Ukrajina i Novorusija – iz minuta u minut - 17.11.
Situacija na frontu (Narodna vojska) - kliknuti za uvećanje 
Situacija na frontu (kijevske snage) - kliknuti za uvećanje

Ispod se nalazi interaktivna mapa bojevih dejstava u Novorusiji - sačekati da se učita ili pogledajte u punom ekranu
Ispod se nalazi interaktivna mapa bojevih dejstava u Novorusiji - sačekati da se učita ili pogledajte u punom ekranu
OVDE možete pogledati hronologiju događaja u Ukrajini i Novorusiji po danima
Pregled dešavanja na ratištu u Novorusiji za 17.11.
Stanje na frontu - Kijevske snage nastavljaju da krše ranije sporazume. Registrovano je dvanaest napada na naselja Novorosije i pozicije Narodne vojske:
13.15 - Iz pravca Debaljčeva je gađana Fašjevka. Oštećeni su stambeni objekti. Poginula su dva civila.

Stanje na frontu - Saopštenje iz štaba Narodne vojske

Gradski savet: Situacija u Donjecku relativno mirna - Prethodna noć u Donjecku je prošla bez većih borbenih dejstava, danas je u gradu relativno mirna situacija, saopšteno je na sajtu gradskog saveta.
Remontne brigade nastavljaju sa popravkom komunikacija. Tako su dobili električnu energiju deo Kijevskog rejona i rudnik „Čeljuskincev“ u Petrovskom rejonu, koji su zbog borbenih dejstava od 10. novembra bez struje.

Video vesti za 17.11.
Donjeck uživo - kamera postavljena na zgradi
Nikišino - izveštaj sa ratišta
Borbe za aerodrom u Donjecku
Granatiranje Jenakijeva
Donjeck - posledice granatiranja
Kozački odred
Noćna borba
Borbe za aerodrom u Donjecku
Kijevske snage u okolini aerodroma u Donjecku
Granatiranje okoline Donjecka
Pregled bojevih dejstava za 16.11.
Pregled vesti za 16.11.
Pregled političko-ekonomskih i drugih vesti za 17.11.
EU „crnoj listi“ dodaje nekoliko lidera DNR I LNR - Ministri spoljnih poslova Evropske unije priključiće listi sankcionisanih osoba nekoliko lidera Donjecke i Luganske Narodne republike.
Ranije je novi visoki komesar Evropske unije za spoljne poslove Federika Mogerini osudila izbore održane u Donjeckoj i Luganskoj Narodnoj Republici i nije isključila proširenje režima sankcija prema Rusiji.
Prema rečima američkog državnog sekretara Džona Kerija, sancije mogu da budu ukinute, ako u potpunosti budu poštovani minski dogovori.
Rusija pozvala na uzdržavanje od ocena o Ukrajini zasnovanih na pretpostavkama - Rusija poziva druge zemlje da se uzdržavaju od ocena o Ukrajini, zasnovanih isključivo na pretpostavkama, kaže se u saopštenju zamenika direktora Odeljenja za informacije i štampu MSP Rusije Marije Zaharove, objavljenom na sajtu resora.
„Uvereni smo da odgovorni učesnici međunarodnih odnosa, čak i ako su taoci konjunkturnih i uskih geopolitičkih interesa, treba da se uzdržavaju od izjava i ocena zasnovanih na neargumentovanim pretpostavkama“, kaže se u saopštenju.
Tusk: U Evropi se zbog situacije u Ukrajini pogoršava odnos prema RF - U Evropi se zbog situacije u Ukrajini pogoršava odnos prema Ruskoj Federaciji, izjavio je u Sopotu predsednik Evropskog saveta i bivši poljski premijer Donald Tusk.
„Atmosvera oko konflikta u Ukrajini postaje sve gora za Rusiju. Ne može se reći da je ona bolja za Ukrajinu, u kojoj nema povoda za radost, ali u Evropi i svetu atmosvera oko Rusije postaje sve gora i nastavlja da se pogoršava“, tvrdi on.
Prema oceni Donalda Tuska tema Ukrajine u narednom periodu ostaće ključna za Evropsku uniju.
Kijev smatra nove mirovne sporazume o Donbasu beskorisnim - Portparol Saveta bezbednosti Ukrajine Andrej Lisenko rekao je da potpisivanje novih dokumenata u okviru minskih konsultacija o regulisanju konflikta nema smisla, sve dok ne budu sprovedeni već postignuti dogovori.
Predstavnici Donjecke Narodne Republike, pak, insistiraju na hitnom sastanku trilateralne grupe u Minsku. Odgovarajuće saopštenje izdao je prošle nedelje stalni predstavnik DNR Denis Pušilin.
MSP Francuske: Prvi Mistral i dalje pod francuskom zastavom - Prvi u Francuskoj na osnovu ruske porudžbine izgrađeni nosač helikoptera klase Mistral pod nazivom Vladivostok, i dalje se nalazi pod francuskom zastavom, izjavio je zvanični predstavnik MSP Francuske Roman Nadal.
Francuski premijer Manuel Vals rekao je da smatra bilo kakva uputstva sa strane neumesnim i da sve odluke donosi samostalno, uključujući isporuku nosača helikoptera klase Mistral Rusiji.
Nastavljeno sakupljanje olupina malezijskog avoiona - U okolini grada Torez nastavljeno je prikupljanje olupina maleijskog Boinga 777, koji se 17. jula srušio. To će potrajati dve nedelje, saopštilo je ministarstvo za vanredne situacije Donjecke Narodne Republike. U potrazi će učestvovati holandski eksperti i saradnici MVS DNR.
U avionu se nalazilo 298 putnika i članova posade i svi su poginuli. Kijevske vlasti optužile su nesreću ustanike. Oni su, pak, rekli da ne poseduju sredstva, koja bi im omogućila da obore vazduhoplov na toj visini.
Putin: Ustanici ne žele da napuste nekolicinu naselja zbog straha za najbliže - Minski dogovor se ne sprovodi u potpunosti, izjavio je Vladimir Putin.
Prema njegovim rečima sporazum, postignut u Minsku bio je moguć samo zato, što se Ruska Federacije aktivno uključila, sarađivala i sa ustanicima u Donbasu i uverila ih da treba da se pristanu na određene dogovore.
Putin je takođe naglasio da ustanici ne napuštaju nekolicinu naselja zbog straha za svoje najbliže, jer bi po njihovom odlasku došli nacionalistički bataljoni i sve ih pobili.
Putin: Budućnost Ukrajine zavisi od spremnosti vlasti da poštuju prava svih građana - Budućnost Ukrajine zavisi od spremnosti njenih vlasti da poštuje prava svih građana, izjavio je Vladimir Putin. Prema njegovim rečima, potrebno je i da sami građani osete da je Ukrajina njihova otadžbina i da oni imaju prava da nešto samostalno rešavaju u svom životu.
Predsednik RF se sa nedoumicom odnosi prema nespremnosti nekih političkih snaga u Ukrajini da misli o federalizaciji. Pri tome, Putin je napomenuo da je značajan deo Ukrajinaca podržao plan o zaključivanju sporazuma o evropskim integracijama.
Vice-kancelar Nemačke protiv antiruskih sankcija - Nove ekonomske sankcije protiv Rusije, kao i aktivnost NATO na istočnim granicama neće doneti uspeh.
To je izjavio ministar privrede Nemačke, vice-kancelar Zigmar Gabrijel.
On smatra da se pozicija Rusije „neće izmeniti samo dodatnim sankcijama“. Osim toga, političar smatra da nije ispravna politika „stalnog zveckanja NATO oružjem kod ruskih granica“.
Slovačka nastavlja sa reversom gasa u Ukrajinu - Slovačka garantuje Ukrajini reversne isporuke gasa bez obzira na smanjenje isporuka gasa iz Rusije.
Takav dogovor je postignut na pregovorima predsednika Ukrajine i Slovačke: Petra Porošenka i Andreja Kiske.
Ukrajina trenutno putem reversnih isporuka iz Slovačke dobija 27-30 miliona kubnih metara gasa dnevno. Isporuke su počele 02. septembra, kada je potpisan memorandum između gasnih operatora dve zemlje Ukrtransgazom i Eustream.
DNR traži od OEBS-a da obrati pažnju na dejstva Kijeva - Vlasti Donjecke Narodne Republike su zatražile od OEBS-a da dobro obrati pažnju na dejstva Kijeva, jer kijevske vlasti na sve načine beže od mirovnog rešavanja konflikta.
To je izjavio potpredsednik parlamenta republike Denis Pušilin.
Ukrajinski predsednik Petar Porošenko je naredio da se iz zone vojne operacije u Donbasu evakuišu sve državne ustanove i sudovi, izvezu zatvorenici i prestane sa servisiranjem bankarskih računa. On je istovremeno naredio da se Savet Evrope informiše da je Ukrajina kršila ljudska prava u zoni vojne operacije, kao i razlozima za to.
Zapad mora ravnopravno da razgovara sa Rusijom - Generalni sekretar Saveta Evrope Turbjorn Jagland je pozvao zapadne zemlje da intenziviraju pregovore sa Rusijom povodom ukrajinske krize.
„Sasvim je očigledno da Moskva ima uticaj na događaje u istočnoj Ukrajini i da Zapad zbog toga mora ravnopravno razgovarati s Rusijom“, rekao je on.
Generalni sekretar Saveta Evrope je pozitivno ocenio učestale kontakte ministara spoljnih poslova RF i SAD i pozvao evropske zemlje da povećaju humanitarnu pomoć Ukrajini.
LNR: Ukaz Porošenka prekida minski dijalog - Predsednik Ukrajine Petar Porošenko je svojim ukazom o ekonomskoj blokadi Donbasa definitivno isključio Kijev iz minskog pregovaračkog procesa.
To je izjavio predsednik narodnog saveta Luganske Narodne Republike Aleksej Karjakin.
Prema njegovom mišljenju, OEBS i Rusija bi trebali da utiču na Porošenka da suspenduje svoje ukaze o ekonomskoj blokadi Donbasa.
Predsednik Ukrajine je naredio da se iz zone vojne operacije u Donbasu evakuišu sve državne ustanove i sudovi, izvezu zatvorenici i prestane sa servisiranjem bankarskih računa.
Šef MSP Italije: Sankcije neće pomoći u rešavanju situacije u Ukrajini - Rešavanje ukrajinske krize ne može ići vojnim ili putem sankcija, potrebno je tražiti izlaz iz situacije, izjavio je ministar spoljnih poslova Italije Paolo Đentiloni u intervjuu Corriere della Sera.
Prema mišljenju ministra, u odnosima sa Rusijom je neophodno kombinovati tvrd pristup i umeće dijaloga. „Iluzorno je misliti da se ova situacija može rešiti isključivo pomoću sankcija“, rekao je on.
Zaharčenko: Kijev će posle ekonomske blokade priznati DNR - Lider Donjecke Narodne Republike Aleksandar Zaharčenko smatra da će Kijev, posle ukaza ukrajinskog predsednika o ekonomskoj blokadi Donbasa, priznati DNR i LNR.
Petar Porošenko jenaložio da se iz zone vojne operacije u Donbasu evakuišu sve državne ustanove i sudovi, izvezu zatvorenici i prestane sa servisiranjem bankarskih računa. On je, istovremeno, naredio da se informiše Savet Evrope o tome da je Ukrajina povredila ljudska prava u zoni vojne operacije, kao i o uzrocima tog kršenja.
„Ekonomska blokada u stvari postoji. Mi već dva meseca živimo pod blokadom“, rekao je Zaharačenko u Makejevki, predgrađu Donjecka.
Socijalna primanja i penzije su mizerne i pojedinačne, rekao je on.
„Mi se ne bojimo ekonomske blokade…Čak šta više, ona znači da će nas Kijev uskoro priznati“, rekao je lider DNR.
Kijev ne priznaje Donjecku i Lugansku Narodnu Republiku. Protiv stanovnika istoka Ukrajine, koji su bili nezadovoljni februarskim državnim udarom, Kijev je u aprilu započeo vojnu operaciju. Prema podacima UN do 31. oktobra, broj žrtava konflikta je prešao 4.000 ljudi, a više od 9.000 je ranjeno.
Pentagon gradi odbrambeni program po modelu iz vremena hladnog rata - Šef Pentagona Čak Hejgel je saopštio o planovima stvaranja „Inovacione odbrambene inicijative“, koja je slična programima iz vremena hladnog rata, prenosi AR.
Program dugoročnih istraživanja, sa kojim kreće ministarstvo odbrane SAD, je predviđen da obezbedi američkoj armiji proboj ka ključnim tehnologijama, kao što su robototehnika, 3D štampanje itd.
Šef Pentagona je uporedio novu inicijativu sa programom „Novi pogled“ administracije Ajzenhauera, čiji je cilj bio brzo povećanje američkog nuklearnog arsenala 1950-ih godina, kako bi se kompenzovala superiornost SSSR u običnom naoružanju u Evropi.
Prema rečima Hejgela, novi program bi trebao da obezbedi oružanim snagama SAD da sačuvaju superiornost nad bilo kojim protivnikom, uprkos smanjenju budžeta i amortizaciji tehnike, koja je posledica dugotrajnih ratova.
Putin nazvao greškom ukaz Porošenka o blokadi Donbasa - Predsednik Rusije Vladimir Putin je nazvao velikom greškom ukaz ukrajinskog lidera Petra Porošenka o prestanku državnog finansiranja teritorija na istoku Ukrajine, koje se nalaze pod kontrolom Narodne vojske. Porošenko je naložio da se u roku od mesec dana prekine servisiranje bankarskih računa preduzeća i stanovništva u zoni vojne operacije na istoku Ukrajine, kao i da prestanu sa radom državna preduzeća, institucije i organizacije na nekim teritorijama Donjecke i Luganske oblasti.
LNR poziva UN i OEBS da zaustave ubijanje ljudi - Društveni savet pri predsedničkom kabinetu Luganske Narodne Republike (LNR) i republička federacija sindikata su se obratili UN i OEBS s molbom da zaustave ubijanje ljudi zbog dejstava kijevskih snaga i optužili kijevsku vlast da namerno uništava infrastrukturu regiona.
„Kijevske snage su ubile na hiljade civila. To nije samo genocid nad sopstvenim narodom, već i krvavi zločin protiv čovečnosti“, stoji u saopštenju, koje je objavljeno u uslovima „ciničnih izjava“ o tome kako Kijev poštuje minski sporazum.
Puškov: Kijev priznao da krši ljudska prava - Predsednik Ukrajine Petar Porošenko je, potpisujući naredbu o informisanju Saveta Evrope o „prinuđenom“ rušenju konvencije o ljudskim pravima, priznao da je Kijev kršio ljudska prava.
Razmere su već tolike da je nemoguće poricati, napisao je na svom Tviteru predsednik komiteta Državne dume RF za međunarodne poslove Aleksej Puškov.
Porošenko je naložio da se Savet Evrope informiše o tome da je Ukrajina bila prinuđena da u zoni vojne operacije primeni mere koje krše Evropsku konvenciju o ljudskim pravima.
Puškov je dodao da samo Minski sporazum o regulisanju situacije na istoku Ukrajine sada sprečava rat u zemlji.
Među ostacima Boinga kod Donjecka pronađeni ljudski ostaci - Među ostacima melezijskog Boinga, koji je u julu oboren na istoku Ukrajine, su pronađeni ljudski ostaci. Sada se oni pakuju u specijalne pakete kako bi se smestili u frižider. Eksperti iz Saveta bezbednosti Holandije su počeli prikupljanje delova aviona. Sa njima rade saradnici MVS, ministarstva transporta, ministarstva unutrašnjih poslova Donjecke Narodne Republike.
Eksperti analiziraju snimak napada lovca na "Boing" - Ruski „Prvi kanal“ je u petak veče pokazao senzacionalni snimak sa satelita-špijuna, na kom je, navodno, registrovan napad lovca na malezijski Boing, koji je oboren 17. jula na jugoistoku Ukrajine.
Na crno-beloj fotografiji je registrovan momenat lansiranja rakete ispod levog krila lovačkog aviona u kabinu pilota Boinga.
Fotografiju je najpre dobio Ruski savez inženjera. Oni tvrde da im je fotografiju poslao izvesni Džordž Bilt, koji se predstavio kao avio-ekspert sa 20-godišnjim stažem. Specijalisti proveravaju originalnost fotografije.
Informacija o tome daje Boing oborio lovački avion ukrajinske armije se pojavila i ranije.
Putin: Širenje NATO promenilo geopolitički prostor - Širenje NATO i njegovo približavanje granicama Rusije suštinski je izmenilo geopolitički prostor, izjavio je Vladimir Putin u intervjuu nemačkoj televiziji ARD.
Pri tome, on je napomenuo da Rusija ne razbacuje svoje baze po svetu.
"Ne, to su baze NATO, američke baze razbacane po čitavom svetu, između ostalog i u blizini naših granica, i njihov broj se uvećava," - konstantovao je Putin.
On je podsetio na nedavno donesenu odluku o formiranju snaga za specijalne operacije u neposrednoj blizini ruskih granica.
Porošenko hoće da zameni mazut ruskom strujom - Predsednik Ukrajine Petar Porošenko je naložio ministarstvu energetike da u toku nedelje razmisli o kupovini električne energije od Rusije, kako bi se smanjila potrošnja prirodnog gasa i mazuta na ukrajinskim elektranama.
Ovaj ukaz je objavljen na sajtu predsednika.
Osim toga, Porošenko je naložio vladi da započne prevođenje potrošača električne energije na avansno plaćanje. Očekuje se da će avansno plaćanje biti uvedeno već za dve nedelje, od 01. decembra 2014. godine.
Porošenko „čisti“ zonu vojne operacije - Predsednik Ukrajine Petar Porošenko je naredio da se iz zone vojne operacije na istoku Ukrajine evakuišu sve državne ustanove i sudovi. To stoji u tekstu ukaza koji je potpisao ukrajinski lider.
On je, takođe, naredio ministarstvu pravde da premesti zatvorenike iz te zone i predložio amnestiju osuđenih za srednje teška krivična dela. Osim toga, Porošenko je naredio da se u roku od mesec dana prekine servisiranje bankarskih računa u Donbasu.
Predsednik je istovremeno naložio ministarstvu energetike da u toku nedelje razmisli o kupovini električne energije od Rusije, kako bi se uštedelo svoje gorivo.
Sarkozi: Francuska treba da isporuči Mistrale Rusiji - Bivši predsednik Francuske Republike Nikola Sarkozi se nada da će doći do isporuke nosača helikoptera „Mistral“ Rusiji, prenose francuski mediji.
Na susretu partije „Savez za narodni pokret“ u Olne su Bua Sarkozi je izjavio da Pariz mora da ispoštuje uslove ugovora o isporuci Mistrala.
„Smatram da je neprihvatljivo da je ugovor zamrznut neposredno uoči NATO samita, jer je to tražio predsednik SAD. Francuska mora sama da određuje šta treba da radi, a ne da polazi od želja jedne ili druge strane“, rekao je Sarkozi.
Putin: Šteta EU od uzvratnih mera RF veća od 5 milijardi evra - „Prema poslednjim podacima Evropske komisije, šteta EU od ruskih uzvratnih mera za zaštitu privrede je procenjena na 5-6 milijardi evra“, rekao je predsednik RF Vladimir Putin.
Putin je rekao da je prilično teško izračunati štetu koja je naneta privredi RF.
Ruski lider je, takođe, rekao da sankcije protiv ruskih banaka, koje je uveo Zapad, mogu uticati na privredu Ukrajine, koja je pre tog dobila kredit od RF u iznosu od $25 milijardi. Ukrajina - iz minuta u minut -
Putin je istakao da „Rusija neće tražiti od Ukrajine prevremenog otkupa evropskih obveznica, kako bi se zemlji pomoglo da stane na noge“.
Državna duma kritikuje izjavu Obame - Predsednik SAD Barak Obama je izjavio da je Rusija veća pretnja od terorista radikalne organizacije Islamska država i uporedio je sa virusom ebole na samitu G20.
To je izjavio predsednik komiteta Državne dume (donjeg doma parlamenta) za međunarodne poslove Aleksej Puškov.
On je istakao da ovakvih ispada, koje se bi dozvoljava američki lider, nije bilo ni u vreme hladnog rata. Takve izjave ne daju nadu na resetovanje odnosa između Rusije i SAD, smatra Puškov.
Ruski kamioni se vratili iz Donbasa u Rusiju - Ruski kamioni, koji su dopremili humanitarnu pomoć u Lugansk, su se vratili u Rusiju, saopštilo je MVS RF. Sedmi konvoj s humanitarnom pomoći za Donbas, je dovezao u Lugansk i Kijev više od 450 tona robe. Od 23. avgusta do 04. novembra, šest konvoja je dovezlo u Donbas više od 8.000 tona humanitarne pomoći: hrane, lekova, odeće, goriva, građevinskog materijala i dr.
Merkel preti Rusiji novim sankcijama - EU razmatra uvođenje dodatnih individualnih sankcija u finansijskom sektoru protiv RF, izjavila je kancelar Nemačke Angela Merkel.
- Izvor
- / vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Moskva mora da izoštri nuklearno odvraćanje, revidira doktrinu i porazi Kijev kako bi sprečila širi rat sa Zapadom i silama NATO-a...
Izraelski špijuni po narudžbini mešali su se u izbore na Kipru i u Sloveniji...
Čini se da se moć Ukrajine menja iza kulisa...
Ono što su SAD i Izrael videli kao brzu kampanju, Iran vidi kao borbu za opstanak. Troškovi rastu, a kraj se ne nazire....
Analizirajući razloge rastuće globalne tenzije poslednjih godina, ne može da se ne obrati pažnja na dosledan niz odluka političkih elita zapadnih država koje su dovele do degradacije režima kontrole...
Posle dana „šatl diplomatije“ sa Kijevom, Vašington ide direktno u Moskvu – zaobilazeći EU i proveravajući koliko Zelenski može da se odupre američkom pritisku dok se linija fronta urušava....
Ostale novosti iz rubrike »















