Početna stranica > Novosti

Tražićemo da OEBS poništi izbore jer nema glasanja poštom

Tražićemo da OEBS poništi izbore jer nema glasanja poštom
12.03.2012. god.

Saopštenje Srbskog svetskog kongresa

Trećina državljana Srbije diskriminisana zakonskim rešenjima o pravu glasa

Tražićemo da OEBS poništi izbore

 Od 150 opština u Srbiji, 72 opštine nemaju svog poslanika, kao ni dijaspora. Na delu je Beogradizacija i Novosadizacija Srbije

Ministarstvo dijaspore ne dozvoljava održavanje vanredne Skupštine dijaspore pred izbore

Svetska organizacija dijaspora i manjina doneće negativnu ocenu o Srbiji

 Ukoliko se za dijasporu ne obezbedi pravo glasanja poštom, Srbski svetski kongres će tražiti od OEBS-a da proglasi naredne izbore kao neregularne. Trećinu svojih državljana Srbija diskriminiše zato jer ne žive blizu biračkih mesta i to je dovoljan razlog da se izbori ponište.

Srbska dijaspora je gotovo jedina u svetu koja faktički nema pravo glasa, jer da bi glasali, naši ljudi u rasejanju moraju pred svako glasanje izbore da ispune veliki broj formalnosti koje je gotovo nemoguće ispuniti. I ne postoji glasanje poštom iako je to poznato svuda u svetu. Sistem je napravljen tako da dijaspora zakonski ima pravo glasa, ali da je faktički to pravo u potpunosti onemogućeno.

Svetska organizacija dijaspora i manjina upravo priprema godišnji izveštaj o dijasporama i njihovim maticama i bojimo se da će Srbija tu veoma loše proći.
Osim toga, članovi Skupštine dijaspore tražili su vanrednu sednicu zbog predstojećih izbora u Srbiji, ali Ministarstvo za dijasporu ne dozvoljava održavanje te sednice. Nije ni čudo, jer kada su bile i redovna Vidovdanska zasedanja, zatvarali su ih za novinare, da se ne bi čula reč dijaspore.

Najveći problem za neposredno uključenje dijaspore u izbore jeste to što je Srbija gotovo jedina zemlja u svetu koja ima samo jednu izbornu jedinicu. Time se vrši teritorijalna diskriminacija prema mnogim državljanima Srbije, jer ne samo dijaspora, nego i pola opština u Srbiji nemaju svog poslanika! Profesor Slaviša Orlović je objavio da od 150 opština u Srbiji, čak 72 nemaju svog poslanika!
I nekoliko miliona državljana Srbije u rasejanju, takođe nema nijednog predstavnika. Potrebno je da dijaspora dobije posebnu izbornu jedinicu kao što je to slučaj u zemljama u okruženju.

Štaviše, SSK predlaže da svaki region bude izborna jedinica, plus još po jedna za dijasporu i za manjine, kao u Hrvatskoj. Naravno da to ne odgovara Beograđanima i Novosađanima koji drže pola Skupštine, a niz okruga nijednog poslanika. Iz lažnog sukoba Beograda i Novog Sada, samo oni profitiraju. Na delu je Beogradizacija i Novosadizacija Srbije.

Ispada da samo bogati i oni koji žive u ova dva grada mogu da biraju i budu izabrani. Beogradska Opština Stari grad ima više poslanika nego pola Srbije! Upravo zato iz nerazvijenih regiona najviše ljudi i odlazi u emigraciju.

U Australiji svaka opština ima svog poslanika. I najsiromašnija jednako kao i najbogatija. Kad imaju neki problem, oni idu kod svog poslanika. I kod nas treba uvesti takav sistem, tako da onaj iz Pirota galasa za piroćanske poslanike, a onaj iz dijaspore za dijasporske.

Tražimo i da se za dijasporu uvede pravo na dva prebivališta, u Srbiji i zemlji prijema, što je rešenje kakvo postoji u okruženju. Sada se od dijaspore, ako hoće da glasa, traži da prvo dokaže da ima prebivalište u Srbiji, a zatim da se odrekne tog prebivališta, a time i lične karte i mnogo čega, što je diskriminacija i protivno međunarodnim konvencijama.


Zoran Jovičić
Predsednik Srbskog svetskog kongresa
Član Ekonomskog saveta Skupštine dijaspore
063 733 51 05
Tel/fax 011 26 88 168
Pajsijeva 5/64, Beograd
zoranjovicic@hotmail.com



  • Izvor
  • Beta


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

19. maja na beogradskom aerodromu upokojio se jeromonah Roman (Matjušin) — pesnik sa gitarom, monah i čovek koji je Srbiju nosio duboko u srcu....


9. maja 1945. godine u 00:43 po moskovskom vremenu u Berlinu je potpisana bezuslovna kapitulacija nacističke Nemačke....

U Moskvi je predstavljen projekat spomenika pukovniku Nikolaju Nikolajeviču Rajevskom, koji će biti postavljen na jugu Srbije....


U svečanoj i dostojanstvenoj atmosferi u Ruskom domu u Beogradu, otvorena je izložba povodom velikog jubileja: 110 godina od formiranja Prve srpske dobrovoljačke divizije. Ova izložba okupila je ljubitelje...

Izložba slika tri umetnice - Irene Lazić, Ružice Mitrović i Ivane Stanisavljević Negić biće otvorena u četvrtak u Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju. Otvaranje izložbe je zakazano za 18....


Džingisidi, kako se nazivaju potomci velikog osvajača, činili su političku elitu moćne mongolske države Zlatne horde....


Ostale novosti iz rubrike »
BTGport.net - u1
Pružite zaposlenima vrhunsku ishranu uz Ordera - Topli obrok

SLIKA SEDMICE

WEB SHOP
WebMaster

DjEVOJKA DANA