Početna stranica > Novosti

Prijedlozi štetni za Srpsku

Prijedlozi štetni za Srpsku
14.10.2009. god.
Predsjednik SNSD, Milorad Dodik, izjavio je da nisu prihvatljivi prijedlozi zvaničnika SAD i EU izneseni na sastanku sa zvaničnicima ove stranke, kojima je ponuđeno da se oduzme zakonodavna uloga Doma naroda parlamenta BiH, poručivši da BiH ne može imati ni vladu ni premijera.

- Sve što je ponuđeno, značilo bi da gubi Republika Srpska. Dejtonski sporazum je osnova i neće biti ništa promijenjeno što nije logično i u skladu s interesima RS - rekao je Dodik novinarima, nakon tročasovnog sastanka s timovima SAD i EU, čija tema je bila nastavak butmirskih razgovora.

SNSD je, podsjetio je Dodik, jasno rekao da BiH ne može da ima svoju vladu i svog premijera i da je to završeno opet nepravnim aktima bivšeg visokog predstavnika Miroslava Lajčaka, koji je proglasio i redefinisao način odlučivanja u Savjetu ministara, te da je to nešto što više ne može da bude promijenjeno. Predstavnici SAD i EU tražili su da se redefiniše uloga Doma naroda koji bi, prema tom prijedlogu, izgubio zakonodavnu nadležnost, što za SNSD nije prihvatljivo.

- Dom naroda bi bio mjesto gdje bi se mogao podići vitalni nacionalni interes, a kasnije bi to išlo na usaglašavanje domova ili eventualno na Ustavni sud. U vezi s Ustavnim sudom imamo katastrofalna iskustva, jer smo uvijek preglasani i to su stvari u vezi s kojima se nismo složili - rekao je Dodik.

Govoreći o reformi Ustava, Dodik je kazao da je suština prijedloga da se Ustav usaglasi s Evropskom konvencijom o ljudskim pravima i naglasio da se, prema Konvenciji, u političkim procesima i kandidovanjima ne može praviti diskriminacija, napomenuvši da se taj princip poštuje.

- U okviru tog principa možemo da se krećemo kroz neke određene stvari - rekao je Dodik, dodavši da se traži usaglašavanje sa istom onom Evropom koja je kršila ljudska prava kroz razne nepravne odluke visokog predstavnika u periodu od 10 do 15 godina, a koje nijednom nije osudila.

On je ocijenio da je osnovni problem s kim se razgovara o Ustavu, koji je najviši konsitutivni i politički akt svake zemlje, dodavši da i dalje SNSD ostaje pri tome da nije zainteresovan za ustavne promjene i da nema nikakav prijedlog.

- Ovdje se polazi od pogrešnih premisa, ignoriše se Dejtonski mirovni sporazum na osnovu kojeg je nastala BiH i prema kojem je propisano kako se može mijenjati njen ustav. Potpisnice Aneksa 4, a to su RS, FBiH i neka virtuelna BiH, koja ne znam koga je tada predstavljala, jesu tri potpisnice i jedino su relevantne da međusobno sporazumom mogu doći do određenih ustavnih promjena - smatra Dodik.

On je kazao da je razgovarano o imovini i da se prijedlog kojeg je danas čuo ne razlikuje mnogo od ranijeg.

- Nedostatak svega u ovom razgovoru, koji je trajao skoro tri časa, jeste to da nismo dobili nijedan konzistentan prijedlog, nijedan pisani akt o kojem smo mogli da se izjašnjavamo ili bilo šta da kažemo - ni o imovini, ni o bilo čemu drugom, a pogotovo ne o namjeravanoj priči o navodnoj reformi Ustava - rekao je Dodik.

On je poručio da, ukoliko se bilo šta usaglasi, mora da prođe kroz parlament RS. Dodik je istakao da entitetsko glasanje nije bilo na dnevnom redu i dodao da je jasno rečeno da to ne može da bude tačka dnevnog reda i da se to poštuje. Prema njegovim riječima, pisani prijedlozi će navodno biti predočeni 20. oktobra.
Neprihvatljive Inckove prijetnje

Lider SNSD je potvrdio da nema pritiska i da ne prihvata atmosferu pritiska, te da je neprihvatljivo da visoki predstavnik, Valentin Incko, prijeti, u momentu kada se vode razgovori, kako će on kasnije nešto odlučivati.

- Tu priču može objesiti mačku o rep - rekao je Dodik.

On je poručio da se ovdje ne radi o "odbrani crvene linije" i da je nema, već da postoje dejtonske obaveze i prava RS, koja su jasna i neće biti ničim ugrožena.
Predsjednik i dva potpredsjednika prihvatljivo rješenje

Govoreći o redizajnu Predsjedništva BiH, Dodik je rekao da je prihvatljivo da postoji predsjednik i dva potpredsjednika, da se zadrži dosadašnja rotacija svakih osam mjeseci, a ukoliko se dogovori drugačije, da se to može riješiti u nekom budućem vremenu kroz zakon o Predsjedništvu BiH.

- Za nas je prihvatljivo da postoji predsjednik Predsjedništva BiH, da on ima neke protokolarne obaveze, da se ne mora praviti cirkus od tri, već da imamo jednog i na taj način to može da funkcioniše - rekao je Dodik.
U Ustavu pravo entiteta na referendum o statusu

Dodik kaže da su zvaničnici SAD i EU afirmisali stav da su oni ti koji žele da pomognu, ali da će "odluke biti naše". Dodik je rekao da je predložio da se u Ustav ugradi pravo entiteta na referendum o svom statusu, dodavši da mora biti jasno da legalizacija tog prava podrazumijeva i saglasnost drugih.

  • Izvor
  • Fokus
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

19. maja na beogradskom aerodromu upokojio se jeromonah Roman (Matjušin) — pesnik sa gitarom, monah i čovek koji je Srbiju nosio duboko u srcu....


9. maja 1945. godine u 00:43 po moskovskom vremenu u Berlinu je potpisana bezuslovna kapitulacija nacističke Nemačke....

U Moskvi je predstavljen projekat spomenika pukovniku Nikolaju Nikolajeviču Rajevskom, koji će biti postavljen na jugu Srbije....


U svečanoj i dostojanstvenoj atmosferi u Ruskom domu u Beogradu, otvorena je izložba povodom velikog jubileja: 110 godina od formiranja Prve srpske dobrovoljačke divizije. Ova izložba okupila je ljubitelje...

Izložba slika tri umetnice - Irene Lazić, Ružice Mitrović i Ivane Stanisavljević Negić biće otvorena u četvrtak u Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju. Otvaranje izložbe je zakazano za 18....


Džingisidi, kako se nazivaju potomci velikog osvajača, činili su političku elitu moćne mongolske države Zlatne horde....


Ostale novosti iz rubrike »
BTGport.net - u1
Pružite zaposlenima vrhunsku ishranu uz Ordera - Topli obrok

SLIKA SEDMICE

WEB SHOP
WebMaster

DjEVOJKA DANA