Почетна страница > Новости

Приједлози штетни за Српску

Приједлози штетни за Српску
14.10.2009. год.
Предсједник СНСД, Милорад Додик, изјавио је да нису прихватљиви приједлози званичника САД и ЕУ изнесени на састанку са званичницима ове странке, којима је понуђено да се одузме законодавна улога Дома народа парламента БиХ, поручивши да БиХ не може имати ни владу ни премијера.

- Све што је понуђено, значило би да губи Република Српска. Дејтонски споразум је основа и неће бити ништа промијењено што није логично и у складу с интересима РС - рекао је Додик новинарима, након трочасовног састанка с тимовима САД и ЕУ, чија тема је била наставак бутмирских разговора.

СНСД је, подсјетио је Додик, јасно рекао да БиХ не може да има своју владу и свог премијера и да је то завршено опет неправним актима бившег високог представника Мирослава Лајчака, који је прогласио и редефинисао начин одлучивања у Савјету министара, те да је то нешто што више не може да буде промијењено. Представници САД и ЕУ тражили су да се редефинише улога Дома народа који би, према том приједлогу, изгубио законодавну надлежност, што за СНСД није прихватљиво.

- Дом народа би био мјесто гдје би се могао подићи витални национални интерес, а касније би то ишло на усаглашавање домова или евентуално на Уставни суд. У вези с Уставним судом имамо катастрофална искуства, јер смо увијек прегласани и то су ствари у вези с којима се нисмо сложили - рекао је Додик.

Говорећи о реформи Устава, Додик је казао да је суштина приједлога да се Устав усагласи с Европском конвенцијом о људским правима и нагласио да се, према Конвенцији, у политичким процесима и кандидовањима не може правити дискриминација, напоменувши да се тај принцип поштује.

- У оквиру тог принципа можемо да се крећемо кроз неке одређене ствари - рекао је Додик, додавши да се тражи усаглашавање са истом оном Европом која је кршила људска права кроз разне неправне одлуке високог представника у периоду од 10 до 15 година, а које ниједном није осудила.

Он је оцијенио да је основни проблем с ким се разговара о Уставу, који је највиши конситутивни и политички акт сваке земље, додавши да и даље СНСД остаје при томе да није заинтересован за уставне промјене и да нема никакав приједлог.

- Овдје се полази од погрешних премиса, игнорише се Дејтонски мировни споразум на основу којег је настала БиХ и према којем је прописано како се може мијењати њен устав. Потписнице Анекса 4, а то су РС, ФБиХ и нека виртуелна БиХ, која не знам кога је тада представљала, јесу три потписнице и једино су релевантне да међусобно споразумом могу доћи до одређених уставних промјена - сматра Додик.

Он је казао да је разговарано о имовини и да се приједлог којег је данас чуо не разликује много од ранијег.

- Недостатак свега у овом разговору, који је трајао скоро три часа, јесте то да нисмо добили ниједан конзистентан приједлог, ниједан писани акт о којем смо могли да се изјашњавамо или било шта да кажемо - ни о имовини, ни о било чему другом, а поготово не о намјераваној причи о наводној реформи Устава - рекао је Додик.

Он је поручио да, уколико се било шта усагласи, мора да прође кроз парламент РС. Додик је истакао да ентитетско гласање није било на дневном реду и додао да је јасно речено да то не може да буде тачка дневног реда и да се то поштује. Према његовим ријечима, писани приједлози ће наводно бити предочени 20. октобра.
Неприхватљиве Инцкове пријетње

Лидер СНСД је потврдио да нема притиска и да не прихвата атмосферу притиска, те да је неприхватљиво да високи представник, Валентин Инцко, пријети, у моменту када се воде разговори, како ће он касније нешто одлучивати.

- Ту причу може објесити мачку о реп - рекао је Додик.

Он је поручио да се овдје не ради о "одбрани црвене линије" и да је нема, већ да постоје дејтонске обавезе и права РС, која су јасна и неће бити ничим угрожена.
Предсједник и два потпредсједника прихватљиво рјешење

Говорећи о редизајну Предсједништва БиХ, Додик је рекао да је прихватљиво да постоји предсједник и два потпредсједника, да се задржи досадашња ротација сваких осам мјесеци, а уколико се договори другачије, да се то може ријешити у неком будућем времену кроз закон о Предсједништву БиХ.

- За нас је прихватљиво да постоји предсједник Предсједништва БиХ, да он има неке протоколарне обавезе, да се не мора правити циркус од три, већ да имамо једног и на тај начин то може да функционише - рекао је Додик.
У Уставу право ентитета на референдум о статусу

Додик каже да су званичници САД и ЕУ афирмисали став да су они ти који желе да помогну, али да ће "одлуке бити наше". Додик је рекао да је предложио да се у Устав угради право ентитета на референдум о свом статусу, додавши да мора бити јасно да легализација тог права подразумијева и сагласност других.

  • Извор
  • Фокус
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

19. маја на београдском аеродрому упокојио се јеромонах Роман (Матјушин) — песник са гитаром, монах и човек који је Србију носио дубоко у срцу....


9. маја 1945. године у 00:43 по московском времену у Берлину је потписана безусловна капитулација нацистичке Немачке....

У Москви је представљен пројекат споменика пуковнику Николају Николајевичу Рајевском, који ће бити постављен на југу Србије....


У свечаној и достојанственој атмосфери у Руском дому у Београду, отворена је изложба поводом великог јубилеја: 110 година од формирања Прве српске добровољачке дивизије. Ова изложба окупила је љубитеље...

Izložba slika tri umetnice - Irene Lazić, Ružice Mitrović i Ivane Stanisavljević Negić biće otvorena u četvrtak u Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju. Otvaranje izložbe je zakazano za 18....


Џингисиди, како се називају потомци великог освајача, чинили су политичку елиту моћне монголске државе Златне хорде....


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Пружите запосленима врхунску исхрану уз Ордера - Топли оброк

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА