Bojan Pajtić predsednik Demokratske stranke
BEOGRAD - Novi predsednik Demokratske stranke je Bojan Pajtić, koji je na Izbornoj skupštini DS pobedio dosadašnjeg predsednika i jedinog protivkandidata Dragana Đilasa.
Pajtić je na jučerašnjoj stranačkoj izbornoj skupštini osvojio 1.461 glas, dok je za Đilasa glasalo 1.277 delegata.
DS je u subotu izabrao i pet potpredsednika od 10 kandidata: Borka Stefanovića, Natašu Vučković, Gorana Ješića, Maju Videnović i Gordanu Čomić, saopštio je na Tviteru Vladimir Todorić, koji je bio i član izborne komisije.
Pajtić je u obraćanju delegatima rekao da su ovo poslednji izbori u DS koji se sprovode po delegatskom sistemu i da će svaki naredni izbori biti neposredni. On je poručio i da će svu svoju energiju, znanje i snagu uložiti u konsolidaciju stranke.
Rezultati izbora za potpredsednike stranke i ostale stranačke funkcije nisu saopšteni.
Predsednik Izborne komisije Dušan Elezović rekao je da je na Izbornoj skupštini glasalo 2.768 delegata, od kojih je 2.738 važećih glasova, a 30 nevažećih. Prema njegovim rečima odštampano je 3.290 glasačkih listića, a podeljeno 2.774, dok je 516 listića ostalo nepodeljeno.
Preostalih pet potpredsedničkih kandidata bili su Miloš Đajić,Branimir Kuzmanović, Slobodan Milosavljević, Dejan Nikolić i Dragan Šutanovac.
Kako je "tvitovao" poslanik i sada već bivši potpredsednik DS Dejan NIkolić, Stefanović je dobio 1.602 glasa, Vučkovićeva 1.557 glasova, Ješić 1.526. Videnovićeva 1.494 glasa i Čomićeva 1.456 glasova.
Novoizabrani predsednik Demokratske stranke je, po saopštavanju rezultata glasanja na izbornoj skupštini demokrata, poručio da se ta stranka više neće deliti i cepati, i da već od narednog dana složno kreće u borbu za "oslobađanje Srbije od demagoške vlasti Srpske napredne stranke". Pajtić je, u kratkom obraćanju delegatima, poručio da je ovo poslednja izborna skupština DS na kojoj učestvuje, jer će se sledeći put predsednik stranke birati na neposrednim izborima.
Svog protivkandidata Dragana Đilasa i one koji su ga podržali nazvao je stranačkim prijateljima i istakao da je pred svima ozbiljan zadatak, jer danas su, kako je objasnio, pristojni, pošteni, pametni i obrazovani ljudi u Srbiji zabrinuti za svoju sudbinu i zagledani su u DS, od koje očekuju rešenja.
"DS je pokazala da je najliberalnija i najcivilizovanija stranka u ovoj zemlji. Prvi put je predsednik jedne velike parlamentarne stranke iz Vojvodine. Pokazali smo da smo lišeni predrasuda i da demokrate ljude cene po tome kakva rešenja nude", rekao je Pajtić.
Izborna skupština je, kako je ocenio, pokazala da bez DS nema demokratske Srbije, i da će zato dati sve od sebe da konsoliduje stranku i formira što bolju vladu u senci.
"Nisam dostojan da se nalazim na mestu na kojem se nalazio Zoran Đinđić, ali i tako nedostojan garantujem da ću svaki atom snage i svo svoje znanje i iskustvo uložiti da DS bude jača, jer kada je DS jaka Srbija je srećnija i slobodnija", poručio je Pajtić.
Delegati su na jučerašnoj skupštini usvojili i Deklaraciju DS o političkoj odgovornosti kojom se ukazuje na ključne društvene probleme i upozorava da je Srbija suočena sa dubokom krizom privrede, društva i države koja se može ublažiti samo osmišljenim, kompetentnim i pravednim ekonomskim reformama, podizanjem nivoa obrazovanja i zdravstvenih usluga, te jačanjem autoriteta nauke i znanja.
Srbija, kako se dodaje, mora da dobije odgovornu i stručnu administraciju, funkcionalne institucije sa jasnom i neprikosnovenom podelom vlasti.
"Pluralizam i konkurencija političkih, ekonomskih i medijskih subjekata moraju biti odbranjene od vladavine jedne partije i jednog čoveka, od monopola finansijskih oligarha, od jednoumlja dirigovanih medija", navodi se u deklaraciji.
Država se takođe, kako ističe DS, mora odbraniti od antisekularnih uticaja, a društvo od od svih oblika nasilja, netolerancije i diskriminacije.
Posebno mesto se u deklaraciji posvećuje ekonomskoj situaciji i, kako se navodi, obavezujućem vapaju za socijalnom pravdom stotine hiljada siromašnih, nezaposlenih i očajnih ljudi.
To obavezuje DS, kao socijaldemokratsku političku organizaciju, da se udružuje sa ideološki bliskim strankama i organizacijama i bori za pravedniju raspodelu društvenog bogatstva.
"DS poziva sve koji veruju da naša zemlja ima mogućnosti i energije da postane mesto u kome je moguće izgraditi pravedniji, sigurniji, slobodniji, kulturniji i lepši život da nam se pridruze, da zajednički pokušamo da ga izgradimo", navodi se u deklaraciji.
- Izvor
- Tanjug
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Dok svetske tehnološke kompanije širom sveta ulažu milijarde dolara u razvoj veštačke inteligencije, sve veća potrošnja električne energije i problemi sa hlađenjem navode industriju da razmatr...
Veštačka inteligencija postaje jedan od najvećih novih potrošača električne energije u svetu, dok rastuća potreba za obradom ogromnih količina podataka tera tehnološke kompanije da grade sve veće i energetski...
Rok za početak pružanja komercijalne širokopojasne satelitske usluge prenosa podataka zasnovane na konstelaciji u niskoj orbiti je 2027. godina...
Razvoj veštačke inteligencije korenito je promenio pristup farmakologije i razvoju novih lekova, skraćujući tako istraživanja koja su trajala godinama na samo nekoliko meseci. To se naročtio odnosi na različite...
Predsednik Tramp naložio je objavljivanje vojnih materijala povezanih sa NLO-ima....
Ostale novosti iz rubrike »
















