Početna stranica > Novosti

Čepurin: Uzalud kidaju naše veze

Čepurin: Uzalud kidaju naše veze
07.11.2012. god.

 Ambasador Rusije u Srbiji Aleksandar Vasiljevič Čepurin o odnosima naroda, savetima Lavrova: Zajednička istorija i koreni obavezuju na saradnju, oni koji se protive, ”pljuju protiv vetra”

ZAMENA ambasadora Rusije u Beogradu, kao i našeg diplomate u Moskvi, neće uticati na promenu pravca kretanja koji su odredili predsednici država u toku poslednja dva susreta.
 
Putin je više puta govorio, a letos je i ponovio, da će Rusija podržavati Srbe u njihovoj borbi da sačuvaju svoju teritoriju. Tog ”putokaza” pridržavali su se i dosadašnji predstavnici te države u Srbiji, a slediće ga i novi ruski ambasador Aleksandar Vasiljevič Čepurin, koji je u utorak imao prvi radni dan na dužnosti u Beogradu. U razgovoru za ”Novosti”, prvom koji je dao srbskim medijima, on govori o dosadašnjoj diplomatskoj karijeri, snazi rusko-srbskih veza, očekivanjima. Razgovor o teškim političkim prilikama u Srbiji, diplomatski ostavlja za sledeći put, kad stvari osmotri na licu mesta.

* S kojim planovima dolazite u Beograd?
 
- Zadovoljan sam što ću predstavljati Rusiju u prijateljskoj Srbiji. Potrudiću se da radom doprinesem razvoju rusko-srbskih odnosa i podizanju kvaliteta dijaloga dveju zemalja. Znam da mnogi Srbi simpatišu moju zemlju i zalažu se za širenje saradnje. Moji prethodnici su mi pričali da su Srbi vrlo gostoprimljiv i otvoren narod. Nadam se da ću uspeti da steknem dobre prijatelje i istomišljenike.

* Na mesto ambasadora dolazite sa zavidnim dilomatskim iskustvom. Jeste li već bili u Srbiji?
 
- Nažalost, nisam ranije bio u Srbiji. Zaista sam ”od mladih noktiju”, kako je govorio Puškin, radio u sovjetskoj, a zatim u ruskoj spoljnopolitičkoj službi. Bio sam u skoro svim zemljama, ali u Srbiji nisam. I kada sam prethodno preuzimao dužnost ambasadora, a to je bilo u Danskoj, nisam pre toga bio u toj državi. Zato se može reći da ovo nije slučajnost, nego zakonomernost.
 
* Bili ste i rukovodilac Departmana kadrova MIP Rusije... Koliko će vam ta iskustva biti od koristi?
 
- Počeo sam kao specijalista za Italiju, pa sam četiri godine radio u generalnom konzulatu u Đenovi, a, zatim, osam godina u ambasadi u Rimu. Bio sam savetnik za ekonomska pitanja sovjetske ambasade, a zatim Rusije, krajem osamdesetih i početkom devedesetih godina. Pet godina sam radio u Departmanu za kadrove - prvo kao zamenik, pa prvi zamenik direktora i, na kraju, kao direktor. Četiri godine sam bio ambasador u Danskoj. Poslednjih sedam godina bio sam direktor Departmana za rad sa dijasporom u inostranstvu.
 
* Jeste li se premišljali, kada su vas predložili za ambasadora u Beogradu, da li da to prihvatite?
 
- Predlog sam odmah prihvatio. U rusko-srbskom dijalogu postoji polje za razvoj, a to je najvažnije. Zajednička istorija i koreni olakšavaju nam, ne samo međusobno razumevanje, već nas sve obavezuju da jačamo odnose. To je objektivna potreba. Oni koji su protiv toga, ”pljuju protiv vetra”, kako kažu u Rusiji.
 
* Jeste li, tokom perioda priprema za dolazak u Srbiju, razgovarali s bivšim ruskim ambasadorima u Beogradu - Aleksandrom Konuzinom i njegovim prethodnikom Aleksandrom Aleksejevim?

- Naši ambasadori Konuzin i njegov prethodnik Aleksejev radili su u Beogradu u interesantno vreme. Bili su to dobri, rekao bih, istaknuti ambasadori. To su moje kolege i stari prijatelji. Oni su poneli najlepša sećanja o vremenu provedenom u Srbiju i kontaktima sa Srbima.
 
* Koji su uslovi potrebni kako bi ambasador mogao dobro da obavlja posao u jednoj državi?
 
- Za ambasadora je posebno važno da oseća simpatiju prema zemlji u kojoj radi, da tamo ima prijatelje i istomišljenike. Srbi i Rusi imaju mnogo zajedničkih crta: dobrodušnost, iskrenost, aktivnost, sposobnost da branimo pravednost i neretko da stradamo zbog toga. Svi smo zainteresovani za bolji život i za prosperitet naših naroda.
 
* Ruski ministar inostranih poslova Sergej Lavrov je odličan poznavalac situacije na Balkanu. Da li ste od njega dobili neke savete?
 
- Ministar Lavrov, zaista, odlično poznaje situaciju na Balkanu, i prijatelj je Srba. Bio sam dirnut pažnjom koju mi je pružio, dajući mi niz vrlo korisnih preporuka i saveta uoči mog polaska u Srbiju. Potrudiću se da opravdam poverenje i snažno računam na srpske kolege i prijatelje, kako iz političkog establišmenta, tako i na one koji jednostavno simpatišu Rusiju, i svih koji razumeju da je jačanje veza i odnosa sa velikom Rusijom - objektivna potreba.
 
* Ko dolazi sa vama? Možete li nam nešto više ispričati o svojoj porodici?
 
- Moja supruga Natalija (48) je vrhunski lekar - kardiolog, magistar je medicinskih nauka, radila je u najboljim klinikama u Moskvi. Naša ćerka Marija (24), kao i ja, završila je Moskovski državni institut međunarodnih odnosa. To je jedna od boljih visokoškolskih ustanova u Rusiji, a taj institut je završiilo 70 odsto saradnika MIP. Svojevremeno je himnu Moskovskog državnog instituta međunarodnih odnosa napisao sadašnji ministar inostranih poslova Rusije Sergej Lavrov. Ona počinje rečima: ”Mi smo rođeni pod tremom velikog MGIMO, u najlepšoj od svih zemaljskih dinastija”. Sada je naša ćerka Marija na postdiplomskim studijama MGIMO i radi u evropskim zajedničkim političkim strukturama.

Branko Vlahović, 


  • Izvor
  • novosti.rs/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

19. maja na beogradskom aerodromu upokojio se jeromonah Roman (Matjušin) — pesnik sa gitarom, monah i čovek koji je Srbiju nosio duboko u srcu....


9. maja 1945. godine u 00:43 po moskovskom vremenu u Berlinu je potpisana bezuslovna kapitulacija nacističke Nemačke....

U Moskvi je predstavljen projekat spomenika pukovniku Nikolaju Nikolajeviču Rajevskom, koji će biti postavljen na jugu Srbije....


U svečanoj i dostojanstvenoj atmosferi u Ruskom domu u Beogradu, otvorena je izložba povodom velikog jubileja: 110 godina od formiranja Prve srpske dobrovoljačke divizije. Ova izložba okupila je ljubitelje...

Izložba slika tri umetnice - Irene Lazić, Ružice Mitrović i Ivane Stanisavljević Negić biće otvorena u četvrtak u Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju. Otvaranje izložbe je zakazano za 18....


Džingisidi, kako se nazivaju potomci velikog osvajača, činili su političku elitu moćne mongolske države Zlatne horde....


Ostale novosti iz rubrike »
BTGport.net - u1
Pružite zaposlenima vrhunsku ishranu uz Ordera - Topli obrok

SLIKA SEDMICE

WEB SHOP
WebMaster

DjEVOJKA DANA