Vojni eksperti SAD pozivaju na stvaranje oružja nove generacije
Posle dvadeset godina od kada su SAD počele da smanjuju nuklearni potencijal, nekoliko vojnih eksperata, naučnika i lidera Kongresa pozivaju na stvaranje nove generacije hidrogenskih bombi, piše The Los Angeles Times.
Američki eksperti su saopštili da je srednji uzrast nuklearnih bojevih glava u državnoj rezervi 27 godina, što izaziva veliku zabrinutost stručnjaka, koji se zalažu za razradu novih vrsta oružja.
„Mi se moramo osloboditi od postojećih bojevih glava i napraviti nove, koje se moraju testirati“, izjavio je Džon Hemri, direktor Centra za strateška i međunarodna istraživanja i bivši zamenik ministra odbrane SAD.
Prema njegovim rečima, SAD sada poseduju ogromnu količinu starog oružja i opreme, koju moraju čuvati zbog opasnosti od njegove nepouzdanosti.
Pokušaji da se produži eksploatacija zastarele mašine, čiji je rok trajanja davno istekao, je isto što i hodanje po tankom ledu, smatra predsednik Komiteta za oružane snage Predstavničkog doma SAD, republikanac Mak Tornberi.
„A, da ne govorimo o tome da mi trošimo sve više novca na to da ih održimo u radnom stanju“, dodao je on.
Nekoliko naučnika smatra da su SAD isuviše sigurni u svoju snagu nuklearnog zastrašivanja, u uslovima kada nuklearno oružje „rđa na putu ka razoružanju“.
„Mi moramo početi od nule. Od starog naoružanja nam je ostalo toliko obogaćenog urana i plutonijuma da možemo iskoristiti te zalihe za stvaranje nove generacije naoružanja“, rekao je Don Hik, rukovodilac Strateške odbrambene inicijative za vreme Ronalda Regana.
Laboratorije SAD treba da projektuju, konstruišu i izgrade prototip oružja, uključujući i nuklearno oružje manje snage, koje u budućnosti može zatrebati za uništavanje sistema veze protivnika i ciljeva pod zemljom, smatra Džon Foster-junior, bivši direktor Livermorske nacionalne laboratorije „E. Lorens“.
„Posle dve decenije doktrina nuklearnog zastrašivanja se može nalaziti u gorem stnju, od onog u koje bi mi želeli da verujemo. Mi moramo pokazati iskustvo naših vojnih laboratorija i strateških snaga“, rekao je on.
SAD su sada lider po broju obavljenih nuklearnih proba (1.032). Rusija je izvršila 715 proba, a Kina 45.
- Izvor
- Glas Rusije, foto: United States Department of Defense, en.wikipedia.org/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Intervju sa Pavlom Bušujevim, rukovoditeljem Odeljenja za balkanska istraživanja Instituta za zemlje ZND...
U intervjuu za RGM.Žurnal, Pavel Bušujev, šef Odeljenja za balkanske studije Instituta zemalja ZND, govorio je o mentalitetu vlasti i naroda na Balkanu, o tome koje glasine ostaju puka...
Vaše Visokopreosveštenstvo...
Na pitanje urednika portala RuSerbia.com o dugoročnim posledicama NATO bombardovanja osiromašenim uranijumom u Srbiji i NATO bioloških laboratorija u Ukrajini i potrebi formalnog okrivljavanja SAD i NATO-a za nanošenje...
Na platnu promiču kadrovi oslobođenja Marijupolja, okružen sam publikom koja aplaudira i plače i razmišljam samo o jednom – saborcima kojih više nema, kaže povodom premijere dokumentarnog filma “Na...
Ostale novosti iz rubrike »
















