BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Ukrajina i Novorusija iz minuta u minut - 17.09.

18.09.2018. god.

  


Karta povlačenja teškog naoružanja - kliknuti za uvećanje  

 
Sprovođenje Minskih sporazuma - kliknuti na kartu za uvećanje


Karta situacije na frontu za 12.09. (karta kijevskih snaga) - kliknuti na kartu za uvećanje



Ispod se nalazi interaktivna mapa bojevih dejstava u Novorusiji - 
 Klinuti ovde ili na mapu ispod





 

  OVDE možete pogledati hronologiju događaja u Ukrajini i Novorusiji po danima 





Pregled dešavanja na ratištu u Novorusiji za 17.09


 Moskva: Raketa kojom je oboren malezijski avion isporučena Ukrajini 1986. godine - Ministarstvo odbrane Rusije predstavilo je podatke o raketi kojom je oboren malezijski avion na letu MH-17 iznad Donbasa.

„Biće vam predstavljeni podaci koji dokazuju neosnovanost optužbi da je u tu tragediju bio umešan samohodni protivvazdušni raketni kompleks ’Buk‘ koji je navodno pripadao ruskoj 53. protivvazdušnoj raketnoj brigadi“, saopštila je ruska vojska.



Raketa je isporučena 223. brigadi u Ukrajini u okviru Sovjetskog Saveza, kasnije preimenovanoj u 223. PVO brigadu, koja je sada raspoređena u gradu Stri (Ukrajina). Jedinice ove brigade bile su uključene u operaciju Kijeva u Donbasu.



Prema pronađenim ostacima rakete na mestu pada aviona na letu MH-17, ustanovljen je njen serijski broj. Raketa je proizvedena u preduzeću u Podmoskovlju, a dokumentacija se i dalje čuva u kompaniji.

Borbene jedinice ove brigade bile su uključene u operaciju Kijeva u Donbasu.



Prethodno su prikazani podaci o dostavljanju rakete 9M38 sa brojem 8 86 (godina proizvodnje) 8720 (serijski broj).



Predstavljeni na konferenciji za novinare fragmenti dela rakete 886847379, namenjene za PVO sistem "Buk" poslate su u vojnu jedinicu 20152 - PVO brigada u Ternopoljskom regionu (SSR Ukrajina).



Prema saopštenju Ministarstva, nakon proučavanja dnevnika primljenih proizvoda, komisija je uspela u potpunosti da utvrdi put i poreklo projektila. U decembru 1986. godine, železničkim putem, projektičl je upućen u 223. raketnu brigadu PVO, a koja je bila deo Karpatske vojne oblasti i bila stacionirana u Ternopljskom regionu SSR Ukrajine.



General Igor Konašenkov, portparol Ministarstva odbrane smatra neoborivim nove dokaze o učešću Kijeva u obaranju malezijskog aviona.



"Predstavljeni dokazi i stručni dokumenti su neoborivi dokazi činjenice da Ukrajina nije samo uključena u obaranje "Boinga", nego i u falsifikovanje dokaza koje je predala zajedničkom istražnom timu" rekao je Konašenkov.


Pregled političko-ekonomskih i drugih vesti za 17.09.

 

SAD se požalile na nejedinstvo EU u odnosu na antiruske sankcija - Specijalni predstavnik stejt departmenta za Ukrajinu Kurt Volker saopštio je o širokoj podršci u EU za ideju ukidanja sankcija protiv Rusije.

"Znate da u Evropskoj Uniji ima mnogo glasova za ukidanje sankcija, čak i ako Rusija ne preduzme potrebne korake", rekao je on.

Prema njegovim rečima, takav položaj nekih zemalja ne dozvoljava podršku konsenzusu po pitanju restriktivnih mera protiv Rusije unutar EU.

Istovremeno, Volker je priznao da on lično podržava antiruske sankcije.


Ukrajina raskinula Dogovor o prijateljstvu, saradnji i partnerstvu sa Rusijom -  Predsednik Ukrajine Petro Porošenko potpisao je ukaz kojim se raskida Dogovor o prijateljstvu, saradnji i partnerstvu sa Rusijom, saopštila je pres služba predsednika Ukrajine.

"Predsednik Petro Porošenko je potpisao ukaz na osnovu odluke o
Saveta za nacionalnu zbezbednost i odbranu Ukrajine od 6. septembra, 2018. godine o rakidu Sporazuma o prijateljstvu, saradnji i partnerstvu između Ukrajine i Ruske Federacije. Prema odluci Saveta, podržan je predlog o izlsaku Ukrajine iz Dogovora o prijateljstvu, saradnji i partnerstvu između Ukrajine i Ruske Federacije potpisanim 31. maja 1997. godine", navodi se u saopštenju.

Prema saopštenju pres službe, do 30. septembra, Rusija će biti zvanično obaveštena notom Ministarstva sponjnih poslova Ukrajine.

Sporazum o saradnji i prijateljstvu Rusije i Ukrajine potpisan je 1997. godine. On predstavlja osnovni dokument rusko-ukrajinskih odnosa koji podrazumeva strateško partnerstvo dveju zemalja na osnovu principa uzajamnog poštovanja, suverene jednakosti, teritorijalne celovitosti, nenarušivosti granica, mirnog rešavanja sporova, neupotrebljavanja sile ili pretnje silom, uključujući ekonomske i druge načine pritiska.

SAD: Moguće sankcije protiv „Severnog toka 2“ se odnose na pitanje tranzita ruskog gasa preko Ukrajine -  Moguće sankcije Vašingtona protiv gasovoda "Severni tok 2" se pre svega odnose na pitanje tranzita ruskog gasa preko Ukrajine, rekao je američki sekretar za energetiku Rik Peri za "Kommersant".

Drugi razlog je "filozofsko pitanje ograničenog broja dobavljača gasa za Evropu".

"
Članovi Evropske Unije takođe su osetljivi na ovo. Nemačka ima drugačiji stav, i možda Austrija. Ali svi ostali, sa kojima sam razgovarao, žele alternativu `Severnom toku -2`. Bilo da je to `Trans-jadranski` gasovod ili tečni prirodni gas iz SAD-a ", rekao je Peri.

"Verzija da su Amerikanci protiv `Severnog toka 2`, samo zato što žele da ponude više svog gasa u Evropi je besmislica. Da je to tako, Vašington ne bi podržao `Trans-jadranski` gasovod", dodao je on.

Na opasku novinara da se kapacitet "Trans-jadranskog" gasovoda ne može porediti sa "Severnim tokom 2" Peri je rekao da je "ipak" pogrešno reći da je cela stvar u prirodnom tečnom gasu.

On je istakao da su "dalje isporuke ruskog gasa kroz Ukrajinu veoma važne.

Novinar je podsetio na reči Vladimira Putina da će se očuvati tranzit gasa preko Ukrajine, na šta je Peri rekao "videćemo."

Peri je podsetio da u Nemačkoj i Austriji, preovladava stav da SAD pokušavaju da zaustave projekat, kako bi od Rusije preuzeli deo evropskog tržišta. Prema američkom ministru "u 26 preostalih zemalja EU ne misle tako", te da žele američki gas. Peri je rekao da jedan izvor snabdevanjem energijom nosi rizik usled prirodnih katastrofa ili političkih razloga.


Osumnjičeni za ubistvo Zaharčenka otkrio detalje o pripremi terorističkog napada -  Ministarstvo državne bezbednosti Donjecke Narodne Republike objavilo je snimak ispitivanja muškarca koji je bio uhapšen još 2017. godine zbog sumnje da je pokušao da izvede atentat na lidera Donjecke Narodne Republike Aleksandra Zaharčenka. U njemu on otkriva detalje priprema terorističkog napada na predsednika Zaharčenka, prenose RIA Novosti.

Muškarac, koji se predstavio kao Aleksandar Podgoreli, priznao je da su ga vrbovale ukrajinske specijalne službe. Prema njegovim rečima, on je nameravao da postavi eksplozivnu napravu domaće proizvodnje koju je napravila Služba bezbednosti Ukrajine u restoranu „Puškin“.

Podgoreli je izjavio da je druga diverzantska grupa pripremala teroristički napad na drugu ustanovu. Za to je, prema tvrdnjama uhapšenog, planirano da se iskoristi eksplozivna naprava novog tipa, testirana u Kijevu. Po njegovom mišljenju, bombu koja vredi više od 10 hiljada dolara predale su im američke specijalne službe.

Nije navedeno da li se ispitivanje dogodilo pre ili posle ubistva Zaharčenka.

Zaharčenko je poginuo 31. avgusta u eksploziji u restoranu „Separ“ u centru Donjecka, a ministar za prihode i poreze DNR-a Aleksandar Timofejev teško je ranjen. U eksploziji je poginuo i Zaharčenkov telohranitelj.

Moskva: Planove Ukrajine da na Azovskom moru osnuje vojnu bazu ne treba smatrati ozbiljnim -  Planove Ukrajine da na Azovskom moru osnuje vojnu bazu ne treba smatrati ozbiljnim, izjavio je za RT zamenik predsednika Odbora za odbranu Državne dume Rusije Aleksandar Šerin.

„Dubina Azovskog mora kreće se od 7 do 14 metara, odnosno ne dozvoljava da tu budu neki ozbiljni ratni brodovi, a kamoli podmornice“, objasnio je on.

Takvi planovi predstavljaju pokriće za ukrajinske vlasti zainteresovane za pljačkanje budžetskih sredstava, smatra ruski poslanik.



„Ako žele da se bave stvarnim obnavljanjem flote ili vojnih baza, bolje da ulože novac i obnove brodogradilište u Nikolajevu koje samo što se nije zatvorilo“, istakao je Šerin.

Ranije je u saopštenju ukrajinske vlade saopšteno da Kijev planira da do kraja 2018. na obali Azovskog mora otvori pomorsku bazu mornarice Oružanih snaga Ukrajine.

„U Berdjansku su u vodu porinuta dva artiljerijska oklopna čamca ukrajinske mornarice. Planirano je da se do kraja godine na obali Azovskog mora otvori pomorska bazu mornarice Ukrajine“.

Ranije je Savet za nacionalnu bezbednost i odbranu Ukrajine naredio da se ojača vojno prisustvo u Azovskom moru i da se jedinice obalske odbrane obezbede raketnim oružjem. Sa svoje strane, komandant kopnenih snaga Oružanih snaga Ukrajine, general-pukovnik Sergej Popko, najavio je povećanje vojne grupe u Azovskom moru. Prema rečima zamenika ministra za infrastrukturu zemlje Jurija Lavrenjuka, u Azovsko more su dodatno prebačena dva oklopna čamca.

Ukrajina - iz minuta u minut -

 

 



  • Izvor
  • / vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE


Brisel govori o slobodi govora, ali je ne podržava, izjavio je predsednik Donjeg doma ruskog parlamenta

SAD i njihovi saveznici se plaše da će Moskva izgubiti rat, izjavio je ukrajinski lider


„Akutna faza vojno-političke konfrontacije sa Zapadom je u punom jeku“, izjavio je ministar spoljnih poslova Moskve

Specijalni izaslanik Rusije u Kabulu izjavio je da Nju Delhi i Moskva imaju slične pristupe avganistanskoj krizi



Ostale novosti iz rubrike »