BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Rusija više nije među prvih pet zemalja sa najvećim vojnim troškovima

Rusija više nije među prvih pet zemalja sa najvećim vojnim troškovima
29.04.2019. god.


Rashodi za vojsku u svetu prošle godine iznosili su 1,8 biliona dolara, što je za 2,3 odsto viši nego 2017. godine, navodi se u godišnjem izveštaju Stokholmskog međunarodnog instituta za istraživanje problema mira (SIPRI). Rusija prvi put od 2006. godine nije među pet država-lidera u kupovini oružja.


Prema podacima istraživanja SIPRI-ja, ukupni troškovi su dostigli najveći nivo od 1988. godine, kada je institut počeo da prikuplja informacije po tom pitanju.

„Vojni rashodi u svetu 2018. godine su bili 76 odsto viši nego 1998. godine, kada su bili najniži nakon od završetka Hladnog rata“, navodi se u izveštaju.

Prema proračunima SIPRI-ja, rashodi za odbranu u celini su iznosili 2,1 odsto svetskog BDP-a, što je u proseku 239 dolara na čoveka.

Rusija više nije u petorci

Vojni rashodi Rusije u 2018. godini, prema podacima SIPRI-ja, iznosili su 61,4 milijardi dolara, što je 3,5 manje nego prošle godine. Na takav način, Rusija se našla na šestom mestu rejtinga.

U petorku su ušli SAD, Kina, Saudijska Arabija, Indija i Francuska, na koje otpada 60 odsto svetskih rashoda na vojsku.

Prvi put od 2010. godine pokazatelj SAD je porastao za 4,6 odsto i iznosio 649 milijarde dolara.

„Američki vojni rashodi su 2018. godine su bili koliko i ukupni troškovi na vojsku osam narednih država sa rejtingu SIPRI“, navodi se u izveštaju.

Po rečima direktora programa za naoružanje i vojne rashode SIPRI-ja Oda Flerana, to je uslovljeno „realizacijom od 2017. godine novih programa za kupovinu oružja pri administraciji Trampa“.

Udeo Kine u vojnim rashodima u svetu iznosili su 14 odsto.

U izveštaju se naglašava da je rast vojnih rashoda u 2018. godini primetan u državama Centralne i Istočne Evrope.

„Rashodi Poljske su porasli za 8,9 odsto u 2018. godini — do 11,6 milijardi dolara, dok su u isto vreme rashodi Ukrajine su porasli za 21 odsto — do 4,8 milijardi dolara. Rashodi Bugarske, Letonije, Litvanije i Rumunije su takođe porasli (18-24 odsto) u 2018. godini“, navodi se u dokumentu.

Pri tome, najviši procenat prirasta iz 15 država sa najvećim pokazateljima otpada na Tursku (24 odsto).

Prema rečima naučnog saradnika Programa naoružanja i vojne rashode SIPRI Pitera Vezemana, to je povezano sa „porastom predstave o pretnjama Rusije“.


  • Izvor
  • foto: © RIA Novosti / Ilья Pitalev/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE


Pokušaji uspostavljanja takvih saveza su „štetni i kontraproduktivni“ za regionalnu bezbednost, izjavio je ruski predsednik


SAD i njihovi saveznici pokušavaju da prinude Peking zbog njegovih veza sa Rusijom, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov

Matuš Šutaj Eštok nazvao je osumnjičenog „vukom samotnjakom“ nezadovoljnim politikom Bratislave


Vladimir Putin je izjavio da saradnja između Pekinga i Moskve ne predstavlja pretnju za druge nacije


Ostale novosti iz rubrike »