Početna stranica > Novosti
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ostale novosti iz rubrike »

Ustaški zločin nad srpskim narodom u selu Prebilovci u Hercegovini
KAKO JE PREBILOVAČKA NEJAČ GURANA U ŠURMANAČKU JAMU, U KOJOJ JE SKONČALO 2000 SRBA
SVJEDOČENJE DVOJICE MUSLIMANA I JEDNOG HRVATA O UBIJANJU ŽENA I DJECE U ŠURMANAČKOJ JAMI
29.10.2012. god.
Ustaški zločin nad srbskim narodom u selu Prebilovci u Hercegovini je bez primera i jedan je od najgorih i najsramnijih događaja u ljudskoj istoriji. Da pripadaju nekom drugom narodu, Prebilovci bi bili poznati i poštovani u celom svetu i zaštićeni u svakom pogledu, poput Aušvica, Hirošime, sela Lidica u Češkoj...
Ovako, pošto su srbski, zaboravljeni su i zapostavljeni od svih, nažalost i od samih Srba...
"Dos. 4658 Inv. broj 56732
ZAPISNIK
Sastavljen dne 9.jula 1946 pred Zemaljskom komisijom za utvrđivanje zločina okupatora i njihovih pomagača, u Čapljini, srez Čapljina, okrug herceg.
Od komisije su prisutni:
Zapisničar: Sekretar Zem.Kom.
Nevenko Basta Đuro Bosnić
Pristupa Tikveša Mehmed sin Salke rodom iz Šurmanaca, srez Mostar, sada se nalazi u Šurmancima star 35 godina, po zanimanju zemljoradnik, proisno opomenut na kazivaee istine, izjavljuje
Tikveša Ibro p.Alije 46.god. zemlj,. iz Šurmanaca srez Mostar.
Zubac Danilo, p. Jerka, Hrvat, 26 godina, zemlj,, iz „ „ „
Opomenuti na dužnost kazivanja istine izjavljuju:
5.avgusta 1941. u veče stigao je na stanicu u Šurmancima poseban voz koji je imao 6 teretnih zatvorenih vagona u kojima su bili zatvoreni žene i djeca iz Prebilovaca. Ustaše su kazivali da ih ima 520 ili 525 lica.
Tu noć zatvoreni prebilovčani su noćili u vagonima. Vrućina je bila velika i njih je strašno patila žeđ.Neki Šurmanci su kriomice donosili vodu i dodavali ženama i djeci, kako znamo to je činio Salko Tikveša umrl. Alije.
Sa zatvorenim Prebilovčanima došla je velika grupa ustaša oko 300 njih kojima su se pridružile ustaše iz Šurmanaca Jovanović Ivan Jakovljev, / u bjegstvu/, Jovanović Nikola Matin /u bjegstvu/, Ostojić Jozo Jozin na slobodi u Šurmancima, Harar Mirko Perin slobodan u Šurmancima, Jovanović Ljubo p. Miška /strijeljan/.Jozić Nikola Perin /strijeljan/, Harar Šimun slobodan u Šurmancima, i još neki čijih se imena sada ne sjećam.
Idućeg dana, 6. avgusta, oko 8 sati u jutro ustaše počinju puštati žene i djecu iz vagona, pa ih u grupama od stotinu vode do mjesta zvanoh Hararova mahala, koja se nalazi oko 300 mt daleko od jame,
U to vrijeme Nikola Falak p.Đure iz Šurmanaca /poginuo/, koji je bio ust. glavar sela obavjestio je čitavo selo da će se sada Prebilovčani „bacati u jamu“ pa da se sklonu čeljad i ukućani.
Ustaše odbvajaju grupe po 10 lica, žena i djece i vode na jamu. Tamo se odigravaju užasne scene. Djeca se otimlju, vrište hvataju se za svoje ubice i ne daju se same bacati u jamu, a djevojke same skaču i bacaju se u jamu, jer poslije doživljenog proteklih dana., naročito onog što su pretrpjele u školi u Prebilovcima, ne žele više živjeti.
Jama se nalazi pri brdu, ostali prebiločani koji čekaju na red da budu bačeni u jamu, u stvari ne znaju što se tamo dešava.
Vidjeli smo kako je jedan ustaša uzeo jedno dijete, bila je to djevojčica od 4-5 godina, pa ga je sa smijehombacio u zrak kao loptu, na djetetu je zalepršala crvena haljinica prije nego ga je progutao mrak jame.
Ustaše su one koji su se opirali gurali u jamu vilama i kočevima, neke su ubijali udarcima po glavi, jer smo poslije ovog pokolja, oko jame vidjeli mnogo tragova krvi i mozga. Jedna smokva raste u vrhu jame, na njoj se poslije ubistva prebilovčana vidjelo mnogo odjeće, kapa i opanaka. To je sve pri padi iz jame zapelo o grane.
Ustaše su na samoj jami još do gole kože opljačkali od prebilovčana ono što im još nisu digli.
Mi ne znamo imena svih ovih strašnih ubica, jer oni nisu iz našeg mjesta . Ali po kazivanju pok. Ivana Ostojića koji je lično bio na jami bilo je i Šurmančana koji su bili na jami, a od njih neki prisiljeni i od ustaša. Znamo da su bacali Prebilovčane u jamu ovi:
Kikaš Vidak /poginuo/, Harar Mirko /slobodan u Šurmancima/, Harar Šimun /na slobodi u Šurmancima/, Ostojić Jozo p. Joze na slobodi u Šurmancima. Mirko Harar i Ostojić Jozo znaju sve jamare koji su ubijali na jami u Šurmancu. Oni se danas pred narodnim vlastima izvlače da nisu bili na jami nego da su izvlačili šodor, što nije istina jer za njih mogu posvjedočiti i Prusac Jozo p. Jure u Šurmancima i Mujo Đonko u 3.brigadi N.O., IV.bat.14.četa. bacanje u jamu trajalo je od 8 do blizu 11s.
Poslije ovog pokolja znamo da je par dana poslije dovedena jedna grupa od 60 ljudi koji su bačeni pred veče u jamu.
Računa se da je u jamu u Šurmancima bačeno oko 2000 ljudi. U početku su ta ubistva odigravala po noći, a poslije otvoreno po danu.
Ustaše su u junu ubijali i bacali u Neretvu, ali kako su se na to žalili stanovnici Metkovića zbog mnogobrojnih lešina, koje su plivale Neretvom, počeli su ustaše bacati u jame.. "
( 1-Šurmanačka jama Golubinka nalzai se u rkt. župi/parohiji/ Međugorje, iz koje su i neposredni izvršioci zločina. Prebilovačku nejač su ubili u srijedu, i dok su još izdisali u mukama njihovi dželati su se pričestili u međugorskoj crkvi!?Jedna od "vidilica Međugorske Gospe"je izjavila da joj je Gospa rekla da je tu "župu posebno izabrala"!? Čovjek se odmah upita- Zašto? Da li da se desetine miloona ljudi klanja selima sa takvom prošlošću?!
2. Kako to je da je svemoćna UDB-a, čekala 10 godina poslije ovog svjedočenja da počne sa hapšenjem zlikovaca sa ove jame, koji su joj cijelo vrijeme bili pod rukom i zašto je uhapšeno samo 14 jamara, od kojih su osmorica osuđena na vremenske kazne?!)

Joka Dragićević ubijena u Šur. jami

Fimija Dragićević, stradala u Golubinki

Bosa Dragićević, ubijena kod bunara u Bregavi Stoja Ćirić ubijena u Šur. jami

Joka Ekmečić sa djecom Radojkom i Miloradom, svi ubijeni u Šur. jami


Svjedočenje 1.i 2. strana
ZAPISNIK
Sastavljen dne 9.jula 1946 pred Zemaljskom komisijom za utvrđivanje zločina okupatora i njihovih pomagača, u Čapljini, srez Čapljina, okrug herceg.
Od komisije su prisutni:
Zapisničar: Sekretar Zem.Kom.
Nevenko Basta Đuro Bosnić
Pristupa Tikveša Mehmed sin Salke rodom iz Šurmanaca, srez Mostar, sada se nalazi u Šurmancima star 35 godina, po zanimanju zemljoradnik, proisno opomenut na kazivaee istine, izjavljuje
Tikveša Ibro p.Alije 46.god. zemlj,. iz Šurmanaca srez Mostar.
Zubac Danilo, p. Jerka, Hrvat, 26 godina, zemlj,, iz „ „ „
Opomenuti na dužnost kazivanja istine izjavljuju:
5.avgusta 1941. u veče stigao je na stanicu u Šurmancima poseban voz koji je imao 6 teretnih zatvorenih vagona u kojima su bili zatvoreni žene i djeca iz Prebilovaca. Ustaše su kazivali da ih ima 520 ili 525 lica.
Tu noć zatvoreni prebilovčani su noćili u vagonima. Vrućina je bila velika i njih je strašno patila žeđ.Neki Šurmanci su kriomice donosili vodu i dodavali ženama i djeci, kako znamo to je činio Salko Tikveša umrl. Alije.
Sa zatvorenim Prebilovčanima došla je velika grupa ustaša oko 300 njih kojima su se pridružile ustaše iz Šurmanaca Jovanović Ivan Jakovljev, / u bjegstvu/, Jovanović Nikola Matin /u bjegstvu/, Ostojić Jozo Jozin na slobodi u Šurmancima, Harar Mirko Perin slobodan u Šurmancima, Jovanović Ljubo p. Miška /strijeljan/.Jozić Nikola Perin /strijeljan/, Harar Šimun slobodan u Šurmancima, i još neki čijih se imena sada ne sjećam.
Idućeg dana, 6. avgusta, oko 8 sati u jutro ustaše počinju puštati žene i djecu iz vagona, pa ih u grupama od stotinu vode do mjesta zvanoh Hararova mahala, koja se nalazi oko 300 mt daleko od jame,
U to vrijeme Nikola Falak p.Đure iz Šurmanaca /poginuo/, koji je bio ust. glavar sela obavjestio je čitavo selo da će se sada Prebilovčani „bacati u jamu“ pa da se sklonu čeljad i ukućani.
Ustaše odbvajaju grupe po 10 lica, žena i djece i vode na jamu. Tamo se odigravaju užasne scene. Djeca se otimlju, vrište hvataju se za svoje ubice i ne daju se same bacati u jamu, a djevojke same skaču i bacaju se u jamu, jer poslije doživljenog proteklih dana., naročito onog što su pretrpjele u školi u Prebilovcima, ne žele više živjeti.
Jama se nalazi pri brdu, ostali prebiločani koji čekaju na red da budu bačeni u jamu, u stvari ne znaju što se tamo dešava.
Vidjeli smo kako je jedan ustaša uzeo jedno dijete, bila je to djevojčica od 4-5 godina, pa ga je sa smijehombacio u zrak kao loptu, na djetetu je zalepršala crvena haljinica prije nego ga je progutao mrak jame.
Ustaše su one koji su se opirali gurali u jamu vilama i kočevima, neke su ubijali udarcima po glavi, jer smo poslije ovog pokolja, oko jame vidjeli mnogo tragova krvi i mozga. Jedna smokva raste u vrhu jame, na njoj se poslije ubistva prebilovčana vidjelo mnogo odjeće, kapa i opanaka. To je sve pri padi iz jame zapelo o grane.
Ustaše su na samoj jami još do gole kože opljačkali od prebilovčana ono što im još nisu digli.
Mi ne znamo imena svih ovih strašnih ubica, jer oni nisu iz našeg mjesta . Ali po kazivanju pok. Ivana Ostojića koji je lično bio na jami bilo je i Šurmančana koji su bili na jami, a od njih neki prisiljeni i od ustaša. Znamo da su bacali Prebilovčane u jamu ovi:
Kikaš Vidak /poginuo/, Harar Mirko /slobodan u Šurmancima/, Harar Šimun /na slobodi u Šurmancima/, Ostojić Jozo p. Joze na slobodi u Šurmancima. Mirko Harar i Ostojić Jozo znaju sve jamare koji su ubijali na jami u Šurmancu. Oni se danas pred narodnim vlastima izvlače da nisu bili na jami nego da su izvlačili šodor, što nije istina jer za njih mogu posvjedočiti i Prusac Jozo p. Jure u Šurmancima i Mujo Đonko u 3.brigadi N.O., IV.bat.14.četa. bacanje u jamu trajalo je od 8 do blizu 11s.
Poslije ovog pokolja znamo da je par dana poslije dovedena jedna grupa od 60 ljudi koji su bačeni pred veče u jamu.
Računa se da je u jamu u Šurmancima bačeno oko 2000 ljudi. U početku su ta ubistva odigravala po noći, a poslije otvoreno po danu.
Ustaše su u junu ubijali i bacali u Neretvu, ali kako su se na to žalili stanovnici Metkovića zbog mnogobrojnih lešina, koje su plivale Neretvom, počeli su ustaše bacati u jame.. "
( 1-Šurmanačka jama Golubinka nalzai se u rkt. župi/parohiji/ Međugorje, iz koje su i neposredni izvršioci zločina. Prebilovačku nejač su ubili u srijedu, i dok su još izdisali u mukama njihovi dželati su se pričestili u međugorskoj crkvi!?Jedna od "vidilica Međugorske Gospe"je izjavila da joj je Gospa rekla da je tu "župu posebno izabrala"!? Čovjek se odmah upita- Zašto? Da li da se desetine miloona ljudi klanja selima sa takvom prošlošću?!
2. Kako to je da je svemoćna UDB-a, čekala 10 godina poslije ovog svjedočenja da počne sa hapšenjem zlikovaca sa ove jame, koji su joj cijelo vrijeme bili pod rukom i zašto je uhapšeno samo 14 jamara, od kojih su osmorica osuđena na vremenske kazne?!)

Joka Dragićević ubijena u Šur. jami

Fimija Dragićević, stradala u Golubinki

Bosa Dragićević, ubijena kod bunara u Bregavi Stoja Ćirić ubijena u Šur. jami

Joka Ekmečić sa djecom Radojkom i Miloradom, svi ubijeni u Šur. jami


Svjedočenje 1.i 2. strana
- Izvor
- INTERNET PREZENTACIJU PREBILOVACA
- Povezane teme
- Prebilovci
- Hercegovina
- ustaški zločini
- NDH
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Intervju sa Pavlom Bušujevim, rukovoditeljem Odeljenja za balkanska istraživanja Instituta za zemlje ZND...
U intervjuu za RGM.Žurnal, Pavel Bušujev, šef Odeljenja za balkanske studije Instituta zemalja ZND, govorio je o mentalitetu vlasti i naroda na Balkanu, o tome koje glasine ostaju puka...
Vaše Visokopreosveštenstvo...
Na pitanje urednika portala RuSerbia.com o dugoročnim posledicama NATO bombardovanja osiromašenim uranijumom u Srbiji i NATO bioloških laboratorija u Ukrajini i potrebi formalnog okrivljavanja SAD i NATO-a za nanošenje...
Na platnu promiču kadrovi oslobođenja Marijupolja, okružen sam publikom koja aplaudira i plače i razmišljam samo o jednom – saborcima kojih više nema, kaže povodom premijere dokumentarnog filma “Na...
Ostale novosti iz rubrike »
















