Престати пушити-добро, а најбоље никако не почињати
Канадски научници из Центра за проучавање рака у Ванкуверу развејали су мит о томе, да се организам човека који је одбацио пушење може вратити у нормално стање. Чак и они који су престали пушити пре десетак година, ћелије дисајних путева свеједно и даље носе трагове страшне привике. Њихов генетски материјал је безнадежно оштећен.
Поред осталог, пушење наноси непоправљиву штету генима који одговарају за синтезу значајних беланчевина. Главни закључак извршеног проучавања је следећи: одбацујући пушење човек се спасава од срчаних обољења. При том не нестају шансе да се не оболи и од других опасних болестију.
Један од аутора истраживања, Раџ Чари, примећује тим поводом: “Одбацивши пушење, ви не смањујете своје сансе да оболите од смртне болести. Али та санса није нулта”.Часопис Натуре пише о томе, да се неки гени код бивших пушача враћају у нормално стање, али преосталих 124 гена никада више неће бити онакви какви су били раније.
Резултати овог истраживања нипошто не сведоче о томе, да је некорисно одбацити пушење, сматра један од чланова научне групе Вен Лем. Настављање са пушењем само наноси додатну штету ћелијама од којих се састоји плућно ткиво. Дакле, пушење треба одбацити, разуме се, али је најбоље – не почињати пушити.
- Извор
- Риа
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Da li su rijaliti programi novi "standard" u medijima kod nas i u svetu? Svedoci smo da programi kao što je "Keeping up with Kardashians" imaju stotine miliona gledalaca...
Остале новости из рубрике »











