BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Izbori u Rusiji

Izbori u Rusiji
19.12.2011. god.
Na parlamentarnim izborima Putin je dobio veliki šamar. Izgubio je skoro 16 odsto biračkog tela. Pored toga, opozicija ga optužuje za neregularnost izbora. Vašingtonska administracija potpaljuje vatre nezadovoljstva i priprema arapsko proleće. Na kraju svih krajeva,sve će se ponovo završiti na Rusiji. Tako je bilo kroz istoriju, tako će biti u budućnosti. Neko mora da zaustavi ludost oligarhije Imperije u rastrojstvu, koja preti da porobi čitav svet i oblikuje ga prema svom nakaznom izgledu.
    IZBORI U RUSIJI
nedelja, 18 decembar 2011 11:17 GOST Osvetljenja

ŠAMAR  PUTINU
piše: Branko Dragaš

Na parlamentarnim izborima Putin je dobio veliki šamar. Izgubio je skoro 16 odsto biračkog tela. Pored toga, opozicija ga optužuje za neregularnost izbora.Vašingtonska administracija potpaljuje vatre nezadovoljstva i priprema arapsko proleće.Na kraju svih krajeva,sve će se ponovo završiti na Rusiji.Tako je bilo kroz istoriju,tako će biti u budućnosti.Neko mora da zaustavi ludost oligarhije Imperije u rastrojstvu, koja preti da porobi čitav svet i oblikuje ga prema svom nakaznom izgledu.

Izlaz iz eksponencijalne funkcije štampanja bezvrednog dolara bez pokrića je: svetski rat ili socijalna revolucija u samoj Imperiji. Kako je socijalna revolucija jako opasna i nepredvidiva, upravljači sveta će zaigrati na kartu izbijanja nekog novog rata. Novim ratom se brišu svi dugovi, dobijaju se nova tržišta i Imperija izlazi iz sadašnjeg bankrotstva. Gangsteri sa Vol Strita špekulacijama na finansijskim tržištima pripremaju teren za buduće ratove. Grabljivi jastrebovi iz Pentagona vide novi plen u Iranu. Ako Iran uspeju da savladaju kao Irak, Avganistan i Libiju, onda im je otvoren put za obračun sa Rusijom. Kinu neće dirati, jer je to preveliki zalogaj u ovom trenutku za njih.

Rušenjem berlinskog zida i krahom sovjetske imperije nestala je ravnoteža blokova i dobili smo samo jednu Imperiju koja je svim državama nametala štetan neoliberalni koncept, koji je počinjao šok terapijom i operacijom bez anestezije. Tako je Jelcinova Rusija dovedena da sloma, u avgustu 1998 krahom rublje u jednom danu, što je dovelo do tihog državnog udara i Putin je doveden na vlast.

Podvačim Putin nije na izborima pobedio, nije prošao demokratku proceduru osvajanja vlasti, nego je ustoličen posle prinudne abdikacije nesposobnog Jelcinja. Sanpeterburski ogranak tajne policije je odigrao svoju istorijsku ulogu u spasu Rusije i Putin je, ispred te grupacije obaveštajaca, doveden na vlast.

To je bilo dobro za spas uništene države i ja sam 1999 napisao dosta tekstova o toj istorijskoj ulozi Putina. Kada kažem Putina, mislim na čitavu tu njegovu ekipu iz tajne policije.
Međutim, nakon dvanaest godina takve vladavine, danas se jasno pokazuju sve loše strane takvog namesničkog koncepta uspostavljanja nove vlasti. Poslednjih nekoliko godina ukazujem na pogreške u Putinovoj politici. Pad popularnosti i gubitak velikog broja glasova na poslednjim izborima su samo dokaz mojih opravdanih kritika. Ukoliko se nastavi sa dosadašnjim načinom vladanja, ne vidim da se tu nešto bitno menja, bojim se da će u narednih nekoliko godina biti velikih socijalnih problema u državi. To nije dobro za Rusiju. To nije dobro ni za mnoge zemlje na istoku. To nije dobro ni za nas, Srbe. Nama je presudno važno da Rusija bude moćna i stabilna država i da, uspostavljanjem jedne nove svetske ravnoteže, mi odbranimo našu nezavisnost i slobodu na klackalici između moćnih sila.

Šta je problem kod Putina? Njegov problem je što dolazi iz policijskog miljea, što je kontraobaveštajac, što ima sužen pogled na državu, demokratiju i slobodno tržište. Naročito je veliki problem što Putin nije ekonomski obrazovan, što nema dobar ekonomski tim savetnika, što je uspostavio cezaropapističko upravljanje državom, što se priklonio jednoj grupi tajkuna, dok je druge, koji nisu hteli da ga slušaju, poslao na robiju, što je uspostavio monopole na tržištu, što ga opoziciona javnost optužuje za kontrolu svih finansijskih tokova u državi i što smatraju da je njegovo lično bogatstvo naraslo na 100 milijardi evra kapitala.

Dokaz odsustva bilo kakve ekonomske vizije i strategije ogleda se u podacima da je do oktobra ove godine preko 70 milijardi dolara pobeglo iz Rusije, da država najveći prihod ostvaruje na izvozu sirovina, ponižavajuće je da se čitava ekonomski razvoj zasniva na rastu cena sirovina, to sam nazvao- balvani izvoze balvane, da se ekonomska kriza neoliberalnog kapitalizma od kraha hipotekarnih kredita 19.08.2007 nije iskoristila za jačanje Rusije, privlačenje stranog kapitala i ubrzani privredni razvoj, kojim će se iskoreniti sirotinja i podići ekonomski standard građana Rusije.

Rusija ima sve pretpostavke da ostvari ubrzani razvoj. Ima naftu, gas, rude, retke metale, šume, vode, zemlju i ljudske potencijale koji su neiskorišćeni. Dovoljno je da to stavite stranim investitorima na raspolaganje i da im ponudite da prenesu svoj kapital i svoju tehnologiju u Rusiju, da im država garantuje normalne uslove za poslovanje i da mogu svoje profite, posle plaćanja poreza, da transferišu nazad. Dovoljno je samo bilo, kada je kriza izbila, da je Putin pozvao sve velike igrače i investitore da prebace svoj kapital u Rusiju i da se tako zaštite od razarajuće krize, zasnovane na štampanju papira bez pokrića, krize koja će potpuno uništiti valute kapitalističkih zemalja.

Putin , nažalost, to nije uradio. Niti je on imao ideju da tako nešto uradi, niti je bilo ko od njegov saradnika imao hrabrosti da mu to predloži. Pokušavao sam u Moskvi , mojim dugogodišnjim prijateljima, koji su bliski Putinu, da objasnim šta treba da mu kažu. Ali, oni nisu imali ni prilike niti hrabrosti da mu to kažu. Posledice su danas svima vidljive.
Umesto da preporodi Rusiju i iskoristi krizu zapadne demokratije i kapitalizma, Putin se bavio nevažnim stvarima : išao je u lov, mazio tigrove, rvao se sa džudistima, vozio avione da bi ugasio požar u podmoskovskim šumama, vozio motore, pevao pred holivudskim glumcima, slikao torzo, prozivao trgovce zašto dižu cenu kobasica, zatezao lice i još više čvrsto stezao vlast u svojim rukama, držeći Medvedeva na uzici, da ga ne bi ugrozio u uzdizanju ličnog kulta. Radio je sve ono što nije trebao da radi, a nije preduzimao ono što je bilo presudno za državu i naciju. O hapšenju šahiste Kasparova sam sve napisao. Ako je Kasparov sposoban da sruši režim u Rusiji, onda taj režim zaista nevalja i treba istorijski da propadne.

Šta će se dalje dešavati ?
Najbolje bi bilo da Putin izvuče pouku iz ovog vrućeg šamara koji je dobio na izborima. Gledao sam ga na moskovskoj televiziji tu noć kada su iznosili rezultate izbora i jasno se videlo koliko mu je bilo neprijatno, jer nije očekivao takav pad popularnosti. Ako se brzo otrezni, okupi oko sebe stručne ljude, umesto partijskih licemera i tajkuna, ako izvrši opšti preobražaj u društvu, uvođenjem istinske demokratije, slobodnog tržišta i slobodnih medija, Rusija će dobiti snagu da postane vodeća država sveta. Putin će obezbediti svoju vladavinu i niko ga neće osporavati. Ne zaboravite da je premijer Li preporodio Singapur i da je vladao preko četrdeset godina. Posle toga je preneo vlast na svog sina. I niko Singapur ne optužuje za totalitarizam i klijentalizam.

Radujem se da Putin promeni svoju politiku i primeni deo predloga koje sam iznosio njegovim saradnicima. To će biti dobro Ruse i Rusiju. To će biti dobro za Srbe i Srbiju.
A šta ako Putin to ništa ne bude primenio? Šta ako nastavi na stari način da vlada? Neka nam je onda svima Bog u pomoć. Otrežnjenje će biti bolno za sve.

Beograd, 18.12.2011
 

 
 


  • Izvor
  • Branko Dragaš


Komentara (2) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Pokušaji uspostavljanja takvih saveza su „štetni i kontraproduktivni“ za regionalnu bezbednost, izjavio je ruski predsednik


SAD i njihovi saveznici pokušavaju da prinude Peking zbog njegovih veza sa Rusijom, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov

Matuš Šutaj Eštok nazvao je osumnjičenog „vukom samotnjakom“ nezadovoljnim politikom Bratislave


Vladimir Putin je izjavio da saradnja između Pekinga i Moskve ne predstavlja pretnju za druge nacije

SAD i njihovi saveznici pokušavaju da prinude Peking zbog njegovih veza sa Rusijom, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov


Ukrajinske formacije ponovo su izvršile udare na teritoriju poluostrva Krim. Cilj udara ATACMS-a bio je aerodrom Belbek, gde je, prema otvorenim izvorima, izbio požar.


Ostale novosti iz rubrike »