BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Sjeverna Koreja na prekretnici: Smrt Dragog Vođe (Video)

Sjeverna Koreja na prekretnici: Smrt Dragog Vođe
19.12.2011. god.
Sjevernokorejski lider Kim Džong-il preminuo je u 69. godini od srčanog udara.

Kim je umro u subotu, tokom putovanja oklopnim vozom, od infarkta, koji je bio "posljedica ogromne mentalne i fizičke iscrpljenosti", navela je sjevernokorejska agencija KCNA u izveštaju pod oznakom "hitno".

Vijest je na državnoj televiziji pročitala voditeljka odjevena u crnu odeću, sa suzama u očima, prenijele su agencije.

Vjeruje se da je Kimovo zdravstveno stanje bilo narušeno poslije moždanog udara koji je pretrpio 2008. godine.

Njegovo tijelo biće sahranjeno 28. decembra u memorativnom centru Kumsusan, gdje počiva i njegov otac, prethodni sjevernokorejski lider Kim Il-sung, koji je takođe umro od srčanog udara.

Pjongjang je saopštio da na sahrani neće biti stranih delegacija. U Sjevernoj Koreji je proglašen period žalosti od 17. do 29. decembra.

Još nema saučešća sa juga

U susjednoj Južnoj Koreji, koja je u veoma zategnutim odnosima sa Severom, vojska i policija su stavljene u stanje pripravnosti, a južnokorejski predsednik Li Mjung-bak sazvao je hitan sastanak Nacionalnog savjeta za bezbjednost i otkazao sve druge planirane obaveze za danas.

Li je, poslije sastanka državnog vrha, pozvao stanovništvo da ostane mirno i nastavi da obavlja svakodnevne dužnosti.

Južnokorejsko Ministarstvo odbrane je saopštilo da s druge strane granice zasad nema neuobičajenih vojnih aktivnosti. "Pažljivo pratimo situaciju u demilitarizovanoj zoni, zajedničkoj bezbjednosnoj zoni i na sjevernoj graničnoj liniji zbog opasnosti od sjevernokorejskih provokacija", rekao je jedan južnokorejski zvaničnik, govoreći o kopnenoj i pomorskoj granici.

Seul još nije donio odluku da li će uputiti saučešće Pjongjangu povodom Kimove smrti, izjavio je visoki funkcioner u južnokorejskom Ministarstvu spoljnih poslova.

SAD i Japan u pripravnosti

Prema njegovim riječima, predstavanici ministarstva upravo vode razgovore sa ambasadorima više zemalja, među kojima SAD, Kine, Japana i Rusije.

Južnokorejski predsednik je, u međuvremenu, razgovarao telefonom sa američkim predsjednikom Barakom Obamom, saopšteno je iz Lijevog kabineta.

Dvojica lidera su se dogovorila da tijesno sarađuju kako bi se prebrodila situacija poslije Kimove iznenadne smrti, navedeno je u saopštenju.

SAD bi ove sedmice trebalo da pošalju značajnu pomoć u hrani Sjevernoj Koreji, što je prvi konkretan rezultat višemjesečnih tajnih diplomatskih kontakata između dvije strane, javili su juče američki mediji.

U Japanu, premijer Jošihiko Noda formirao je krizni tim za Sjevernu Koreju i naložio ministarstvima da prikupe informacije i razmotre moguće scenarije na Korejskom poluostrvu poslije Kimove smrti.

Kim je 1994. godine je nasledio na čelu države svog oca, Kim Il-sunga, osnivača Sjeverne Koreje. Bio je predsjednik Nacionalnog komiteta za odbranu, vrhovni komandant sjevernokorejske armije i generalni sekretar Radničke partije, što su najviše funkcije u državi.

Veliki nasljednik

Kim je prošle godine proglasio svog sina Kima Džong-una za nasljednika i postavio ga na visoke državne položaje, a KCNA je mladog Kima danas nazvala "velikim nasljednikom", što zapadni mediji tumače kao potvrdu da će vlast biti prenesena na njega. Kim Džong-un je redovno pratio oca na putovanjima po zemlji.

Smrt sjevernokorejskog lidera dogodila se u vrijeme kada se ulažu diplomatski napori da se obnove multilaterani razgovori o sjevernokorejskom nuklearnom programu.

Bilo je planirano da Pjongjang i Vašington ove sedmice u Pekingu održe treću rundu bilateralnih razgovora, ali sastanak će, najvjerovatnije, biti otkazan.

Sjeverna Koreja je 2006. i 2009. godine izvela nuklearne probe, a vjeruje se da ima zalihe plutonijuma dovoljne za proizvodnju najmanje šest nuklearnih bombi.

Kimova smrt je saopštena i u vrijeme kada između dve Koreje vlada napetost, koja je prošle godine eskalirala poslije torpedovanja južnokorejskog ratnog broda u vodama blizu granice i granatiranja južnokorejskog ostrva. U ta dva incidenta je poginulo ukupno 50 Južnokorejaca.



  • Izvor
  • Tanjug


Komentara (2) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ukrajinske formacije ponovo su izvršile udare na teritoriju poluostrva Krim. Cilj udara ATACMS-a bio je aerodrom Belbek, gde je, prema otvorenim izvorima, izbio požar.


Marija Zaharova je na današnjem redovnom brifingu bila u prilici da odgovori na čak tri pitanja vezana za Srbiju – jedno o novoj vladi Srbije i dva o odnosima...

Neuspeh da se „odmah“ okonča ofanziva na Rafu bi potkopao odnose, navodi se u saopštenju


Moskva treba da brine i o „oružju i puteru“, izjavio je predsednik

Ukrajinski poslanici tvrde da ograničenja na ciljeve koji se mogu gađati zapadnim oružjem daju prednost Moskvi


Sve u svemu, udeo muslimanskog biračkog tela se postepeno povećava. U jednom broju okruga broj muslimana se kreće od 10 do 40% birača, ima mesta gde ih ima više...


Ostale novosti iz rubrike »