BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Slovenci opet protivu Srba

Slovenci opet protivu Srba
31.08.2007. god.

Geneza aktivnog delovanja Slovenije protivu Srbije započelo je još davne 1980 podržavajući demonstracije Šiptara i kasnije aktivna podrška političkom uslovljavanju šiptarskih „štrajkača“ u Trepči. Slovenija je bila i prva začetnica razbijanja Jugoslavije ubijajući nenaoružane vojnike JNA. I kada gadovima sve oprostiš i otvorim im vrata srpskog tržišta oni bi sada i Srbiju da razbijaju.
 
Diplomatski skandal na Bledu!
Vuk uplašio slovence!

 
Slovenci zabranili šefu diplomatije Srbije Vuku Jeremiću da odgovori Martiju Ahtisariju na priču o Kosovu, Jeremić napustio svečanu večeru!
 
Ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić napustio je u nedelju uveče, u znak protesta, radnu večeru učesnika Bledskog strateškog foruma, jer mu nije bilo dozvoljeno da odgovori na izlaganje Martija Ahtisarija u kome je on podržao nezavisnost Kosova i Metohije.
Domaćin skupa, ministar spoljnih poslova Slovenije Dmitrij Rupel, prethodno je obećao Jeremiću da će moći da odgovori Ahtisariju, ali je to pravo šefu srpske diplomatije ukinuto u poslednji čas, otkriva Press. Jedan od članova naše delegacije koja boravi na ovom višednevnom evropskom forumu otkriva za Press kako je došlo do ovog svojevrsnog diplomatskog skandala.
 
Prevara Rupela

- Ministar Jeremić u nedelju pre podne u pozivu za večeru, na kojoj je bilo više od 400 zvanica iz cele Evrope, video je da će govoriti Marti Ahtisari. Ministar je odmah od slovenačkog kolege Rupela zatražio da mu se omogući da odgovori Ahtisariju ako on ponovo bude govorio kako je nezavisno Kosovo jedino rešenje, jer je neprirodno da ministar Srbije sedi i ćuti dok mu visoki predstavnik razbija državu! Rupel je Jeremiću čvrsto obećao da će moći da replicira Ahtisariju, ali je u poslednji čas došlo do preokreta. Ahtisari je u svom govoru podržao nezavisno Kosovo, a Rupel se pravio blesav i nije dao reč Jeremiću - kaže sagovornik Pressa.
Ministar Rupel prišao je našem šefu diplomatije i rekao mu da „ima veliki problem".

- Rupel je rekao našem šefu diplomatije da je predviđeno da se gostima na večeri obrati samo Ahtisari, koji će govoriti o Kosovu, kao jednom od najvećih problema EU. On je rekao da se „izvinjava", i pozvao Jeremića da ipak ostane na večeri. Naravno, naš ministar na to nije pristao i napustio je salu - otkriva sagovornik našeg lista.
 
Na izlazu iz svečane sale brojne novinarske ekipe primetile su da Jeremić odlazi. Na pitanje da li mu zaista nije dozvoljeno da odgovori Ahtisariju, ministar Jeremić, ne želeći da pravi još veći skandal, rekao je: „Za sve organizacione probleme obratite se Vladi Slovenije, koja je i organizator ovog skupa. Što se mene tiče, u vreme večere imam bilateralne razgovore koji su mi mnogo važniji od Ahtisarija!" - otkriva naš sagovornik.
 
Fakti

- Slovenija je na Bledskom strateškom forumu najavila da će glavni cilj njenog predsedavanja EU biti uključenje zemalja Balkana u Uniju.
- Otvaranju foruma je, na poziv domaćina, prisustvovao kosovski premijer Agim Čeku, ali se njegovo ime ne nalazi na zvaničnom spisku učesnika.
- Forumu prisustvuje više od 400 predstavnika vlada, ministara spoljnih poslova, predstavnika EU...
 
Otkud Ahtisari?

Izvor Press otkriva i vrlo zanimljivu istoriju samog pojavljivanja Ahtisarija na ovom skupu.
- Sve pripreme za skup na Bledu završene su pre četiri meseca. Još tada je pozvan Marti Ahtisari. Naravno, tada se nije znalo da će se situacija oko Kosova toliko promeniti u korist Srbije. Ahtisari je pozvan da se na ovom skupu pojavi kao pobednik, kao neko ko je rešio problem Kosova, ali ispalo je potpuno obratno... Kako od plana Ahtisarija za Kosovo nema ništa, a već je dobio poziv, domaćini nisu znali šta s njim da rade. Pošto ne učestvuje u radu foruma, a nisu mogli da ga vrate kući, nekakvu ulogu je morao da dobije... Dogovoreno je da Ahtisari govori samo na svečanoj večeri koja prethodi forumu - navodi sagovornik Pressa.
Ministar Jeremić zvanično nije želeo da govori za Press.

Šta je govorio Ahtisari

Obraćajući se učesnicima foruma na Bledu, Marti Ahtisari se založio da se pitanje Kosova i Metohije reši odmah posle 10. decembra, do kada bi Kontakt grupa trebalo da saopšti rezultat novih pregovora Beograda i Prištine. On je dodao da nerešavanje tog pitanja ugrožava stabilnost Zapadnog Balkana.
- Ni povratak pod srpsku vlast, ni nastavak političke i pravne nejasnoće pod upravom međunarodne zajednice nisu pravi izbor. Međunarodna zajednica mora da zatvori to poglavlje - rekao je Ahtisari.
 
Čeku: Janša mi obećao nezavisnost Kosova
 
Slovenija će biti jedna od prvih država Evropske unije koja će priznati nezavisno Kosovo, izjavio kosovski premijer za slovenačku državnu televiziju
 
Ljubljana, 28. avgusta – Od našeg stalnog dopisnika
„Premijer Janez Janša mi je danas garantovao da će se u Evropskoj uniji (tokom predstojećeg predsedavanja) potruditi da postigne saglasnost o podršci nezavisnosti Kosova, a ako Evropska unija ne dostigne jedinstvo Slovenija će biti jedna od prvih država Evropske unije koja će priznati nezavisno Kosovo.” Ove reči Agima Čekua prenela je sinoć slovenačka državna televizija u udarnom terminu svog programa – u večernjem TV Dnevniku, povodom povratka dela svoje vojske iz Peći, gde je stacioniran najveći deo kontingenta Slovenačke vojske (SV).
 
Poduža reportaža, emitovana u okviru centralne informativne emisije na Prvom programu RTV Slovenija, bavila se povratkom kući oko 500 pripadnika SV iz rejona Peći, gde „do daljnjeg” ostaje još oko 160 slovenačkih vojnika u punoj pripravnosti, kako su reporteru potvrdili kapetan Grega Vodeb i njegov nadređeni – potpukovnik Miha Škrbinc Barbo, koji očekuju da će baš u vreme slovenačkog predsedavanja Evropskom unijom, dakle u prvoj polovini 2008. doći do konačne nezavisnosti Kosova. Starešine Barbo i Vodeb priznaju da sredinom iduće godine, kada očekuju da bi Kosovo moglo postići nezavisnost, može doći i do „nekih incidenata”, ali „slovenački vojnici su na sve spremni” i zato ne očekuju da situacija eskalira.
 
Da podsetimo, kada je kontingent od oko 700 pripadnika 10. motorizovanog bataljona Slovenačke vojske krajem februara ove godine krenuo iz matične kasarne na put preko luke u Solunu kako bi od Italijana preuzeo „svoju zonu odgovornosti” na Kosovu sa sedištem u Peći, ovdašnji mediji su izdašno prenosili očekivanja vojnika i starešina da će upravo oni biti prisutni i obezbediti mir na Kosovu u vreme proglašenja države (sad već proteklog) juna, koji je od strane Alberta Roana i Martija Ahtisarija najavljivan kao rok za nezavisnost južne srpske pokrajine. Razumljivo je da su vojnici sada donekle razočarani što se vraćaju u domovinu bez oreola „junaka oslobodilaca albanskog življa”, ali pronađena je nova šansa u predstojećem predsedavanju Slovenije Evropskoj uniji.
U međuvremenu je SV uz „pomoć brojnih slovenačkih firmi koje deluju na Kosovu” izgradila osnovnu školu u selu u blizini Peći, a svečanosti otvaranja prisustvovao je juče i kosovski premijer Agim Čeku, napomenuvši da se Čeku odazvao da preseče traku iako se tek vratio s Bleda, gde je prisustvovao strateškom forumu upriličenom u čast budućeg predsedavanja Ljubljane Evropskom unijom i porazgovarao sa premijerom Janšom. Čeku je odgledao kako slovenački vojnici otkrivaju spomen-ploču na školskom zdanju, a onda se obratio slovenačkoj javnosti otkrivši detalje razgovora sa predsednikom slovenačke vlade, tačnije Janšina obećanja da će službena Ljubljana iskoristiti šestomesečno vođenje Unije da pogura nezavisnost Kosova unutar EU.
 
Janšin kabinet nije demantovao ove Čekuove navode, niti da je šef slovenačke vlade obećao Čekuu da će Slovenija dati primer ostalima te među prvima priznati nezavisnu državu Kosovo, čak i ako u tom pogledu u Briselu ne bude postignuto jedinstvo među 27 država EU. To nije novost ako se zna da je upravo Janez Janša iz opozicionih redova do pre četiri godine ljuto kritikovao politiku tadašnje vlade levog centra prema Kosovu, iako je i ondašnja vlada protežirala ideju da rastakanje SFRJ nije završeno sve dok je Kosovo u okviru Srbije, kao i da u bivšoj zajedničkoj državi nisu samo narodi sa slovenskim korenima imali pravo na samoopredeljenje do otcepljenja, nego i „Kosovari”, kako slovenački političari nazivaju Albance s Kosmeta. Janša je još tada tražio i da Slovenija bude prva država na svetu koja će priznati nezavisnu državu Kosovo.
 
RTV Slovenija je na svom internet-portalu uz opisanu reportažu sa Čekuovim rečima direktno „iz Janšinih usta” objavila i vest da je „Jeremić ignorisao Ahtisarija, ali ne i Rupela”. Tu je i objašnjenje zašto je srpski ministar spoljnih poslova napustio večeru na kojoj je Ahtisari izneo stav da Kosovo više ne može biti deo Srbije i da je nezavisnost jedina realnost. Prema tumačenju te TV kuće, Jeremić je odlazak pravdao nekim „već dogovorenim bilateralnim susretima”, a prava istina se krije u činjenici da su mu domaćini isprva obećali da će smeti da replicira Ahtisariju, ali je posle Jeremiću ta mogućnost uskraćena.



  • Izvor
  • Srpska politika
  • Povezane teme


Komentara (1) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Struktura će biti uništena do kraja godine, nagovestio je izaslanik Kijeva u Ujedinjenim nacijama


Mađarska je obećala da će se suprotstaviti petogodišnjoj strategiji finansiranja Ukrajine koju je upravo predložio generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg

Jevrejska država je navodno izjavila da će kazniti Palestinu ako sud bude gonio njene lidere


Neki saveznici su skeptični prema prihvatanju Ukrajine usred oružanog sukoba, izjavio je predsednik


Dmitrij Peskov je istakao da je stav Rusije o mirovnim pregovorima dobro poznat


Ostale novosti iz rubrike »