Почетна страница > Новости

Тражићемо да ОЕБС поништи изборе јер нема гласања поштом

Тражићемо да ОЕБС поништи изборе јер нема гласања поштом
12.03.2012. год.

Саопштење Србског светског конгреса

Трећина држављана Србије дискриминисана законским решењима о праву гласа

Тражићемо да ОЕБС поништи изборе

 Од 150 општина у Србији, 72 општине немају свог посланика, као ни дијаспора. На делу је Београдизација и Новосадизација Србије

Министарство дијаспоре не дозвољава одржавање ванредне Скупштине дијаспоре пред изборе

Светска организација дијаспора и мањина донеће негативну оцену о Србији

 Уколико се за дијаспору не обезбеди право гласања поштом, Србски светски конгрес ће тражити од ОЕБС-а да прогласи наредне изборе као нерегуларне. Трећину својих држављана Србија дискриминише зато јер не живе близу бирачких места и то је довољан разлог да се избори пониште.

Србска дијаспора је готово једина у свету која фактички нема право гласа, јер да би гласали, наши људи у расејању морају пред свако гласање изборе да испуне велики број формалности које је готово немогуће испунити. И не постоји гласање поштом иако је то познато свуда у свету. Систем је направљен тако да дијаспора законски има право гласа, али да је фактички то право у потпуности онемогућено.

Светска организација дијаспора и мањина управо припрема годишњи извештај о дијаспорама и њиховим матицама и бојимо се да ће Србија ту веома лоше проћи.
Осим тога, чланови Скупштине дијаспоре тражили су ванредну седницу због предстојећих избора у Србији, али Министарство за дијаспору не дозвољава одржавање те седнице. Није ни чудо, јер када су биле и редовна Видовданска заседања, затварали су их за новинаре, да се не би чула реч дијаспоре.

Највећи проблем за непосредно укључење дијаспоре у изборе јесте то што је Србија готово једина земља у свету која има само једну изборну јединицу. Тиме се врши територијална дискриминација према многим држављанима Србије, јер не само дијаспора, него и пола општина у Србији немају свог посланика! Професор Славиша Орловић је објавио да од 150 општина у Србији, чак 72 немају свог посланика!
И неколико милиона држављана Србије у расејању, такође нема ниједног представника. Потребно је да дијаспора добије посебну изборну јединицу као што је то случај у земљама у окружењу.

Штавише, ССК предлаже да сваки регион буде изборна јединица, плус још по једна за дијаспору и за мањине, као у Хрватској. Наравно да то не одговара Београђанима и Новосађанима који држе пола Скупштине, а низ округа ниједног посланика. Из лажног сукоба Београда и Новог Сада, само они профитирају. На делу је Београдизација и Новосадизација Србије.

Испада да само богати и они који живе у ова два града могу да бирају и буду изабрани. Београдска Општина Стари град има више посланика него пола Србије! Управо зато из неразвијених региона највише људи и одлази у емиграцију.

У Аустралији свака општина има свог посланика. И најсиромашнија једнако као и најбогатија. Кад имају неки проблем, они иду код свог посланика. И код нас треба увести такав систем, тако да онај из Пирота галаса за пироћанске посланике, а онај из дијаспоре за дијаспорске.

Тражимо и да се за дијаспору уведе право на два пребивалишта, у Србији и земљи пријема, што је решење какво постоји у окружењу. Сада се од дијаспоре, ако хоће да гласа, тражи да прво докаже да има пребивалиште у Србији, а затим да се одрекне тог пребивалишта, а тиме и личне карте и много чега, што је дискриминација и противно међународним конвенцијама.


Зоран Јовичић
Председник Србског светског конгреса
Члан Економског савета Скупштине дијаспоре
063 733 51 05
Tel/fax 011 26 88 168
Pajsijeva 5/64, Beograd
zoranjovicic@hotmail.com



  • Извор
  • Бета


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

19. маја на београдском аеродрому упокојио се јеромонах Роман (Матјушин) — песник са гитаром, монах и човек који је Србију носио дубоко у срцу....


9. маја 1945. године у 00:43 по московском времену у Берлину је потписана безусловна капитулација нацистичке Немачке....

У Москви је представљен пројекат споменика пуковнику Николају Николајевичу Рајевском, који ће бити постављен на југу Србије....


У свечаној и достојанственој атмосфери у Руском дому у Београду, отворена је изложба поводом великог јубилеја: 110 година од формирања Прве српске добровољачке дивизије. Ова изложба окупила је љубитеље...

Izložba slika tri umetnice - Irene Lazić, Ružice Mitrović i Ivane Stanisavljević Negić biće otvorena u četvrtak u Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju. Otvaranje izložbe je zakazano za 18....


Џингисиди, како се називају потомци великог освајача, чинили су политичку елиту моћне монголске државе Златне хорде....


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Пружите запосленима врхунску исхрану уз Ордера - Топли оброк

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА