BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Evropska komisija će voditi pregovore o Južnom toku

Evropska komisija će voditi pregovore o Južnom toku
14.12.2013. god.


Evropska komisija preuzima na sebe pregovore sa Rusijom o revidiranju međuvladinih sporazuma o Južnom toku. EU traži da dokumenti koje je potpisao čitav niz zemalja preko čije teritorije će proći gasovod, budu prilagođeni normama Trećeg energetskog paketa.

Evropska komisija preuzima na sebe ulogu advokata onih zemalja EU sa kojima je Rusija potpisala sporazum o Južnom toku. Ovo je objavio evropski komesar Ginter Etinger. Brisel namerava da istupu i ime Slovenije, Mađarske, Bugarske i Hrvatske, kojima Južni tok nagoveštava više koristi i koje su više puta govorile da podržavaju ovaj projekat. Ali vlastima EU ne odgovara čitav niz momenata. Na rpimer, to što će Gasprom biti osnovni vlasnik kako cevovoda, tako i goriva koje se njime isporučuje. Dogovori ne garantuju pristup gasovodu drugih isporučilaca, a tarife će određivati glavni vlasnik strukture. U Moskvi su više puta izjavljivali da treći energetski paket protivreči ruskim interesima. Između ostalog, ruska strana se ne suočava prvi put sa sličnim zahtevima u Evropi i iskustvo uspešne odbrane svojih interesa već postoji, ističe direktor analitičkog odeljenja Investicione kompanije REGION Valerij Vajsberg.

- Gasprom ima dobro iskustvo pregovora sa Evropskom komisijom o gasovodu OPAL (spojiće Severni tok sa gasnom infrastrukturom EU), kada su na kraju pregovaračke pozicije Rusije prevagnule. Gasprom zna koje kontraargumente da istakne povodom negodovanja Evropske komisije, i može da postigne za sebe prihvatljive uslove.

Rusija je spremna da brani svoj stav na sudu, o čemu je prošle nedelje govorio ministar za ekonomski razvoj Aleksej Uljukajev. Ali moguće je da do toga stvar neće doći. Južni tok ima mogućnosti da formalno poštuje norme Trećeg energetskog paketa, smatra dirketor Instituta za nacionalnu energetiku Sergej Pravosudov.

- Formalno 50% gasovoda može da se drži za druge isporučioce ali zemlje učesnice Južnog toka računaju na to da svih sto odsto budu predati isporučiocu gasa, tačnije Gaspromu, koji će investirati novac u izgradnju. Zemlje kojima prolazi ovaj gasovod zaintersovane su za dobiajnje gasa i za tranzitna plaćanja, kako bi gasovod bio popunjen, a one dobile više novca za prolazak gasa. Zato će Evropsku komisiju uveravati da se treba ponašati racionalno, a ne prosto poštovati slovo zakona.

Između ostalog, spremnost za kompromis pokazao je i sam Ginter Etinger. On je izjavio da je Evropska komisija spremna da razmatra mogućnost da se projektu da privremeni izuzetak iz evropskog zakonodavstva. Tako da će možda strane moći da se dogovore, smatra analitičar Valerij Vajsberg.

- Etingerova izjava nesumnjivo svedoči o tome da je EU spremna na kompromis i on uzima u ozbir da se Južni tok već dugo prorađivao, već postoji međudržavni sporazum koji osigurava njegovu realizaciju. Kompromis je moguć ili u vidu izuzetka iz normi evropskog zakonodavstva, ili u vidu nekih drugih mehanizama koji odgovaraju normama EU, ali ne štete prava ruske strane.

Očekuje se da će pregovori Evropske komisije sa Rusijom proteći sredinom januara u Moskvi.



  • Izvor
  • Glas Rusije, foto: EPA/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Sve u svemu, udeo muslimanskog biračkog tela se postepeno povećava. U jednom broju okruga broj muslimana se kreće od 10 do 40% birača, ima mesta gde ih ima više...


Naivno je misliti da Kijev može da povrati od Rusije sve teritorije na koje tvrdi da su svoje, tvrdi češki predsednik Petr Pavel

„Jednostavno nećemo dozvoliti da se to desi“, izjavio je Grant Čaps, govoreći o bilo kakvim ustupcima Rusiji.


Na Slobožanskom pravcu u Volčansku, Oružane snage Rusije su uspele da uspostave kontrolu nad severnim delom grada, zauzevši teritoriju Liceja broj 1 i Dečijeg vrtića broj 6. Na istočnom...

Postoji (li) nada da će u Ujedinjenim nacijama, uz zajedničke i koordinirane napore Srbije, Rusije i Kine, svetska većina stati na stranu Srbije i sprečiti usvajanje rezolucije o Srebrenici...


„Nigde nije bezbedno“ u Gazi, upozorila je agencija UN za palestinske izbeglice


Ostale novosti iz rubrike »