Početna stranica > Novosti

Vojni eksperti SAD pozivaju na stvaranje oružja nove generacije

Vojni eksperti SAD pozivaju na stvaranje oružja nove generacije
01.12.2014. god.


Posle dvadeset godina od kada su SAD počele da smanjuju nuklearni potencijal, nekoliko vojnih eksperata, naučnika i lidera Kongresa pozivaju na stvaranje nove generacije hidrogenskih bombi, piše The Los Angeles Times.

Američki eksperti su saopštili da je srednji uzrast nuklearnih bojevih glava u državnoj rezervi 27 godina, što izaziva veliku zabrinutost stručnjaka, koji se zalažu za razradu novih vrsta oružja.

„Mi se moramo osloboditi od postojećih bojevih glava i napraviti nove, koje se moraju testirati“, izjavio je Džon Hemri, direktor Centra za strateška i međunarodna istraživanja i bivši zamenik ministra odbrane SAD.

Prema njegovim rečima, SAD sada poseduju ogromnu količinu starog oružja i opreme, koju moraju čuvati zbog opasnosti od njegove nepouzdanosti.

Pokušaji da se produži eksploatacija zastarele mašine, čiji je rok trajanja davno istekao, je isto što i hodanje po tankom ledu, smatra predsednik Komiteta za oružane snage Predstavničkog doma SAD, republikanac Mak Tornberi.

„A, da ne govorimo o tome da mi trošimo sve više novca na to da ih održimo u radnom stanju“, dodao je on.

Nekoliko naučnika smatra da su SAD isuviše sigurni u svoju snagu nuklearnog zastrašivanja, u uslovima kada nuklearno oružje „rđa na putu ka razoružanju“.

„Mi moramo početi od nule. Od starog naoružanja nam je ostalo toliko obogaćenog urana i plutonijuma da možemo iskoristiti te zalihe za stvaranje nove generacije naoružanja“, rekao je Don Hik, rukovodilac Strateške odbrambene inicijative za vreme Ronalda Regana.

Laboratorije SAD treba da projektuju, konstruišu i izgrade prototip oružja, uključujući i nuklearno oružje manje snage, koje u budućnosti može zatrebati za uništavanje sistema veze protivnika i ciljeva pod zemljom, smatra Džon Foster-junior, bivši direktor Livermorske nacionalne laboratorije „E. Lorens“.

„Posle dve decenije doktrina nuklearnog zastrašivanja se može nalaziti u gorem stnju, od onog u koje bi mi želeli da verujemo. Mi moramo pokazati iskustvo naših vojnih laboratorija i strateških snaga“, rekao je on.

SAD su sada lider po broju obavljenih nuklearnih proba (1.032). Rusija je izvršila 715 proba, a Kina 45.



  • Izvor
  • Glas Rusije, foto: United States Department of Defense, en.wikipedia.org/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Intervju sa Pavlom Bušujevim, rukovoditeljem Odeljenja za balkanska istraživanja Instituta za zemlje ZND...


U intervjuu za RGM.Žurnal, Pavel Bušujev, šef Odeljenja za balkanske studije Instituta zemalja ZND, govorio je o mentalitetu vlasti i naroda na Balkanu, o tome koje glasine ostaju puka...


Na pitanje urednika portala RuSerbia.com o dugoročnim posledicama NATO bombardovanja osiromašenim uranijumom u Srbiji i NATO bioloških laboratorija u Ukrajini i potrebi formalnog okrivljavanja SAD i NATO-a za nanošenje...


Na platnu promiču kadrovi oslobođenja Marijupolja, okružen sam publikom koja aplaudira i plače i razmišljam samo o jednom – saborcima kojih više nema, kaže povodom premijere dokumentarnog filma “Na...


Ostale novosti iz rubrike »
BTGport.net - u1
Pružite zaposlenima vrhunsku ishranu uz Ordera - Topli obrok

SLIKA SEDMICE

WEB SHOP
WebMaster

DjEVOJKA DANA