BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Sud u Zagrebu osudio Martića i Čelektića za granatiranje Zagreba

Sud u Zagrebu osudio Martića i Čelektića za granatiranje Zagreba
11.03.2020. god.


Županijski sud u Zagrebu objavio je u utorak presudu po kojoj su Milan Martić i Milan Čeleketić krivi za granatiranje Zagreba, Karlovca i Jasterbarskog 2. i 3. maja 1995. godine.

Čeleketić, koji živi u Srbiji, kažnjen je zatvorskom kaznom od 20 godina, jer je proglašen krivim za raketiranje Zagreba i Karlovca, dok je Martiću, koji izdržava kaznu nakon presude Haškog suda u Estoniji izrečena kazna od sedam godina. Sud je, naime, uzeo u obzir da je za raketiranje Zagreba Martić već osuđen u Hagu, prenose
Novosti.

U obrazloženju presude Martiću kaže se da su posledice granatiranja Karlovca bile mnogo manje nego Zagreba, a obojica su oslobođeni optužbe da su vodili akciju raketiranja Jastrebarskog, gde nije bilo ljudskih žrtava.


Optužnica je podignuta još 2003. godine, a presuda je tek sada izrečena.

Nekadašnji ministar unutrašnjih poslova SAO Krajine, a od početka 1994. i predsednik Republike Srpske Krajine, Milan Martić, predao se 2002. godine Haškom tribunalu koji ga je, prethodno, optužio za navodne zločine počinjene tokom postojanja Republike Srpske Krajine.

Pet godina kasnije, 12. juna 2007, Haški tribunal je Martića osudio na 35 godina zatvora. Proglašen je krivim za "progon, ubistva, pritvaranje, mučenje, nehumana dela, okrutno postupanje, napade na civile, deportacije i prisilno premeštanje nesrbskog stanovništva, bezobzirno razaranje naselja i verskih objekata i pljačku imovine Hrvata i Bošnjaka u RSK, Cazinskoj krajini i Zagrebu". Kaznu izdržava u zatvoru u Estoniji.


Milan Čeleketić

U vreme građanskog rata u SFRJ, Milan Čeleketić (74) je od 1990. do 1992. godine bio načelnik štaba 265. mehanizovane brigade u Bjelovaru, a potom komandant 16. M
otorizovane brigade 5. Korpusa koja je prestankom postojanja JNA postala 16. krajiška motorizovana brigada 1. Krajiškog korpusa Vojske Republike Srpske. Na čelu 18. Zapadnoslavonskog korpusa bio je od januara 1993. do februara naredne godine. Potom je do 17. maja 1995. bio načelnik štaba i komandant Glavnog štaba Srpske vojske Krajine. Od 1995. živi u Srbiji.

Zagrebački sud je konstatovao da Čelekić nije do sada izručen Hrvatskoj, ali se očekuje da će takav zahtev Beogradu uslediti posle ove presude, budući da Čeleketić živi u Srbiji.

Novosti


  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: Snimak ekrana / Jutjub / AP/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ista ograničenja važe za gledaoce i ljubitelje sporta koji prisustvuju Letnjim igrama u Parizu


Dmitrij Peskov je takođe visoko ocenio saradnju regiona Rusije i provincija Kine i istakao njen doprinos razvoju ruskih teritorija koje se graniče sa Kinom.


Na Rusiju se neće vršiti diplomatski pritisak, kao što se ne može pobediti na bojnom polju, rekao je predsednik

Predsednici Brazila i Južne Afrike odlučili su da ne učestvuju na tom događaju, koji isključuje Rusiju, navodi se u izveštajima


Investiciona grupa na čelu sa Džaredom Kušnerom sklopila je posao za izgradnju hotela u Beogradu vrednog 500 miliona dolara


Ostale novosti iz rubrike »