BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Mirko Šarović: Pravosuđe BiH palo na ispitu

Mirko Šarović: Pravosuđe BiH palo na ispitu
23.01.2012. god.
Za RS, za njene građane, za jedan njen konstitutivni narod veoma je važno pronalaženje krivaca za ubistva i zločine počinjene u Dobrovoljačkoj ulici i u Tuzli, kazao je Mirko Šarović, bivši predsjednik RS i kandidat za ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH.

"Pravosuđe BiH palo je na ovom važnom ispitu, kompromitovalo je svrhu svog postojanja i najmanje u jednoj polovini BiH porušilo temelje na kojima je samo prije nekoliko godina uspostavljeno", naveo je Šarović.

NN: SDS Vas je kandidovao za ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH. Koji će biti Vaši prioriteti?

ŠAROVIĆ: Moje imenovanje je rezultat dogovora SDS-a i SNSD-a. Mislim da su kandidati gospoda Špirić i Nović ispred SNSD-a dobar izbor i da ćemo svi zajedno braniti i zastupati RS u ovoj zajedničkoj instituciji. Još je rano govoriti o prioritetima. Procjenjujem da ćemo u narednih petnaestak dana završiti konsultacije i tada ćemo detaljnije moći govoriti o konkretnim aktivnostima. Sutra (danas) u Banjaluku dolazi gospodin Bevanda i to će biti prilika da s njim razmijenimo mišljenja i vidimo kako se kretati dalje. Ono što je on naveo kao svoje prioritete - posao na stvaranju bolje ekonomske situacije je nešto što je u skladu i sa novom strategijom SDS-a koji se u svojim programima okreće svakodnevnim problemima građana, tako da tu vidim prostor za zajedičko djelovanje.

NN: Kako komentarišete slučaj "Dobrovoljačka"?

ŠAROVIĆ: Slučaj "Dobrovoljačka" rađen je po istoj matrici kao i "Tuzlansaka kolona". Ako se sjećate i jedan i drugi vrlo osjetljiv predmet radili su tužioci stranci. I jedan i drugi obustavili su istragu i, što je paradoksalno, odmah po njenom okončanju napuštaju BiH. Za RS, za njene građane, za jedan njen konstitutivni narod veoma je važno pronalaženje krivaca za ubistva i zločine počinjene u Dobrovoljačkoj ulici i u Tuzli. Ova mjesta za nas nose veliku simboliku i teza koja se želi nametnuti da su se tu odvijale legitimne vojne akcije, teško da može proći bez posljedica. Pravosuđe BiH palo je na ovom važnom ispitu, kompromitovalo je svrhu svog postojanja i najmanje u jednoj polovini BiH porušilo temelje na kojima je samo prije nekoliko godina uspostavljeno.

NN: Koja "oružja" stoje na raspolaganju RS za odbranu njenih legitimnih stavova u vezi sa slučajem "Dobrovoljačka"?

ŠAROVIĆ: RS i njene institucije treba da preduzimaju djelotvorne mjere, a ne da se takmiče u jakim saopštenjima. Od velikih riječi i emocionalnih nastupa nema velike koristi. Pričaće se nekoliko dana i kad se prašina slegne, ide sve po starom. Postoji niz praktičnih postupanja, veliki broj zakonitih radnji koje treba preduzimati u cilju ostvarenja pravde i prava žrtava na istinu. U te mjere koje stoje na raspolaganju, pored ostalog, ubrajam i izdvajanje više novca za institucije i organizacije koje se bave prikupljanjem dokaza o počinjenim zločinima, vođenje legitimnog postupka za eliminisanje stranih tužilaca i sudija iz Suda BiH, uskraćivanje budžetskih sredstava poreskih obveznika iz RS prema onim pravosudnim institucijama koje ne ostvaruju zakonsku ulogu koju im je složeno društvo u kojem živimo povjerilo i tako dalje.

NN: Srbski narod se jednom "zamjerio" međunarodnoj zajednici i svjedoci smo kako je to završilo. Postoji li opasnost da trpi posljedice ako istraje u stavovima i na neki način se opet "zamjeri" međunarodnoj zajednici?

ŠAROVIĆ: Mi i ne treba da se zamjeramo međunarodnoj zajednici, ja i ne zagovaram iracionalne mjere, koje bi nas bacile na optuženičku klupu da opstruišemo Dejtonski mirovni sporazum. Što bi nam to trebalo? Valjda smo dovoljno pametni da ne upadamo u tu zamku. Naše je pravo da tražimo pravdu za žrtve, a neko je te 1992. godine u Dobrovoljačkoj ulici pobio nevine mladiće, vojnike JNA.

NN: Smatrate li da li je vrijeme da Srbi progovore otvoreno o svojim ratnim liderima i kakva bi, po Vašem mišljenju, iz ove perspektive bila ocjena?

ŠAROVIĆ: Teško da bi jedan pojedinac, radilo se ma o kome, mogao da da objektivnu ocjenu o svojim ratnim liderima, a pogotovo da tu ocjenu gradira. I, naravno, nisu svi ratni lideri i komandanti isti niti su svi bezgrešni. Nema ni razloga da se bilo čija prošlost idealizuje, prepravlja ili uljepšva. Sud o nekom vremenu taloži se sa godinama, a umjesto pojedinaca, logično bi bilo da, na primjer, NS RS donese deklaraciju o karakteru proteklog rata i valorizaciji njegovih tekovina.

NN: Koja je, po Vašem mišljenju, nabolja stvar koju je ratni SDS uradio, a šta je bila najveća greška?

ŠAROVIĆ: Bilo je mnogo dobrih stvari, teško da ih sve mogu pobrojati i pravilno po "težini" vrednovati. Ipak, izdvajam Dekleraciju o formiranju Srpske Republike Bosne i Hercegovine, januara 1992. godine, proglašenje Ustava Srpske Republike, pa formiranje Vojske Republike Srpske nekoliko mjeseci kasnije... a najveća greška? Možda je rukovodstvo Republike iz tog perioda trebalo da funkcioniše iz Sarajeva, odnosno onih dijelova Sarajeva koji su bili pod kontrolom VRS.

NN: Dokle se stiglo u postupku obeštećenja ljudi koje je visoki predstavnik smijenio?

ŠAROVIĆ: Taj postupak ne vodimo mi pojedinci već to u ime oštećenih čini Vlada RS. Koliko znam, Vlada RS je prije više mjeseci angažovala i advokatski tim iz Amerike, koji je po tom pitanju i obradio prve slučajeve. Toliko znam o ovom pitanju. Ipak, nadam se da će ove aktivnosti u dogledno vrijeme donijeti pozitivne rezultate.

www.nezavisne.com



  • Izvor
  • vijesti.RS
  • / www.vijesti.RS


Komentara (2) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ukrajinske formacije pojačavaju intenzitet raketnih napada na Krim. Za nedelju i po izvršeni su napadi na Džankoj i rt Tarhankut, a večeras - na Simferopolj i ponovo na Džankoj....


Zapadni svet je napustio klasični liberalizam u korist nove verzije definisane vladavinom manjina i „budnosti”, objasnio je ruski filozof



Lideri EU „zamajavaju“ ljude horor pričama o Rusiji – Kremlju


Ostale novosti iz rubrike »