Početna stranica > Novosti

Lavrov: Spremnost na upotrebu sile nažalost postao manir SAD-a

Lavrov: Spremnost na upotrebu sile nažalost postao manir SAD-a
08.05.2019. god.


Eskalacija napetosti u Pesijskom zalivu, koju su izazvale SAD, postala je manir za Vašington – od Bliskog istoka do Venecuele, saopštio je šef ruske diplomatije Sergej Lavrov tokom konferencije za štampu sa iranskim kolegom Mahmudom Džavadom Zarifom u Moskvi.


„Što se tiče eskalacije napetosti u regionu i namere SAD da pošalju svoje nosače aviona u područje Persijskog zaliva i da u celini povećaju tamo svoje vojno prisustvo, ukazujući na spremnost upotrebe sile, to je nažalost postao manir naših američkih kolega. Bilo na Bliskom istoku ili u Persijskom zalivu, ili prema Venecueli“, rekao je Lavrov.

On je nastalu situaciju smatra žalosnom.

„Na sastanku sa generalnim sekretarom Majkom Pompeom u Finskoj prekjuče, pozvao sam ga da ipak u svim problemima koristi instrumente demokratije, a ne pretnje, strogo rukovodeći se međunarodnim pravom, tačkama Povelje UN, koje zahtevaju mirno rešavanje sporova. Međutim, ponavljam, treba imati osećaj za diplomatiju, koji verovano nije svima svojstven“, dodao je ruski ministar.

On je saopštio da probleme koje su SAD stvorile oko Zajedničkog sveobuhvatnog akcionog plana za nuklearni program Irana, ometaju u celini situaciju režima neširenja nuklearnog oružja.   

Zarif je saopštio da će se Iran vratiti punom poštovanju sporazuma ako u okvirima dogovora budu poštovani interesi Teherana.    

Lavrov je naglasio da su se Rusija i Iran dogovorili da zajedno rade na realizaciji obaveza iz nuklearnog sporazuma sa svim učesnicima dogovora, osim SAD.

Iran je obavestio danas ambasadore Velike Britanije, Francuske i Nemačke, Kine i Rusije o svojoj odluci da „prekine realizaciju nekih obaveza“ u okviru Sporazuma o nuklearnom programu. Pismo predsednika Irana Hasana Rohanija upućeno je državama koje i dalje podržavaju ovaj sporazum.

Iran i „šestorka“ međunarodnih posrednika (Rusija, SAD, Velika Britanija, Kina, Francuska i Nemačka) postigli su 2015. godine istorijski sporazum o rešavanju dugogodišnjeg iranskog nuklearnog problema.

Usvojen je Zajednički sveobuhvatni plan dejstava, čijim je ispunjavanjem omogućeno ukidanje ekonomskih i finansijskih sankcija Teheranu, koje su protiv njega uveli Savet bezbednosti UN, SAD i Evropska unija.

Prošle godine SAD su istupile iz sporazuma s Iranom i obnovile sve sankcije protiv te zemlje, uključujući i sekundarne - protiv zemalja koje posluju s Iranom. Ostali članovi „šestorke“ osudili su postupak SAD.    


  • Izvor
  • foto: © Artem Geodakяn/TASS/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Zapad se priprema za rat punog obima do 2030. godine, izjavio je zamenik ministra spoljnih poslova Aleksandar Gruško...


Američki predsednik je, kako se navodi, pozvao izraelskog premijera da ne pokreće ponovo rat punih razmera sa Iranom....

Biro Skupštine država članica Međunarodnog krivičnog suda (MKS) suspendovao je tužioca Karima Kana, koji je optužen za seksualno uznemiravanje, navodi se u saopštenju za javnost organizacije. Kan je svojevremeno...


Izjava američkog sekretara za rat usledila je u trenutku kada se Brisel priprema da sprovede najambicioznije migracione reforme u poslednjih nekoliko godina....

Na redovnom brifingu vanredno održanom 4. juna pod krovom Sanktpeterburškog međunarodnog ekonomskog foruma, i koji je u najvećem delu bio posvećen terorističkom zločinu kijevske hunte u Starobeljsku, Marija Zaharova...



Ostale novosti iz rubrike »
BTGport.net - u1
Pružite zaposlenima vrhunsku ishranu uz Ordera - Topli obrok

SLIKA SEDMICE

WEB SHOP
WebMaster

DjEVOJKA DANA