BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Ekspedicija u prošlost s budućnošću u mislima

Ekspedicija u prošlost s budućnošću u mislima
14.08.2012. god.

Ruski spasioci krenuli su na put maršrutom Prve kamčatske ekspedicije Vitusa Beringa. Učesnici ekspedicije iz «Ruskog saveza spasilaca» nameravaju da prođu istim putem kojim je pre 285 godina prošao poznati putnik. U toku putovanja oni planiraju da objave unikatne dnevnike jednog od članova Beringovog tima koji je zajedno sa legendarnim komandorom napravio konačnu mapu ekspedicije.

Ovaj pohod učesnici su upriličili povodom jubileja istraživačko-spasilačke službe Rusije. Pre 20 godina u Rusiji je osnovano Ministarstvo za vanredne situacije (MČS). Do tog trenutka u zeljmi nije bilo profesionalnih spasilaca i državnih spasilačkih jedinica, rekao je «Glasu Rusije» zamenik predsednika Saveta Federacije, prvi čovek Ruskog saveza spasilaca Jurij Vorobjov:

- Obeležavajući ovaj događaj setili smo se da su pre 285 godina Vitus Bering i njegovi saradnici odlukom imperatora Petra I krenuli u eskepdiciju i napravili podvig, prevalivši put od Sankt-Peterburga do Kamčatke. Primarni cilj ekspedicije je bio da se Ruska imperija prouči s kraja na kraj, kao i da se utvrdi postoji li moreuz između Amerike i Evroazije ili su one kopneno spojene. To je bilo važno saznanje kako sa geografskog tako i sa državnog stanovišta.

Za tri godine Beringova ekspedicija je prevalila put sa zapada na istok Rusije. Tada nije bilo ni puteva ni železnice. Moralo se putovati na konjima, a najčešće ićipešice stazama koje pokažu mesni stanovnici ili spuštati se rekom. Da bi skratili vreme učesnici ovogodišnje ekspedicije su odlučili da je odrade po štafetnom principu. Put je podeljen na četiri deonice, a učesnici ekspedicije su istovremeno krenuli iz četiri grada Severozapadnog, Uralskog, Sibirskog i Dalekoistočnog federalnog okruga Rusije. Detalje maršrute su proverili preko dnevnika koje je za vreme Prve kamčatske ekspedicije vodio Beringov saradnik Pjotr Čapljin. Njegove beleške su nađene u arhivi Ratne mornarice, objašnjava Jurij Vorobjov:

- Ja sam ih sam video, držao u rukama. Tamo je u beležnicama vrlo uredno opisana bukvalno iz dana u dan cela maršruta ekspedicije od Peterburga do Kamčatke.Tamo je opisano sve što su oni videli. Članovi eskpedicije su razmenjivali utiske, a Čapljin beležio. Taj dokument je unikat: Rusija viđena očima ljudi te epohe.Nakon što i mi ove godine prevalimo taj put, želimo ne samo da objavimo Čapljinov dnevnik, nego i da zabeležimo svoje utiske. To će biti zapažanja naših savremenika – spasilaca, društvenih aktivista koji će proći taj put i videti drugačiju Rusiju.

Učesnici ekspedicije će putovati automobilima, ali tamo gde to bude neizvodljivo će preći na motocikle, konje i čamce. Prema ideji organizatora to je«ekspedicija u prošlost s budućnošću u mislima». Spasioci nameravaju da instališu moderne automatizovane sisteme za gašenje požara u omanjim naseljima, izgrade dečja igrališta u gradovima ruske provincije kroz koje će proći ekspedicija. Osim toga, pripadnici MČS i dobrovoljci će pričati omladini o Prvoj kamčatskoj ekspediciji Vitusa Beringa, o istoriji Rusije, kao i o radu ruske istraživačko-spasilačke službe. Biće i pesama uz logorsku vatru, u planu su nastupi umetnika i koncerti amaterskih ansambala. Završetak ekspedicije je planiran za 8. septembar u Petropavlovsku-Kamčatskom koji se nalazi na Dalekom Istoku.


  • Izvor
  • Golos Rossii, © Kollaž: «Golos Rossii»/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

 Bez obzira da li planirate diplomske ili master studije, ili ste već u poslovnom svetu pa želite da se usavršavate, neophodna je volja i rad na sebi kako bismo...


Ruske trupe su tokom dana izvele seriju napada na ciljeve na teritoriji Ukrajine, uključujući Poltavsku i Dnjepropetrovsku oblast. Na internetu su se pojavili snimci uništenja Su-27

Nove mere su usmerene na kompanije u zemljama poput Kine u pokušaju da „obeshrabre“ trgovinu sa Moskvom


Spomenik "Krila slobode" Bošnjaci su izgradili na srbskoj zemlji na Žuči koju je od vlasnika Srba otkupila sarajevska opština Novi Grad po mizernoj cijeni od četiri KM po metru...

Zaraćene strane navodno nisu uspele da postignu sporazum o primirju i oslobađanju talaca


Sporazum sa Pekingom ima za cilj da konsoliduje vodeću ulogu Rusije u istraživanju svemira, saopštila je Moskva


Ostale novosti iz rubrike »