BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Sjever razmješta rakete, Jug brodove

Sjever razmješta rakete, Jug brodove
06.04.2013. god.

Seul, London - Sjeverna Koreja postavila dvije rakete na pokretne lansere i sakrila ih na istočnoj obali, a južna razmješta brodove. Pjongjang pozvao potom Rusiju da evakuiše svoju ambasadu.

Izvještaj nije moguće potvrditi, ali se smatra da je ovaj korak usmjeren ka demonstriranju pretnje Pjongjanga ili Japanu ili američkim bazama na Guamu.

"Saopšteno je da je Sjeverna Koreja premjestila početkom sedmice dvije rakete srednjeg dometa tipa 'musudan' na istočnu obalu, gdje ih je postavila za lansiranje", navodi Jonhap.

Sjeverna Koreja zapretila je juče da će raketirati baze SAD na ostrvu Guam u Pacifiku, ukoliko ih Amerika napadne.

"Ranije ove nedjelje Sjever je prebavio dvije rakete musudan vozom i postavio ih na pokretne lansere", citirala je agencija vojnog zvaničnika Južne Koreje.

Ministarstvo odbrane u Seulu nije želilo da komentariše izvještaj Jonhapa, prenio je Rojters. Južnokorejski mediji su juče objavili nepotvrđene izvještaje da je Sjever prebacio jednu raketu srednjeg dometa na istočnu obalu, iako nije bilo potpuno jasno o kom tipu rakete je riječ.

Spekulisalo se da se možda radi o dvije vrste raketa od kojih se ni za jednu pouzdano ne zna da li je isprobana. Jedna je raketa "musudan" za koju Ministarstvo odbrane Južne Koreje kaže da ima domet od 3.000 kilometara, a druga ima šifru KN-08 i za nju se vjeruje da je interkontinentalna balistička raketa, koja je takođe neisprobana.

Ministarstvo odbrane Južne Koreje je saopštilo da ne vjeruje da je na istok prebačena raketa KN-08.

Južnokorejski ministar odbrane Kin Kvan Jin izjavio je juče da bi prebačena raketa mogla da dosegne "značajnu daljinu", ali ne američko kopno. Kim je posljanicima rekao da bi svrha ove rakete mogla da bude probno testiranje ili vojna vježba.

Sjeverna Koreja je polako i stalno poboljšavala svoje raketne sposobnosti posljednjih godina i američki zvaničnici sada kažu da njene rakete možda mogu da pogode teritorije SAD, uključujući Guam, Aljasku i Havaje. Neki stručnjaci, međutim, kažu da je takvo mišljenje alarmantno.

Nema podataka ni da je, kako kažu stručnjaci, Sjeverna Koreja isprobala kompleksni proces smajnjenja nuklearne bombe koja bi mogla da bude stavljena na raketu dugog dometa, kakve već godinama imaju SAD, Rusija, Kina.

Sjeverna Koreja, podstaknuta novim sankcijama Ujedinjenih nacija i vojnim vježbama Južne Koreje i SAD, uputila je niz pretnji o mogućem nuklearnom ratu proteklih sedmica.

Kina mijenja stav prema Sjevernoj Koreji?

Postoje jasni znaci da Kina gubi strpljenje zbog pretnji Pjongjanga, kaže Kurt Kembel, bivši šef Stejt departmenta za Aziju, prenosi britanski "Telegraf".

Kina posljednjih nekoliko decenija važi za bliskog saveznika Sjeverne Koreje, najvećeg trgovinskog partnera i osnovnog izvora pomoći.

Kembel, međutim, smatra da je odnos, za koji je nekada Mao Ce Tung rekao da je "blizak kao usne i zubi", sve slabiji.

"Postoji suptilna promjena kineske spoljne politike. Vidjeli ste već to tokom zasjedanja Savjeta bezbjednosti UN. Mi smo to uočili u našim privatnim razgovorima, a vi u saopštenjima Pekinga", izjavio je on na forumu održanom na Univerzitetu Džon Hopkins.

Kembel, koji je napustio Stejt department u februaru kako bi osnovao svoju konsultantsku firmu, istakao je da su i sjevernokorejski zvaničnici primetili promjenu u ponašanju Kine.

Većina Amerikanaca za pomoć Južnoj Koreji

Većina Amerikanaca smatra da SAD treba da pruže pomoć američkom savezniku Južnoj Koreji ako je Sjeverna Koreja napadne, pokazali su rezultati najnovijeg istraživanja javnog mnjenja koje je sprovela agencija "Galup".

Pedeset pet odsto anketiranih misli da SAD treba da pomognu Seulu da se odbrani od eventualnog napada Pjongjanga, a 34 odsto se ne slaže sa tim, dok su ostali neopredjeljeni, prenosi AFP.

Mišljenja su podjeljena oko toga da li treba očekivati napad Severne Koreje na Južnu tokom slijedećih šest mjeseci, mada je malo Amerikanaca koji se plaše napada Sjeverne Koreje na teritoriju SAD.

SAD su prema sporazumu obavezne da brane Južnu Koreju, mada se neki konzervativni intelektualci u Seulu pitaju da li je Vašington zaista spreman da pomogne savezniku.

Rezultati ankete su pokazali da pomoć Južnoj Koreji više podržavaju stariji Amerikanci koji se sjećaju američke uloge u Korejskom ratu 1950 53. godine.

Poziv Rusiji da evakuiše ambasadu

Režim Kim Džong Una pozvao je Rusiju da evakuiše svoju ambasadu u Pjongjangu. Portparol ruske ambadase Denis Samsonov rekao je da zvaničnici u Moskvi razmatraju taj predlog, ali da ne planiraju da je za sada evakuišu pošto nema spoljašnjih znakova tenzija u Pjongjangu. U međuvremenu, Njemačka je pozvala svog ambasadora na konsultacije, prenosi britanski "Telegraf".



  • Izvor
  • Tanjug


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Predstojeći događaj će razotkriti „nemoć“ Zapada i nesposobnost da okonča sukob u Ukrajini, izjavio je bivši ruski predsednik


Slanje NATO trupa u Ukrajinu moglo bi da izazove sveopšti nuklearni rat, upozorio je mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto

Na redovnom brifingu održanom 3. maja 2024. godine, zvanični predstavnik MSP Rusije Marija Zaharova odgovorila je na pitanje o predlogu rezolucije GS UN o Srebrenici. Donosimo ceo tekst pitanja...


Kijevu nedostaje oružje i motivisani vojnici, ali je malo verovatno da će mirovni pregovori biti pre 2025. godine, rekao je njegov zamenik šefa obaveštajne službe za The Economist

Budimpešta nije bila pretplaćena na istopolne brakove ili rat sa Rusijom kada je postala članica, kaže premijer


Odbrana vitalnih  državnih i nacionalnih interesa, nastavak istorijskog razvoja Srbije, nastavak evro integracija, rad na unapređenju celokuonog društva i poboljšanju životnog standarda građana svim časnim i poštenim građanima Srbije...


Ostale novosti iz rubrike »