetke na našim prostorima. Tako je prije nekoliko godina u svoje dvorište iz Crne Gore donijela kivi i posadila ga. Već godinama kivi rađa i to rekordnim prinosima.

- Lani sam imala 25 kilograma ovog voća, koje ukusom i veličinom ništa nije lošije od onog koje se nabavlja iz južnih krajeva - kaže Aleksandra Bartoš.

Japanska jabuka, koja se prilično razlikuje od domaće, posebno plijeni pažnju prolaznika. Bartoši imaju i nekoliko stabala limuna koji već godinama daju plodove. Neka stabala ovog južnog voća Aleksandra je prodala, ali ono što joj je ostalo sačuvaće za svoju porodicu, jer limun sporo raste i treba vremena da se dočekaju prvi plodovi.

- Nisam prihvatila čak ni ponudu da jedno stablo prodam za 500 maraka - veli Aleksandra.

Kivi gaji i mesar iz Srpca, Sreten Šešić, koji je prve sadnice ovoga voća na Savu donio prije 20 godina.

- Na ljetovanju u Baru sprijateljio sam se s profesorom voćarstva Rankom Popovićem koji mi je poklonio četiri sadnice i dao literaturu i uputstva. Danas imam 15 stabala od kojih 13 rađa, a dva služe kao oprašivači - kaže Sreten Šešić.

Uprkos suši ove godine je ubrao 600 kilograma kivija: Dio je poklonio prijateljima, ostalo prodao po piljarnicama.

- Kivi se lako uzgaja, đubri se stajnjakom, a jedina je obaveza redovno zalijevanje. Po savjetu profesora Popovića, kad god uzmem čašu vode da popijem, ja zalijem i kivi - kaže Šešić i dodaje da mlade sadnice, do treće godine, dok ne odrvene, treba dobro čuvati od mraza.

Kivi se nekad gajio i na Drini, u Zvorniku. I ne samo kivi nego i kikiriki i pamuk. Tako bar tvrdi Srećo Ostojić, meteorolog amater, koji se ovim neobičnim hobijem bavi punih 60 godina. Kao najtopliju godinu u svom skoro devedesetogodišnjem životnom vijeku pamti 1946.

- Zvornik se te godine bijelio od pamuka - sjeća se čika Srećo.

Ipak, tu avanturu Zvorničani više nisu ponovili, jer im to ni klima ni neke druge okolnosti nisu dozvolile.



  • Izvor
  • Fokus
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Vojni zvaničnici saopštili su da je u ponedeljak u eksploziji neutvrđene municije jedna osoba poginula, a osam povređeno


Poseta predsednika Rusije Vladimira Putina Severnoj Koreji pokazaće želju Moskve da vodi ravnopravan dijalog i saradnju sa svim zemljama, izjavio je pomoćnik predsednika Rusije za spoljnu politiku Jurij Ušakov....

Priprema deteta za letovanje na moru može biti uzbudljiva, ali i stresna aktivnost za roditelje, pogotovo ako je to prvo putovanje sa mališanom. Ključ je u tome da se...


Odluka je usledila nakon ostavke centrističkog člana tog tela, bivšeg ministra odbrane Benija Ganca

Bivši predsednik je izjavio da će „rešiti” ukrajinski sukob i pre stupanja na dužnost


Na zaporoškom pravcu konačno je uzeto pod kontrolu naselje Zagornoje, odakle su OSU isterane prošle godine. Ruske jedinice su napredovale kroz grede na jugu i istoku, nakon čega su...


Ostale novosti iz rubrike »