Почетна страница > Новости
Коментара (3) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Остале новости из рубрике »
РТРС неће обуставити дигитално емитовање
16.12.2009. год.
Радио-телевизија Републике Српске неће обуставити емитовање са дигиталног предајника у Бањој Луци и наставиће са даљим развојем дигиталне технологије у складу са европским стандардима и Стратегијом преласка са аналогне на дигиталну земаљску радио-дифузију у БиХ.
Наведено је ово у саопштењу за јавност генералног директора РТРС-а Драгана Давидовића.
- Европски стандарди и обавезе које је БиХ преузела пред Европском унијом о питању дигитализације омогућили су РТРС-у да започне са инсталисањем дигиталног предајника у Бањој Луци и са тестним емитовањем програма РТРС-а. Ови принципи старији су и важнији од чиновничког схватања РAК-а, њене неефикасности, хаотичног стања у коме функционише, као и потпуне индолентности према процесу дигитализације који треба да буде завршен до краја 2011. године - наводи РТРС.
Додаје се да ништа мањи проблеми нису ни у Савјету министара БиХ, односно Министарству саобраћаја и комуникација.
- Наредба коју је РAК упутио РТРС-у спада у исту врсту притисака на овај јавни медијски сервис РС, као што су и притисци СИПA и Тужилаштава БиХ о питању изградње РТВ дома - наводи се у саопштењу.
Истиче се да се послије свега наведеног поставља питање какве још мјере могу да се очекују са циљем спречавања даљег успјешног развоја РТРС-а.
РAК је у понедјељак донијела Налог којим од РТРС-а захтијева да одмах обустави емитовање дигиталног сигнала.
- РТРС има рок да одмах, а најкасније за 24 часа, искључи предајник на локацији Побрђе Бања Лука који емитује на 61. УХФ каналу и то без права жалбе на одлуку РAК-а - наведено је у наредби.
У Налогу који је потписао генерални директор РAК-а Кемал Хусеиновић наведено је да се ради "о нелегалном тестном дигиталном земаљском емитовању програма РТРС-а за шта РAК није издала сагласност".
У Налогу за забрану дигиталног емитовања РТРС-у РAК не наводи на који закон и на које одредбе закона се позива.
Рок који је БиХ одредила за гашење аналогне земаљске ТВ радио-дифузије и прелазак на дигитално емитовање је 1. децембар 2011. године. РТРС је у петак, 11. децембра, почела тестно емитовање дигиталног сигнала са локације Побрђе код Бање Луке.
Притисак
- О притиску на јавни медијски сервис РС који врши РAК по питању дигитализације, обавијестићемо Народну скупштину РС, међународне организације у БиХ, званичне институције БиХ и институције европске заједнице које су заинтересоване за овај проблем - стоји у саопштењу.
На тај начин, истиче Давидовић, помоћи ће се јавним сервисима БиХ, као и самој БиХ, да испуне услове које је пред нас поставила европска заједница.
Наведено је ово у саопштењу за јавност генералног директора РТРС-а Драгана Давидовића.
- Европски стандарди и обавезе које је БиХ преузела пред Европском унијом о питању дигитализације омогућили су РТРС-у да започне са инсталисањем дигиталног предајника у Бањој Луци и са тестним емитовањем програма РТРС-а. Ови принципи старији су и важнији од чиновничког схватања РAК-а, њене неефикасности, хаотичног стања у коме функционише, као и потпуне индолентности према процесу дигитализације који треба да буде завршен до краја 2011. године - наводи РТРС.
Додаје се да ништа мањи проблеми нису ни у Савјету министара БиХ, односно Министарству саобраћаја и комуникација.
- Наредба коју је РAК упутио РТРС-у спада у исту врсту притисака на овај јавни медијски сервис РС, као што су и притисци СИПA и Тужилаштава БиХ о питању изградње РТВ дома - наводи се у саопштењу.
Истиче се да се послије свега наведеног поставља питање какве још мјере могу да се очекују са циљем спречавања даљег успјешног развоја РТРС-а.
РAК је у понедјељак донијела Налог којим од РТРС-а захтијева да одмах обустави емитовање дигиталног сигнала.
- РТРС има рок да одмах, а најкасније за 24 часа, искључи предајник на локацији Побрђе Бања Лука који емитује на 61. УХФ каналу и то без права жалбе на одлуку РAК-а - наведено је у наредби.
У Налогу који је потписао генерални директор РAК-а Кемал Хусеиновић наведено је да се ради "о нелегалном тестном дигиталном земаљском емитовању програма РТРС-а за шта РAК није издала сагласност".
У Налогу за забрану дигиталног емитовања РТРС-у РAК не наводи на који закон и на које одредбе закона се позива.
Рок који је БиХ одредила за гашење аналогне земаљске ТВ радио-дифузије и прелазак на дигитално емитовање је 1. децембар 2011. године. РТРС је у петак, 11. децембра, почела тестно емитовање дигиталног сигнала са локације Побрђе код Бање Луке.
Притисак
- О притиску на јавни медијски сервис РС који врши РAК по питању дигитализације, обавијестићемо Народну скупштину РС, међународне организације у БиХ, званичне институције БиХ и институције европске заједнице које су заинтересоване за овај проблем - стоји у саопштењу.
На тај начин, истиче Давидовић, помоћи ће се јавним сервисима БиХ, као и самој БиХ, да испуне услове које је пред нас поставила европска заједница.
- Извор
- Глас Српске
Коментара (3) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Нови канал ће помоћи у решавању инцидената у стратешком пловном путу, усред противречних упутстава за бродовласнике....
Земља је очувала своју економску независност упркос неповољним спољним условима, изјавио је министар финансија Антон Силуанов на ПМЕФ-у....
Одлука је заснована на чињеници да тужба Централне банке Русије против Јуроклир банке није призната по праву ЕУ и Јуроклир „не признаје надлежност суда“...
Абу Даби има „суверено” право да доноси такве одлуке, изјавио је портпарол руског председника Дмитриј Песков....
Тај потез УАЕ представља значајан ударац за глобалну организацију великих произвођача нафте....
Кијев је од јануара обуставио испоруке руске сирове нафте, што је изазвало спор са чланицама ЕУ, Мађарском и Словачком...
Остале новости из рубрике »







.jpg)








