BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Balistička „hitna pomoć“

Balistička „hitna pomoć“
01.11.2013. god.
Dostava tereta u regione elementarnih nepogoda


Balističkim raketama koje podležu utilizaciji u Rusiji i SAD nađena je primena. One mogu da se iskoriste za vanrednu dostavu tereta u regione elementarnih nepogoda. Takvu ideju predložili su učesnici konferencije o aeronautici u američkom gradu San-Dijego. Teorijski, ovaj projekat je moguće realizovati, smatraju eksperti. Ali na tom putu ima ozbiljnih problema.

Prepravljene balističke rakete za nekoliko minuta mogu da prebace humanitarni teret u zonu elementarne nepogode. One mogu da nose lekove, elektrogeneratore, vodu za piće i namirnice. To je dovoljno da se spasu mnogi ljudski životi dok na mesto nesreće ne stignu kamioni, brodovi ili avioni. A ako je reč o Antarktiku i ostrvima Tihog okeana, značaj ovog načina teško je preceniti, tvrdi autor predloga.

U teoriji, umesto bojevih glava na balistički nosač zaista može da se postavi kontejner sa teretom. Najvažnije je pri tome uraditi tako da se kontejner ne razbije prilikom spuštanja. Po mišljenju direktora Centra za društveno-politička istraživanja Vladimira Jevsejeva:

- Ako se govori o prevozu humanitarne pomoći u glavi, onda je treba napraviti sa padobranom. To je bitna promena konstrukcije. I treba shvatati da glava interkontinantalne rakete ulazi u gornje slojeve atmosfere brzinom od oko pet kilometara u sekundi. Moraće je koristiti veliki sistem padobrana. Nisam uveren da će moći da se smanji brzina, ona je vrlo velika.

Još jedan problem vezan je za preciznost dostave. Od toga zavisi da li ljudi mogu da iskoriste teret. Sama ideja o prepravljanju balističkih raketa nije nova, seća se urednik lista Novosti kosmonautike Igor Afanasjev.

- 90-ih godina ruske firme su razradile varijantu dostave humanitarnog tereta pomoću balističkih raketa za posadu brodova koji pretrpe nesreću na okeanu. Bili su izvedeni proračuni, razrađeni neki projekti, ali nažalost dalje od toga stvar nije otišla.

Uz pomoć raketa u regione elementarnih nepogoda trebalo je prebacivati i manje prenosne bolnice i medicinsku opremu. Ali sve ove razrade su ostale na papiru. U sovjetskom periodu svako lansiranje rakete je moglo da bude prihvaćeno kao provokacija, objašnjava dopisni član Ruske akademije kosmonautike Ciolkovski Jurij Karaš:

- U aktuelnoj situaciji, ova ideja će još teže moći da se ostvari. Zato što je značajno ojačao raketni program Severje Koreje, Irana, Pakistana. Ako u stranu Severne Koreje iz SAD poleti raketa sa teretom pomoći, Severna Koreja mora da bude sigurna da je to stvarno pomoć. Tada ona neće odgovoriti SAD realnom bojevom glavom.

Balistička hitna pomoć neće biti realizovana sve dok na planeti ostane klima nepoverenja, ubeđeni su eksperti. A pre toga rakete skinute sa naoružanja koriste se u druge svrhe. U Rusiji, na primer, one izbacuju na nisu orbitu velike satelite. Deo raketa vojska koristi na školskim gađanjima. Ipak to je bolje nego pritiskati rakete presom ili rezati ih na delove u fabrikama.

Boris Pavliščev,



  • Izvor
  • Glas Rusije, foto: RIA Novosti/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Meštani sela Raščići kod Ivanjice godinama bezuspešno pokušavaju da reše problem buke i zagađenja koji su direktna posledica rada kamenoloma u vlasništvu firme \"Putevi” Ivanjica.


Ministar spoljnih poslova Ruske Federacije Sergej Lavrov izjavio je u intervjuu za Alternativnu televiziju da je cilj da se Srbi slome još uvijek traje.

U oblasti korporativne ishrane, aplikacija Ordera pretstavlja inovativno rješenje u zadovoljavanju potreba zaposlenih. Sa modulima kao što su Topli obrok, Ketering, Restorani, Onlajn Šop, Ordera nudi velike mogućnosti za...


Pukovnik Zlatan Crnalić, jedan od preživjelih pilota koji su oboreni iznad Novog Travnika u februaru 1994. godine, preminuo je danas u 61. godini nakon kraće i teške bolesti

Predstojeći događaj će razotkriti „nemoć“ Zapada i nesposobnost da okonča sukob u Ukrajini, izjavio je bivši ruski predsednik


Slanje NATO trupa u Ukrajinu moglo bi da izazove sveopšti nuklearni rat, upozorio je mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto


Ostale novosti iz rubrike »