Početna stranica > Novosti
Komentara (3) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ostale novosti iz rubrike »
RTRS neće obustaviti digitalno emitovanje
16.12.2009. god.
Radio-televizija Republike Srpske neće obustaviti emitovanje sa digitalnog predajnika u Banjoj Luci i nastaviće sa daljim razvojem digitalne tehnologije u skladu sa evropskim standardima i Strategijom prelaska sa analogne na digitalnu zemaljsku radio-difuziju u BiH.
Navedeno je ovo u saopštenju za javnost generalnog direktora RTRS-a Dragana Davidovića.
- Evropski standardi i obaveze koje je BiH preuzela pred Evropskom unijom o pitanju digitalizacije omogućili su RTRS-u da započne sa instalisanjem digitalnog predajnika u Banjoj Luci i sa testnim emitovanjem programa RTRS-a. Ovi principi stariji su i važniji od činovničkog shvatanja RAK-a, njene neefikasnosti, haotičnog stanja u kome funkcioniše, kao i potpune indolentnosti prema procesu digitalizacije koji treba da bude završen do kraja 2011. godine - navodi RTRS.
Dodaje se da ništa manji problemi nisu ni u Savjetu ministara BiH, odnosno Ministarstvu saobraćaja i komunikacija.
- Naredba koju je RAK uputio RTRS-u spada u istu vrstu pritisaka na ovaj javni medijski servis RS, kao što su i pritisci SIPA i Tužilaštava BiH o pitanju izgradnje RTV doma - navodi se u saopštenju.
Ističe se da se poslije svega navedenog postavlja pitanje kakve još mjere mogu da se očekuju sa ciljem sprečavanja daljeg uspješnog razvoja RTRS-a.
RAK je u ponedjeljak donijela Nalog kojim od RTRS-a zahtijeva da odmah obustavi emitovanje digitalnog signala.
- RTRS ima rok da odmah, a najkasnije za 24 časa, isključi predajnik na lokaciji Pobrđe Banja Luka koji emituje na 61. UHF kanalu i to bez prava žalbe na odluku RAK-a - navedeno je u naredbi.
U Nalogu koji je potpisao generalni direktor RAK-a Kemal Huseinović navedeno je da se radi "o nelegalnom testnom digitalnom zemaljskom emitovanju programa RTRS-a za šta RAK nije izdala saglasnost".
U Nalogu za zabranu digitalnog emitovanja RTRS-u RAK ne navodi na koji zakon i na koje odredbe zakona se poziva.
Rok koji je BiH odredila za gašenje analogne zemaljske TV radio-difuzije i prelazak na digitalno emitovanje je 1. decembar 2011. godine. RTRS je u petak, 11. decembra, počela testno emitovanje digitalnog signala sa lokacije Pobrđe kod Banje Luke.
Pritisak
- O pritisku na javni medijski servis RS koji vrši RAK po pitanju digitalizacije, obavijestićemo Narodnu skupštinu RS, međunarodne organizacije u BiH, zvanične institucije BiH i institucije evropske zajednice koje su zainteresovane za ovaj problem - stoji u saopštenju.
Na taj način, ističe Davidović, pomoći će se javnim servisima BiH, kao i samoj BiH, da ispune uslove koje je pred nas postavila evropska zajednica.
Navedeno je ovo u saopštenju za javnost generalnog direktora RTRS-a Dragana Davidovića.
- Evropski standardi i obaveze koje je BiH preuzela pred Evropskom unijom o pitanju digitalizacije omogućili su RTRS-u da započne sa instalisanjem digitalnog predajnika u Banjoj Luci i sa testnim emitovanjem programa RTRS-a. Ovi principi stariji su i važniji od činovničkog shvatanja RAK-a, njene neefikasnosti, haotičnog stanja u kome funkcioniše, kao i potpune indolentnosti prema procesu digitalizacije koji treba da bude završen do kraja 2011. godine - navodi RTRS.
Dodaje se da ništa manji problemi nisu ni u Savjetu ministara BiH, odnosno Ministarstvu saobraćaja i komunikacija.
- Naredba koju je RAK uputio RTRS-u spada u istu vrstu pritisaka na ovaj javni medijski servis RS, kao što su i pritisci SIPA i Tužilaštava BiH o pitanju izgradnje RTV doma - navodi se u saopštenju.
Ističe se da se poslije svega navedenog postavlja pitanje kakve još mjere mogu da se očekuju sa ciljem sprečavanja daljeg uspješnog razvoja RTRS-a.
RAK je u ponedjeljak donijela Nalog kojim od RTRS-a zahtijeva da odmah obustavi emitovanje digitalnog signala.
- RTRS ima rok da odmah, a najkasnije za 24 časa, isključi predajnik na lokaciji Pobrđe Banja Luka koji emituje na 61. UHF kanalu i to bez prava žalbe na odluku RAK-a - navedeno je u naredbi.
U Nalogu koji je potpisao generalni direktor RAK-a Kemal Huseinović navedeno je da se radi "o nelegalnom testnom digitalnom zemaljskom emitovanju programa RTRS-a za šta RAK nije izdala saglasnost".
U Nalogu za zabranu digitalnog emitovanja RTRS-u RAK ne navodi na koji zakon i na koje odredbe zakona se poziva.
Rok koji je BiH odredila za gašenje analogne zemaljske TV radio-difuzije i prelazak na digitalno emitovanje je 1. decembar 2011. godine. RTRS je u petak, 11. decembra, počela testno emitovanje digitalnog signala sa lokacije Pobrđe kod Banje Luke.
Pritisak
- O pritisku na javni medijski servis RS koji vrši RAK po pitanju digitalizacije, obavijestićemo Narodnu skupštinu RS, međunarodne organizacije u BiH, zvanične institucije BiH i institucije evropske zajednice koje su zainteresovane za ovaj problem - stoji u saopštenju.
Na taj način, ističe Davidović, pomoći će se javnim servisima BiH, kao i samoj BiH, da ispune uslove koje je pred nas postavila evropska zajednica.
- Izvor
- Glas Srpske
Komentara (3) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Novi kanal će pomoći u rešavanju incidenata u strateškom plovnom putu, usred protivrečnih uputstava za brodovlasnike....
Zemlja je očuvala svoju ekonomsku nezavisnost uprkos nepovoljnim spoljnim uslovima, izjavio je ministar finansija Anton Siluanov na PMEF-u....
Odluka je zasnovana na činjenici da tužba Centralne banke Rusije protiv Juroklir banke nije priznata po pravu EU i Juroklir „ne priznaje nadležnost suda“...
Abu Dabi ima „suvereno” pravo da donosi takve odluke, izjavio je portparol ruskog predsednika Dmitrij Peskov....
Taj potez UAE predstavlja značajan udarac za globalnu organizaciju velikih proizvođača nafte....
Kijev je od januara obustavio isporuke ruske sirove nafte, što je izazvalo spor sa članicama EU, Mađarskom i Slovačkom...
Ostale novosti iz rubrike »







.jpg)








