Proboj vojvode Petra Bojovića iz zaborava
Izložba „Vojvoda Petar Bojović – znamenja slave i časti”, čiju postavku čine odlikovanja jednog od najvećih vojskovođa Prvog svetskog rata, do sada čuvana daleko od javnosti, biće otvorena u četvrtak u zdanju Predsedništva na Adrićevom vencu.
Građani i poštovaoci moći će da prvi put vide ordenje i ukaze o unapređenju ratnog komandanta koji je sa svojom Prvom armijom prvi ušao u oslobođeni Beograd 1. novembra 1918.
U ovoj zbirci su, osim domaćih, i inostrana priznanja koja su Petru Bojoviću dodelile gotovo sve važnije evropske zemlje.
Kako za „Politiku” ističe autor postavke Radivoje Bojović, kustos Narodnog muzeja u Čačku, ovo je najkompletnija zbirka odličja nekog od četvorice srbskih vojvoda. Odlikovanja Stepe Stepanovića, koja su 1937. poklonjena Vojnom muzeju, nestala su tokom Drugog svetskog rata – sačuvana su samo dva, tri ordena. Znamenja Živojina Mišića su nakon Drugog svetskog rata prodavana i završila u privatnim zbirkama, Vojni muzej je uspeo da otkupi samo deo. Ova institucija poseduje svega dva ordena Radomira Putnika, a i oni su tek odnedavno u muzejskom fondu.
– Vojvoda Petar Bojović je nosilac 25 domaćih i 16 inostranih odlikovanja. Šest nije sačuvano, a četiri nisu kompletna, ali i bez njih ovo je izuzetna celina koju poseduju samo države sa bogatim tradicijama, poput Francuske ili Engleske.
Zbirku znamenja proslavljenog komandanta Prve armije, a jedno vreme i načelnika Vrhovne komande u Velikom ratu, predsedniku Srbije Tomislavu Nikoliću ustupio je njihov dosadašnji vlasnik i ona su trajno pod starateljstvom države.
– Kosta je bio čuvar ove zaostavštine po oporuci vojvodinog sina Dobrice, kao predstavnik ugledne beogradske familije koja je brinula od poslednjim članovima porodice slavnog vojskovođe – navodi autor izložbe Radivoje Bojović.
Prema njegovim rečima, među odlikovanjima koja će biti izložena značajem se izdvaja Orden Belog orla sa mačevima prvog reda, dodeljen 1917, jer je Bojović jedini vojvoda koji je nosilac tog znamenja.
– Tu je i Karađorđeve zvezde sa mačevima Prvog reda iz 1933. Među značajnim stranim odlikovanjima pomenuo bih Orden Francuske legije časti prvog reda iz 1936. – dodaje autor postavke.
Osim ordenja koje je Petar Bojović dobio od zemalja saveznica u Prvom svetskom ratu, interesantno je da su ga pre Velikog rata odlikovali i vladari država koji će biti protivnici Srbije u periodu od 1914. do 1918. Tako je austrougarski car Franc Jozef još 1884. Bojovića kao mladog oficira odlikovao Viteškim krstom trećeg reda, a bugarski knez Ferdinand Koburg mu je 1904. dodelio Orden za vojne zasluge drugog reda.
– Takva priznanja dokaz su da je Bojović i u mirnodopskom delu karijere bio veoma uspešan – zaključuje kustos Radivoje Bojović.
Predsednik Tomislav Nikolić je u pismu povodom otvaranja podsetio da je prošlo sedam decenija „od upokojenja srbskog ratnika Petra Bojovića i skromne, nedostojne sahrane bez ikakvih počasti, u gradu kojem je doneo slobodu”.
Bojović je inače penzionisan neposredno posle Velikog rata i skrajnut. Tek nakon puča 27. marta 1941. je reaktiviran kao vrhovni inspektor jugoslovenske vojske. Preminuo je u januaru 1945. Prema pojedinim izvorima sukobio se sa grupom partizana, zbog čega je uhapšen, a umro je nakon puštanja iz pritvora, od posledica torture.
Navodno, komunističke vlasti su pozvale građane da ne idu na vojvodin ispraćaj.
– Izložbom „Vojvoda Petar Bojović – znamenja slave i časti” želimo da mu se odužimo, da okajemo sagrešenja predaka i svojim potomcima ispričamo priču o jedinstvenom srbskom oficiru (...) Nepotkupljiv, častan, spremno plaća cenu svojih stavova posle Velikog rata, još za života biva skrajnut, gotovo zaboravljen (...) Neizmerno sam zahvalan porodici na poverenju ustupanjem kolekcije odlikovanja Petra Bojovića, a svima nama na prilici da učimo o njemu i od njega – navedeno je između ostalog u pismu predsednika Nikolića.
Trajna postavka u Domu vojske

Orden za vojne zasluge 2. reda Ferdinanda Koburga, bugarskog kneza, iz 1904. godine (levo) i Viteški krst austrougarskog cara Franca Jozefa koji je Bojoviću dodeljen 1884. godine (Foto: katalog izložbe)
Izložba „Vojvoda Petar Bojović – znamenja slave i časti” u četvrtak će u Predsedništvu biti otvorena u 11 sati. Posle dve nedelje, biće preseljena u Dom vojske Srbije gde će postavka trajno da ostane. Odlikovanja će biti objedinjena sa drugom zaostavštinom vojvode.
BIOGRAFIJA
Petar Bojović rođen je 16. jula 1858. u selu Miševići kod Nove Varoši. Prvi ratovi u kojima je učestvovao bili su protiv Turaka od 1875. do 1878. Iako je najpre upisao Artiljerijsku školu, Bojović je u ratu sa Bugarskom bio vodnik konjičkog eskadrona i zastupnik načelnika štaba Šumadijske divizije. Usavršavao se u Francuskoj i kao oficir nastavio da napreduje u službi.
U Prvom balkanskom ratu 1912. bio je načelnik štaba Prve armije. U Prvom svetskom ratu ranjen je 1914. u borbama na Drini, pa ga je na čelu Prve armije zamenio Živojin Mišić. U januaru 1916. postaje načelnik Vrhovne komande, umesto vojvode Radomira Putnika. U junu 1918. ponovo postaje komandant Prve armije, sa kojom je 1. novembra 1918. umarširao u oslobođeni Beograd.
Penzionisan je 1922, a se vratio u službu posle puča 27. marta 1941. U Aprilskom ratu bio je zastupnik vrhovnog komandanta kralja Petra Drugog. S obzirom na to da je otpor Hitlerovim trupama brzo slomljen, nije dobio priliku da učestvuje u borbama. Preminuo je u Beogradu 19. januara 1945.
Nikola Belić,
Politika
- Izvor
- / vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Međunarodni olimpijski komitet saopštio je da je odluka „zasnovana na dokazima i stručnim procenama“...
Neverovatno finale u skoku uvis obeležilo je Svetsko prvenstvo u Tokiju, a srpska atletičarka Angelina Topić osvojila je bronzanu medalju. Finale je dva puta prekidano zbog jake kiše, ali je...
„Kada smo dobili poziv iz Brazila da učestvujemo na Svetskom prvenstvu, jedino smo selektor i ja verovali da je to ostvarivo. Govorili su da smo ludi, da nećemo uspeti...
"Kada smo dobili poziv iz Brazila da učestvujemo na Svetskom prvenstvu, jedino smo selektor i ja verovali da je to ostvarivo. Govorili su da smo ludi, da nećemo uspeti...
"Kada smo dobili poziv iz Brazila da učestvujemo na Svetskom prvenstvu, jedino smo selektor i ja verovali da je to ostvarivo. Govorili su da smo ludi, da nećemo uspeti...
Na Atletskom stadionu u Kraljevu danas je održan prvi dan Prvenstva Srbije za seniore, uz učešće čak 260 takmičara iz cele zemlje. Publika je uživala u vrhu...
Ostale novosti iz rubrike »
















