Prestati pušiti-dobro, a najbolje nikako ne počinjati
Kanadski naučnici iz Centra za proučavanje raka u Vankuveru razvejali su mit o tome, da se organizam čoveka koji je odbacio pušenje može vratiti u normalno stanje. Čak i oni koji su prestali pušiti pre desetak godina, ćelije disajnih puteva svejedno i dalje nose tragove strašne privike. Njihov genetski materijal je beznadežno oštećen.
Pored ostalog, pušenje nanosi nepopravljivu štetu genima koji odgovaraju za sintezu značajnih belančevina. Glavni zaključak izvršenog proučavanja je sledeći: odbacujući pušenje čovek se spasava od srčanih oboljenja. Pri tom ne nestaju šanse da se ne oboli i od drugih opasnih bolestiju.
Jedan od autora istraživanja, Radž Čari, primećuje tim povodom: “Odbacivši pušenje, vi ne smanjujete svoje sanse da obolite od smrtne bolesti. Ali ta sansa nije nulta”.Časopis Nature piše o tome, da se neki geni kod bivših pušača vraćaju u normalno stanje, ali preostalih 124 gena nikada više neće biti onakvi kakvi su bili ranije.
Rezultati ovog istraživanja nipošto ne svedoče o tome, da je nekorisno odbaciti pušenje, smatra jedan od članova naučne grupe Ven Lem. Nastavljanje sa pušenjem samo nanosi dodatnu štetu ćelijama od kojih se sastoji plućno tkivo. Dakle, pušenje treba odbaciti, razume se, ali je najbolje – ne počinjati pušiti.
- Izvor
- Ria
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Da li su rijaliti programi novi "standard" u medijima kod nas i u svetu? Svedoci smo da programi kao što je "Keeping up with Kardashians" imaju stotine miliona gledalaca...
Ostale novosti iz rubrike »











