Sokolovi napunili stotu
Srpsko sokolsko društvo "Soko" iz Dobruna, kod Višegrada, proslaviće uskoro stotinu godina osnivanja.
Prema zapisima višegradskog hroničara Đoka Ražnatovića, Sokolsko društvo u ovom gradu nakon Prvog svjetskog rata prerasta u Omladinsko gimnastičko društvo "Soko", a od 1929. godine djeluje kao Jugoslovenski "Soko". Između dva svjetska rata bilo je najveća i najmasovnija organizacija u gradu na Drini.
- Društvo je svoju aktivnost razvijalo kroz više sekcija, a najmasovnija je bila gimnastička. Aktivnosti su provođene pod parolom "U zdravom tijelu, zdrav duh", počev od podmlatka, preko mlađeg naraštaja, pa do starijih članova. Priređivane su razne gimnastičke i kulturne priredbe, a jednom godišnje organizovan je javni gimnastički čas - zapisao je Ražnatović.
Tadašnji višegradski "Soko" pripadao je Užičkoj sokolskoj župi, a njegovi članovi mogli su biti samo stalni stanovnici Višegrada.
Nakon višedecenijske stagnacije, na podsticaj mitropolita dabrobosanskog Nikolaja, u manastiru Dobrun, kod Višegrada, 2004. godine obnovljen je rad Sokolskog društva.
Danas Srpsko sokolsko društvo "Soko" u okviru folklorne, sportske, izdavačke, dramske, recitatorske, građevinske i humanitarne sekcije okuplja oko 400 članova i predstavlja okosnicu kulturnog i sportskog života Višegrada.
Formiran je Odbor za obilježavanje ovog značajnog jubileja, a mitropolit dabrobosanski Nikolaj na njegovom je čelu. Među brojne članove predložen je i predsjednik Republike Srpske, Rajko Kuzmanović.
- Ovaj vrijedan jubilej obilježićemo nizom manifestacija, a centralna će se održati početkom septembra. Tada ćemo upriličiti i svečanu sokolsku akademiju - potvrdio je predsjednik ovog društva, Blagoja Andrić.
Kako je najavljeno, na svečanu sokolsku akademiju biće pozvani predstavnici sokolskih društava iz svih zemalja bivše Jugoslavije i Češke, u kojoj je utemeljen sokolski pokret.
Ovom jubileju biće posvećen i specijalni septembarski broj časopisa za kulturnu i duhovnu prosvjetu "Soko", a najavljeno je i štampanje knjige Višegrađanina Milana Kodža.
Miroslav Tirš rodonačelnik sokolara
Prvo sokolsko društvo osnovao je Miroslav Tirš prije 135 godina u Pragu, u Češkoj, a njegov cilj bio je da podiže nacionalnu sveslovensku svijest, ali i da oplemenjuje društvenu i fizičku snagu ljudi kroz fizičko i moralno vaspitanje.
Sokolska ideja brzo se širila prema slovenskom jugu i 1891. godine i u Beogradu je formirano "Srpsko društvo za gimnastiku i borenje". U Kraljevini Jugoslaviji, u Ljubljani je 1922. godine održan je Prvi sveslovenski sokolski slet, a zakonom iz 1929. godine sva sokolska društva ujedinjuju se u zajedničku vitešku organizaciju "Soko" Kraljevine Jugoslavije.
- Izvor
- Fokus
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa. Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi
Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...
Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.