BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Decembarske večeri u muzeju Puškin: fantazije i vizije

Decembarske večeri u muzeju Puškin: fantazije i vizije
30.11.2011. god.

Bezumne pesme: fantazije i vizije – takav naziv dali su organizatori tradicionalnog zimskog festivala umetnosti Decembarske večeri Svjatoslava Rihtera u moskovskom Muzeju likovnih umetnosti Puškin.

On je posvećen umetnosti Britanije, i kao uvek, objedinjuje slikarstvo i muziku. Likovno stvaralaštvo predtavljeno je ovog puta izložbom Vilijam Blejk i britanski vizionari. Njena unikalnost je u tome da je u Rusiji dobro poznato književno nasleđe istaknutog engleskog pesnika, a sa Blejkom slikarom publika se upoznaje prvi put. Pri čemu u obimu o kojem se može samo sanjati – 150 dela slikarstva stiglo je u Moskvu iz Galerije Tejt, Britanskog muzeja i još 6 velikih zbirki Velike Britanije. Direktor muzeja Puškin Irina Antonova je ubeđena da će moskovljani videti neponovljivu pojavu u umetnosti.

Blejk je neobičan umetnik, vrlo složen za percepciju, govori Irina Antonova. On je fantasta, simbolista, on je sklon alegoriji. U svakom njegovom radu se oseća duboki pogled na svet. Svako njegovo delo je naobično, jedinstveno po sadržaju, originalno i dubokog prilaza. Blejk oseća svet u njegovim velikim pojavama, nije on uzalud ilustrovao Bibliju, dela Dantea, Šekspira. Tačnije on se okreće vrhovima književnosti i upravo kroz te likove izražava svoje ideje, svoj odnos prema svetu. U njegovom svetu vrlo je mnogo fantastike, ponekada pretećih likova, a uporedo sa tim ogromna prosvetljenost, poslanica čoveku koja treba da ga uapredi u osećanju sveta.

Biblijski sižei, ilustracije za Božanstvenu komediju Dantea, za tekst Miltona Izgubljeni raj, sopstvenu poemu Brak Raja i Pakla... Vidi se religioznost Blejka, ali uporedo sa tim i mnogi njegovi radovi pokazuju buntovnički duh autora.

Blejk, kultna figura u istoriji Velike Britanije,Blejk je izvršio ogromni uticaj na svoje sledbenike i u književnosti, i u slikarstvu. A zato je na izložbi predstavljeno stvaralaštvo takvih britanskih majstora kao što je Roseti, Palmer, Bjordeli, Bekon, što obuhvata ne samo kraj 18. i 19. vek, već i prvu polovinu 20. veka.

Jezgro muzičkog programa čini stara engleska muzika, komponovana na stihove Blejka, instrumentalna dela njegovih savremenika i engleksa horska muzika koju je vrlo voleo sam Blejk... I sve to u interpretaciji blistavih izvođača, pre svega britanskih. Važan je još jedan momenat: engleska muzika u Rusiji, nažalost, izvodi se retko. Osim teoretičara muzike, nju malo ko zna, i to posebno podgreva interesovanje za Decembarske večeri.



  • Izvor
  • Golos Rossii, foto: RIA Novosti/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE


Izraelski emiter Kan izvestio je da dve zaraćene strane nisu mogle da se slože oko toga kako bi izgledao „kraj rata“

Ministar odbrane Grant Šaps izjavio je da je to razlog zašto zapadne nacije ne obaraju ruske rakete iznad Ukrajine


Premijer nije više životno ugrožen, izjavio je Tomaš Taraba

Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril prokomentarisao je zabranu ulaska patrijarha srbskog Porfirija na Kosovo i Metohiju izjavivši da je u pitanju „neprijateljski čin“.


Nauka je dokazala a istorijska praksa potvrdila da narodi koji žive isključivo od svoje prošlosti i tradicije osuđuju sebe na stagnaciju, a narodi koji zaboravljaju svoju prošlost i tradiciju...


Ostale novosti iz rubrike »