Почетна страница > Новости

Лавров: Спремност на употребу силе нажалост постао манир САД-а

Лавров: Спремност на употребу силе нажалост постао манир САД-а
08.05.2019. год.


Eскалација напетости у Песијском заливу, коју су изазвале САД, постала је манир за Вашингтон – од Блиског истока до Венецуеле, саопштио је шеф руске дипломатије Сергеј Лавров током конференције за штампу са иранским колегом Махмудом Џавадом Зарифом у Москви.


„Што се тиче ескалације напетости у региону и намере САД да пошаљу своје носаче авиона у подручје Персијског залива и да у целини повећају тамо своје војно присуство, указујући на спремност употребе силе, то је нажалост постао манир наших америчких колега. Било на Блиском истоку или у Персијском заливу, или према Венецуели“, рекао је Лавров.

Он је насталу ситуацију сматра жалосном.

„На састанку са генералним секретаром Мајком Помпеом у Финској прекјуче, позвао сам га да ипак у свим проблемима користи инструменте демократије, а не претње, строго руководећи се међународним правом, тачкама Повеље УН, које захтевају мирно решавање спорова. Међутим, понављам, треба имати осећај за дипломатију, који веровано није свима својствен“, додао је руски министар.

Он је саопштио да проблеме које су САД створиле око Заједничког свеобухватног акционог плана за нуклеарни програм Ирана, ометају у целини ситуацију режима неширења нуклеарног оружја.   

Зариф је саопштио да ће се Иран вратити пуном поштовању споразума ако у оквирима договора буду поштовани интереси Техерана.    

Лавров је нагласио да су се Русија и Иран договорили да заједно раде на реализацији обавеза из нуклеарног споразума са свим учесницима договора, осим САД.

Иран је обавестио данас амбасадоре Велике Британије, Француске и Немачке, Кине и Русије о својој одлуци да „прекине реализацију неких обавеза“ у оквиру Споразума о нуклеарном програму. Писмо председника Ирана Хасана Роханија упућено је државама које и даље подржавају овај споразум.

Иран и „шесторка“ међународних посредника (Русија, САД, Велика Британија, Кина, Француска и Немачка) постигли су 2015. године историјски споразум о решавању дугогодишњег иранског нуклеарног проблема.

Усвојен је Заједнички свеобухватни план дејстава, чијим је испуњавањем омогућено укидање економских и финансијских санкција Техерану, које су против њега увели Савет безбедности УН, САД и Европска унија.

Прошле године САД су иступиле из споразума с Ираном и обновиле све санкције против те земље, укључујући и секундарне - против земаља које послују с Ираном. Остали чланови „шесторке“ осудили су поступак САД.    


  • Извор
  • фото: © Артем Геодакян/ТАСС/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Запад се припрема за рат пуног обима до 2030. године, изјавио је заменик министра спољних послова Александар Грушко...


Амерички председник је, како се наводи, позвао израелског премијера да не покреће поново рат пуних размера са Ираном....

Биро Скупштине држава чланица Међународног кривичног суда (МКС) суспендовао је тужиоца Карима Кана, који је оптужен за сексуално узнемиравање, наводи се у саопштењу за јавност организације. Кан је својевремено...


Изјава америчког секретара за рат уследила је у тренутку када се Брисел припрема да спроведе најамбициозније миграционе реформе у последњих неколико година....

На редовном брифингу ванредно одржаном 4. јуна под кровом Санктпетербуршког међународног економског форума, и који је у највећем делу био посвећен терористичком злочину кијевске хунте у Старобељску, Марија Захарова...



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Пружите запосленима врхунску исхрану уз Ордера - Топли оброк

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА