Gadafi o demokratiji
Lider Libije Moamer Gadafi višepartijsku demokratiju nazvao je izmišljotinom vlada koje građane tretiraju kao magarce. Gadafi je u prošlonedeljnom govoru izjavio da njegova zemlja nikada neće napustiti svoj model „države masa”, odnosno sistem u kom se odluke donose na velikim skupovima naroda. „Oni govore o prenošenju vlasti alternativama vlasti. Šta to znači? To znači da građane jašu kao magarce”, rekao je Gadafi, prenela je agencija Džana. „Svet je već sit partija i izbora. Čak se i zapadni intelektualci gade višepartijskog sistema i izbornih farsi. Oni su svesni činjenice da to što se događa nije demokratija nego falsifikat”, dodao je Gadafi.
Gadafi je vlast osvojio državnim udarom 1969, a osam godina kasnije, na osnovu njegove „Zelene knjige”, uspostavljen je društveni sistem koji je kombinacija socijalizma, islama i panarabizma.
Skupovi lokalnih zajednica, poznati kao Osnovni narodni kongresi, koje kontrolišu revolucionarni komiteti, prosleđuju svoje odluke višim komitetima i kongresima, a na vrhu piramide takve vlasti je klasa nacionalnih zvaničnika.
- Izvor
- Tanjug
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ostale novosti iz rubrike »










